За една седмица свършихме това, което трябваше за три месеца да се свърши. И заедно с Хърватия се надяваме през юли да влезем в чакалнята на Еврозоната, заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг след участието му в заседание на Европейския съвет.
Към днешна дата ЕЦБ ни отговори, че всичко, което е било необходимо, е направено. И в знак на доверие към България снощи ни отвориха суапова линия за 2 млрд. евро и то за колкото трябва време, фиксирано е до края на тази година или доколкото трябва, каза премиерът.
Пухена възглавничка
Снощи ми се обади Кристалина Георгиева, след като беше чула за суапа с ЕЦБ. И вика: Бойко, тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш. Спокоен! Милиарди евра имаш, вързал си се за... Викам: Криси, Христос Воскресе, и ти да си жива и здрава! Добра работа свършихме! - разказа министър-председателят.
Борисов отбеляза, че страната още не е вземала заем и разчита на спестеното, когато нямаше криза.
Той съобщи, че се очаква да има грантове за малкия бизнес по мярка по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" на стойност 173 млн. лева, като тази подкрепа ще е за над 20 000 фирми. Схемата ще стартира в началото на май. Грантът ще е за фирми, които имат спад с 20 на сто от оборота си, като последица от пандемията. Кандидатстването ще става по електронен път чрез ИСУН, при максимално облекчена административна процедура и декларативен принцип.
Ще има и подобна мярка за средния бизнес, за което се очаква одобрение от ЕК.
Още сме в началото на кризата
Искаме да вдъхнем на хората оптимизъм, че този кошмар ще свърши и един ден това ще ни е лош спомен, но медицински това не се подкрепя от никой, заяви още Борисов.
Много от колегите, когато не са пред камерите, посочват, че според техните медицински екипи сме в началото на кризата с епидемията. С новата Пътна карта искаме да вдъхнем оптимизъм. Трябва да знаем след датата Х, месеца Х, да не кажем годината Х, когато кризата отмине, докъде е стигнала икономиката. Сега БВП е паднал със 7,5 на сто, има вече милиони безработни в ЕС, а кризата дойде асиметрично за страните. Всички сме наясно, че само ако сме единни, можем да излезем от кризата, защото икономиките ни в Европа са свързани, коментира премиерът.
В ЕС тече спор дали да се дават грантове или кредити. Страните с по-слаба икономика искат грантове, а страните със стабилни икономики предлагат да се дават кредити на нуждаещите се. По-богатите страни предлагат ако другите страни искат грантове, да си направят данъците като техните, каза Борисов.
При нас данъкът е 10 процента, а в Германия - 40 процента. По този спор няма да се стигне до съгласие, но има модели, по които да се разберем, посочи премиерът.
Кажете едно "благодаря"
"Страхотен проблем е миграцията в Европа в момента. Пищят кански държавите за релокация, напълнени с мигранти, а наникъде не могат да ходят. И нашите съседи: Малта, Кипър, Гърция... В България - нула. Но затворихме границите сега, защото знаете - заради празниците започва движение. Както съответно ние молехме християните, сега молим мюсюлманите. Но миграцията - нула! Вие искате ли? България има ли проблем с релокацията? Ами кажете едно "благодаря", щото то не е даденост и в никоя друга държава го няма. Щото ми омръзна да ми дават оценка." - заяви Борисов.
Брюксел се поучи от нас
Когато въведохме извънредното положение, другите държави ни гледаха като екзотика и след това през глава започнаха да правят същото. Нашите мерки са най-леките, но понеже бяха ефективни и навреме, дадоха най-добрите резултати. Брюксел се поучи от нас, категоричен е той.
Ако се движите из София, то изобщо не изглежда София като под карантина. Улиците на София са пълни. В Гърция не можеш да излизаш от къщи, без да уведомиш властите. В Испания можеш да отидеш до магазина и да се върнеш - толкоз. В България можеш да отидеш 46 пъти до магазина днес. Можеш да не се спреш. До аптеката. До банката. И въпреки всичко продължава да се говори, коментира още Борисов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1005
9
19.02 2023 в 09:39
Първо, не разбирам какво му е неудобното, след като в повечето случаи превалутирането е автоматично, с някаква дребна такса. А колко е стабилно еврото не знам. Инфлацията в цяла Европа не ме убеждава особено. В едно интервю, шефката на ЕЦБ Кристин Лагард беше заявила, че инфлацията е дошла изневиделица. Голяма компетентност, няма що. А разликата между нашите и европейските депутати е невидима, поне за мен.
А ето и моите доводи:
1. Валутният борд не означава, че България се е отказала от самостоятелна валутна политика. Той се управлява от БНБ, по критерии, зададени от световните банки. Евентуално, при достатъчно добри показатели (колкото и утопично да звучи), ние имаме право да отменим борда и да продължим самостоятелно. Приемем ли еврото, той автоматично отпада и минаваме на пряко командване от ЕЦБ. Възможността за самостоятелна политика отпада.
2. В момента, точно заради валутния борд, банките в България са длъжни да поддържат много висока ликвидност. Приемем ли еврото, това развързва ръцете им да раздават колкото и каквито кредити си искат. Вместо една КТБ, ще си имаме десетки. А после някой ще трябва да плаща масрафа.
3. В еврозоната има фонд за споделено изплащане на дългове (не помня как се казва). Всяка държава е длъжна да отчислява пари в него, за да изплаща дългове на по-задлъжнелите. Само дългът на Италия е над два трилиона.
4. Това е най-големият ми проблем: другарката Урсула се закани, че най-късно в 2024-та, еврото ще стане цифрова валута на централната банка. Това не е като познатите децентрализирани и неконтролируеми крипто-валути. При цифровата валута всяка стотинка е програмируема, а всеки портфейл – поименен. Банката, правителството и всички, които администрират системата могат да ограничават, глобяват, таксуват или изцяло да блокират портфейла моментално, без каквото и да е предупреждение или съдебно решение. Могат да определят квоти за пазаруване, както за определени стоки, така и като цяло. Могат да задават давност на парите и ако не ги изхарчите до определена дата, те просто изчезват. В Китай вече го правят с цифровия юан. Ако го направят и с еврото, забравете да спестявате пари.
Пък и дори всички, които го управляват, да са честни и почтени, каква е гаранцията, че системата не може да бъде хакната? По време на локдауните в Шанхай, някой хакна системата за „зелен сертификат“ и източи личните данни на милиони жители. Евентуално, ще хванат цаката и на централизираните цифрови валути.
В тази връзка, ето един сайт, на който може да проверите кои държави планират или вече са въвели цифрови валути на централните банки: https://cbdctracker.org/
И накрая - нещата не са ли достатъчно централизирани, че да предаваме командването на още по-централна власт (ЕЦБ)? Превръщаме се в нов Съветски Съюз. По-добре е да почакаме десетина години, да видим какво ще стане с Хърватия, пък после ще му мислим. За момента валутният борд предлага достатъчна стабилност. Бих казал по-добра от тази на еврото.
11724
8
28.04 2020 в 18:10
Без вашите върховни постижения в корупцията щяхме отдавна да сме и в Шенген, и в Еврозоната.
5712
7
24.04 2020 в 10:34
11936
6
24.04 2020 в 09:27
-10103
5
24.04 2020 в 09:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
4000
4
24.04 2020 в 06:52
17158
3
23.04 2020 в 23:45
17158
2
23.04 2020 в 23:00
6774
1
23.04 2020 в 22:54
КРЕДИТИ, КРЕДИТИ, КРЕДИТИ, и пак КРЕДИТИТЕ са за вас.. Както от световните банки за бюджето дет вий ша ги плащате, тъй и от нашичките УЖ банки..
За маргиналите и матряла са само и единствено кредитите.. Уж без лихва..
Ама с двойни, че и тройни таксички за "обслужване"..
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара