Любовта към Украйна, завръщането в България, успехът като път: Александър Алексиев, който не се страхува (подкаст)

Изложбата ''Украйна: любов и война'' се открива тази вечер в 18:30 пред Народния театър с много охрана

Искра Ангелова 12 June 2025 в 13:43 4015 2
Александър Алексиев и Искра Ангелова

Александър Алексиев е сред малкото български звезди, които имат куража и достойнството да участват в каузи и да изразяват политическите си позиции публично. След като завършва престижния Adelphi University в Ню Йорк, се установява в Лондон, където има редица роли в Лондонския театър. Александър дори стига до Холивуд, а за ролята му на охранител на руски олигарх, изигран от самия Кенет Брана, получава множество комплименти и възможността да си партнира с имена като Кийра Найтли и Кевин Костнър. Участва в редица чуждестранни театрални постановки и филмови продукции, сред които Jack Ryan и сниманият в Бояна "Преден пост" ("The Outpost"). Сред пълнометражните български филми с негово участие са "Възвишение", "Воевода", "Пеещите обувки", "Чест", но популярността му в последните години се дължи до голяма степен и на малкия екран и ролята на д-р Василев от сериала "Откраднат живот". Той е продуцентът зад "Доза щастие", "Диада", "13 август", "Това, което остава", "Истинските супергерои" и др. С актрисата и режисьорка Яна Титова имат две деца - Ая и Хана.

Познаваме се от деца, или по-скоро - от времето, когато Алек беше просто детето на мой приятел и колега - големият актьор Стоян Алексиев. Играех с него в "Моногамният" доста години в Народния театър, а когато отидох в САЩ за втори път - вече в ролята на културен посланик на Америка в България за 2 седмици, докато търсех пиеси, които да поставим тук с новосъздадения от Ивайло Христов Модерен театър, Стоян ме помоли да се видя със сина му и да се опитам да го убедя да се върне в Европа. Видяхме се в един ярък ден в Манхатън, за малко, за да се опитам да изпълня мисията си. Алек обаче беше непоколебим. Години по-късно той действително се върна - първо в Лондон, а после - завинаги в България, защото, казва, осъзнал колко невероятно много може да се направи и подобри тук. 

Алек, установих сега, е истински оратор и млад човек с много ясни морални ориентири. Той говори бързо, аргументирано и просветено. Вярва в каузи, зад които не пести време и сили да застане, има много работа и успешни проекти зад гръба си, а освен талантлив актьор, отдаден баща и съпруг, той е и доброволец, който събира и носи хуманитарна помощ в началото на войната в Украйна, докато превозва бежанци - жени и деца до България. 

Изложбата "Украйна: любов + война", в чието създаване той участва, се открива днес пред Народния театър и в Киев едновременно и за която OFFNews съдейства чрез търгът на Манол Пейков, в който се събраха почти 14 000 лв., ще продължи до 15 юни и ще покаже по нестандартен начин над 700 разтърсващи кадри и доказателства за руските военни престъпления в Украйна. Изложбата “Украйна: любов + война” ще се проведе на площада пред Народния театър в София, като три големи дигитални дисплея ще показват в рамките на 72 часа кадри от работата на 149 фоторепортери от 29 държави, документирали жестокостите на руската инвазия през последните три години. За най-ужасяващите изображения е предвидена тъмна стая, като достъпът до нея ще бъде забранен за лица до 16 годишна възраст и посетителите ще могат да разгледат снимките единствено с помощта на светлини от телефоните си.

Успоредно с това късометражният филм "Това, което остава", чийто продуцент е Алек, беше представен на 29-ото издание на „София филм фест“ и вече е част от каталога на HBO MAX. Сюжетът проследява съзряването на младия Ян, който дни след смъртта на сестра си при катастрофа започва да разплита нишките на семейното мълчание, наслоило се от срам, вина и несправедливост. Продукцията е с участието на Мария Бакалова, Захари Бахаров, Елена Телбис, Ян Лозов и Симеон Георгиев. Режисьор е Димитрис Георгиев, а сценарист - Марий Росен.

За всичко това и още важни неща, за псевдо патриотизма, за протестите срещу еврото, за ниската избирателна активност и апатията, и за още много болести на времето ни, както и защо е избрал България - чуйте го и го вижте в подкаста на OFFNews.

Александър е, представлява и е посланик на онази България, каквато бих искала да бъде. 

    Искра Ангелова

    Искра Ангелова е филолог, актриса и журналист, завършила е телевизионна журналистика в САЩ. Фулбрайтов специализант и дългогодишен продуцент, главен редактор и водещ на телевизионни авторски формати по трите национални телевизии. 14 години е водещ на културното токшоу по БНТ “Нощни птици”. 

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -1043

    2

    Октим

    12.06 2025 в 17:28

    Браво и успех!!! Чета имената на участниците - все хора видели свят, а не само циганската махала във Варна ...

    2010

    1

    prikobzon

    12.06 2025 в 17:19

    Голям пич и като човек и като актьор!
    Поклон за това което прави!
     
    X

    Да измамиш алгоритъма: Джоржеску, Радев и другите, обяснява Георги Ангелов от Sensica Technologies