Даниел Вълчев коментира ще се кандидатира ли за президент

OFFNews 26 May 2026 в 11:21 6614 0
Проф. Даниел Вълчев в ефира на БНТ.

Снимка Стопкадър

Проф. Даниел Вълчев в ефира на БНТ.

Проф. Даниел Вълчев не даде категоричен отговор дали ще се включи в надпреварата за президентските избори, но и не отрече подобна възможност. В ефира на "Денят започва" по БНТ той заяви, че окончателните решения ще станат ясни през септември.

„Напоследък се чувствам малко преди да тръгна на училище. Баба ми твърдеше, че всички деца са решили какви искат да станат като пораснат и само аз не съм решил. Истината е, че децата бяха решили под въздействие на своите родители, но никое не стана това, което твърдеше, че иска да стане. Нека сме по-предпазливи в приказките. Септември месец ще решим всичките кой какво ще прави", коментира Вълчев.

На въпрос дали слуховете около евентуалната му кандидатура идват от самия него, от политически среди или от хора, които го подтикват към подобна стъпка, той отново избегна конкретен отговор:

„Нека да изчакаме септември и ще видим", бе лаконичен той.

Водещите го попитаха и дали търси политическа подкрепа, включително от премиера Румен Радев.

„Не търся от никого нищо. Давам на всеки каквото искам и каквото мога да дам“, заяви Вълчев.

Запитан дали се вижда в друга роля освен като декан, проф. Вълчев отговори с характерната си ирония:

"Да ви подскажа, че скоро ще има избори за ректор на Софийския университет и не знам какво е положението в Главното мюфтийство. Има и местни избори, в район „Средец“ мисля, че още по-скоро има избор и не знам дали не закъснях с кандидатурата. Така че, нека да оставяме тия неща настрана", пошегува се той.

В разговора относно проблемите в правосъдието проф. Вълчев изрази мнение, че политиците никога не са контролирали изцяло съдебната власт в България. Според него голямата грешка на обществото е, че свежда цялото властово изражение единствено до хората в политиката - нито Иван Костов, нито Жан Виденов, нито Бойко Борисов са имали пълен контрол над нея.

Истинското влияние според него идва от най-различни скрити кръгове. По повод публичните скандали около мрежите на Пепи Еврото и Нотариуса, той отбеляза, че обществото така и не е разбрало официално кои са били посетителите в техните заведения, въпреки „доста основателните подозрения“. Тези задкулисни мрежи не се разбъркват с козметични промени, а само когато има здрав ред, нормални хора и правила, които се спазват строго.

Относно структурата на прокуратурата Вълчев заяви, че по замисъл фигурата на главния прокурор у нас е сравнително силна. Той обаче предупреди срещу идеите за допълнителна децентрализация на системата към днешна дата, тъй като това би прехвърлило прекомерна власт и сериозни правомощия на по-ниски нива. Според него силните конституционни модели изискват правила, които не позволяват на никой назначен да прави нещо по-различно от предписаното, но нашият модел за съжаление не е такъв.

Професорът разкритикува и настоящия модел на Висшия съдебен съвет (ВСС), който по думите му концентрира прекалено много правомощия.

„Висшият съдебен съвет трябва да бъде разтоварен от част от властовите си функции. Не е нормално един орган едновременно да прави кадрови предложения и сам да взема кадровите решения - моето разбиране е, че той трябва просто да взема решенията, но не и да предлага кандидатурите“, смята Вълчев.

По отношение на стария спор дали ВСС трябва да бъде постоянно действащ орган, той коментира, че е напълно възможно членовете му да изпълняват функциите си там само от време на време, без да напускат постоянната си работа като съдии или юристи. Това обаче би било реалистично само ако съветът бъде освободен от неприсъщи административни дейности като управление на съдебни сгради и бюджети.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Да измамиш алгоритъма: Джоржеску, Радев и другите, обяснява Георги Ангелов от Sensica Technologies