На извънредно заседание днес депутатите ще гласуват проекторешенията за Украйна. Очаква се така да се сложи край на сагата "за" или "против" изпращането на оръжия, която продължава повече от месец.
Предложенията предизвикаха спорове, заплахи за разпад на коалицията и протести - както срещу, така и за изпращането на оръжия.
Как започна всичко?
Пътят до внасяне на проекторешенията, иначе съвсем формална процедура, се оказа дълъг. Непосредствено след избухването на войната в Украйна се заговори и за изпращане на оръжия. Докато европейските държави една по една изпращаха военна помощ, в българския парламент основната тема се оказа въпросът дали изпращането на оръжия ще ни направи или не страна в конфликта.
От ДБ и ГЕРБ-СДС категорично се обявиха за изпращането на оръжия, докато БСП и "Възраждане" бяха на другия полюс. Най-голямата парламентарна група ПП, както и ИТН и ДПС отказваха да коментират предложението. И така до 30 март, повече от месец след началото на войната, когато в декларация от трибуната на НС ДБ обяви, че започват консултации с другите парламентарни групи за военната помощ за Украйна.
Докато управляващите спореха по темата и не успяваха да стигнат до консенсус, ГЕРБ изпревари ДБ с проекторешение за изпращане на оръжия за Украйна. Те внесоха проекторешението си на 30 март. Два дни по-късно с такова излезе и "Демократична България".
Три седмици застой
Двете предложения обаче почти три седмици застояваха в деловодството.
От две предложения за военна помощ за Украйна, нито едно не влиза в зала
Причината - отменянето на заседанията на комисията по външна политика, която трябваше да разгледа текстовете преди те да влязат в пленарна зала. Това се случи за трети пореден път на 13 април, когато заседанието беше изненадващо отменено без причина. Най-вероятно обаче това се случи заради множеството заплахи от БСП, че ще напусне коалицията ако "патрон или калашник замине за Украйна".
Седмица по-късно председателката на комисията Венцислава Любенова (ПП, ВОЛТ) проговори. Пред БНР тя заяви, че въпросът за военната помощ не е на дневен ред, а посещението на украинския външен министър Дмитро Кулеба било "протоколно".
Именно тази ѝ реплика провокира ГЕРБ-СДС и ДБ, които остро я разкритикуваха и настояха проекторешенията най-сетне да стигнат до комисията. Двете формации обявиха, че ще опитат да вкарат проекторешенията в дневния ред още в същия ден - 20 април. Междувременно Любенова и председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров обявиха, че проекторешенията няма да влизат в комисия, защото имали нужда от прецизиране. Тази теза обтегна отношенията в коалицията - БСП бяха доволни от забавянето, от ИТН нямаха позиция, от ПП опитваха да бойкотират темата, а ДБ и ГЕРБ бяха категорични, че ще направят необходимото, за да минат техните предложения. И още нещо - те за първи път признаха, че Кулеба иска военна помощ. (Към този момент всички от Министерски съвет отричаха това да е целта на визитата на Дмитро Кулеба - б.а.)
Изненада в последния момент
В същия ден проекторешенията все пак влязоха в дневния ред на комисията по външна политика по предложение на ДБ и ГЕРБ.
Изненадващо обаче текстовете станаха три - с новопоявилото се предложение на ПП за техническа, но не и военна помощ. В крайна сметка то мина, а срещу останалите две искания за военна помощ се противопоставиха БСП, "Възраждане", ИТН и ПП. Очакваше се версията на ПП да мине и в зала, но ПП отново бойкотира оръжията за Украйна с процедурни хватки. Причината - липса на доклад, какъвто не се появи до края на заседанието. Междувременно обаче депутатите откриха изложбата "СТОП на войната в Украйна". Така единственото, което направи българският парламент за спирането на войната в Украйна, бе да открива изложби.
И така депутатите излязоха в 10-дневна ваканция. Преди началото ѝ обаче от "Демократична България" заявиха, че са готови да напуснат коалицията, ако парламентът не даде мандат на правителството да предостави оръжия на Украйна. Председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров пък заяви, че депутатите му ще гласуват "по съвест". Това означаваше, че военната помощ можеше да бъде приета с плаващо мнозинство, в основата на което да е ГЕРБ (Съдейки по гласуването в комисия, ДПС, ГЕРБ-СДС и ДБ са твърдо "за" изпращането на оръжия. Трите групи събират общо 109 гласа, а за приемането на предложението ще са необходими още само 12 гласа, които могат да дойдат от онези от ПП, които ще гласуват "по съвест")
Обрат на 180 градуса
И така, парламентарната сесия завърши без решение, но пък с основателна критика от Бойко Борисов.
"3-4 дни украинският външен министър се върти като сираче из парламента", каза той.
Няколко часа по-късно ИТН най-сетне избистри позицията си за войната, а лидерът на партията Слави Трифонов обяви, че ще подкрепят военната помощ.
Малко след това Петков призова за даряване на заплати за военна помощ за Украйна. Той съобщи още, че българска делегация ще пътува до Украйна - опит да убеди БСП да подкрепи предложението за оръжия. Това обаче така и не се случи, защото левицата дори не изпрати свой представител. Тогава се случи и обратът в позицията на ПП - от бойкот на текстове и процедурни хватки, партията най-сетне се обяви "за" изпращането на оръжия.
''Позицията на Радев е позорна.'' ПП се обяви за оръжие за Украйна
Няколко часа по-късно българската делегация отпътува за Украйна. В хода на срещата президентът Володимир Зеленски поиска от България да ремонтира повредена военна техника.
Радев и Нинова в опит да спрат военната помощ, докато изнасяме оръжия за милиони
Както "Продължаваме промяната" ревизира позицията си по казуса с оръжията за Украйна, така направи и президентът Румен Радев, както и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
В поредица от изказвания Радев засили критичния тон към правителството и упорито повтаряше руските опорки, че изпращането на оръжия ще ни направи страна в конфликта, че политици рискуват живота на българите, че правителството е безотговорно и невежо.
Корнелия Нинова пък смекчи тона си по въпроса с оръжията, и заяви че темата не е на дневен ред. За вицепремиера основната тема вече е инфлацията, газът и цените на стоките. Междувременно от останалите партии в коалицията обявиха, че не обакват БСП да напусне управлението.
На този фон се оказа, че България е сред най-големите производители на оръжия за Украйна. Това се потвърждава както от разследване на "Ню Йорк таймс", така и от отговор на самата Нинова на питане на Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС. В отговора ѝ се посочва, че от 20 февруари до 13 април България е продала оръжия на стойност 316 млн. евро. За същия период през 2021 г. продадените оръжия са на стойност 117 млн. евро.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-7089
1
04.05 2022 в 09:46
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара