Коалиция "За да остане природа в България" и Инициативата "Зелени закони" изпратиха днес писмо до министър-председателя Бойко Борисов с искане да бъде възстановена законността на Камчийски пясъци, най-големият комплекс от дюни в България, с площ над 4000 декара.
Поводът за сигнала е, че забраната за строителство в определени имоти от пясъчната ивица е отпаднала от заповедта за обявяване на защитената зона. Това е станало след тайна и незаконна подмяна на файлове от страна на Министерството на околната среда и водите.
Министър Емил Димитров разпореди проверка по случая и допусна, че процедурата ще бъде организирана наново.
Това е абсолютно необходимо. Заповедта трябва да бъде отменена и да се издаде нова, в която да бъдат включени отпадналите забрани. Но това правителство има последна възможност да поправи изцяло беззаконията, допуснати от кабинетите на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев по отношение на тази част от българското крайбрежие, представляваща най-големия комплекс дюни в България. През 2005 г. кабинетът на НДСВ променя собствеността на плажове, дюни и гори от публична държавна в частна държавна, като по този начин отваря пътя към замяната на тези ценни места за евтини и разпокъсани гори в Северозападна България.
Самата замяна на над 4000 декара дюни е извършена от правителството на Сергей Станишев по схемата "кон за кокошка". Новият собственик на земите и до днес е неизвестен и се крие зад фиктивни фирми, посочват от "За да остане природа в България" и Инициативата "Зелени закони".
Преди да дойде на власт Борисов нееднократно говори за заменките като за "кражбата на века". А от всички заменки на Тройната коалиция безспорно тази на Камчийски пясъци е най-грандиозната - нанесената щета на държавата по наши консервативни оценки се доближава до един милиард лева.
Затова Коалиция "За да остане природа в България" и "Зелени закони" настояват премиерът Борисов да използва последните дни на своето правителство, за да се опита да поправи тази щета. Поискахме от Борисов да нареди на министъра на регионалното развитие и благоустройството да:
Промени предназначението на урбанизирани терени на горски и земеделски фонд;
Актува крайбрежната ивица, дюните и всички други противоконституционно заменени терени като изключителна държавна собственост и да стартира процедура по тяхното отчуждаване на цените, на които са оценени при направените замени.
С тези действия ще бъдат в съответствие с чл. 6, ал. 4, т. 4 от Закона за устройството на черноморското крайбрежие, според който пясъчните дюни са публична държавна собственост, която не може да бъде обявена за частна. И в съответствие с чл. 18, ал 1 от Конституцията на РБ, според който крайбрежната плажна ивица представлява изключителна държавна собственост.
Също така настояваме министърът на околната среда и водите да отмени заповедта си №РД-987/10.12.2020 за защитена зона "Камчия". Както стана видно миналата седмица https://www.zelenizakoni.com/novini/ministerstvoto-na-okolnata-sreda-e-premahnalo-zabrana-za-zastroyavane-na-kamchiyski-pyasci, забраната за строителство в определени имоти е отпаднала от заповедта за обявяване на защитената зона след тайна и незаконна подмяна на файлове от страна на Министерството на околната среда и водите. Необходимо е процедурата ще бъде организирана наново, като заповедта бъде обсъдена и приета със забрани, гарантиращи опазването на морския бряг в защитената зона от застрояване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег