Банско иска разширяване на вече раздутата ски зона (обновена)

Милен Енчев 19 декември 2012 в 12:30 4305 23

Тава не е часно. Тава е в парк
Тава не е часно. Тава е в парк "Пирин", който е изключителна държавна собственост

Община Банско настоява за ново разширяване на ски зоната в национален парк "Пирин", независимо, че миналата година се оказа, че тя се е разпростряла на далеч повече площ от дадената по концесия. Това стана ясно на днешното заседание на кабинета, на което премиерът Бойко Борисов получи петиция с 800о подписа за увеличаването на ски съоръженията от кмета на Банско Георги Икономов.

Искането на общината и туристите, подкрепили петицията, е зоната да се "уплътни" с още 20-30 км ски писти и втори кабинков лифт, обясни Икономов. По думите му, новото строителство няма да излезе от границите на съществуващата концесия и въпросните писти и съоръжения били вписани в сега действащия териториално устройствен план на ски зоната. "Чрез подписите искаме да се чуе думата и на тези, които подкрепят туризма, а не само гласа на „зелените”, които затварят мостове и улици", каза кметът.

Всъщност площта на зоната, записана в концесионния договор на фирма "Юлен", вече е надхвърлена. Това показаха две геодезически заснемания на курорта, поръчани от екоминистерството миналата година. През лятото на 2011 г. министър Нона Караджова обяви, че зоната се е разпростряла на огромна площ над отдадената по концесия. Тя би трябвало да е 995 дка., съгласно концесионния договор от 2001 г., но в момента е 1650 дка., сочат данните на ековедомството. Оказа се, че устройственият план на ски зоната, описан в договора, е бил променен през 2005 г. и така зоната е била разширена. Самият контракт обаче не е променян.

Освен това всички писти и съоръжения над разрешената площ, са строени с всички надлежни разрешителни, включително от екоминистерството. Последно през лятото на 2010 г. ведомството разреши на "Юлен" да подмени няколко стари лифта  с по-модерни, но в същите трасета. Изпълнителят на монтажа фирма "Балканстрой" (която стои зад проекта за ски курорт над Разлог) обаче удължи едно от трасетата с десетки метри, при това изсичайки 25 дървета без разрешение. Тогава "Юлен" бе санкционирана с 20 000 лева, максималната глоба за неспазване на екорешението. "Юлен ни скъсаха нервите", коментира тогава зам.-министър Евдокия Манева.

Миналата година, след като обяви нарушението, Караджова посочи няколко варианта за решаването на проблема. Единият е с промени в Закона за концесиите да се узакони надвзетото от "Юлен" и едновременно да й се увеличи концесионната такса (сега тя е около 200 000 лв. годишно, но не е обвързана с площта на зоната, а с печалбата й). Другият е да се развали концесията, което обаче би вкарало държавата в дълги съдебни спорове с концесионера, тъй като през годините тя е съучаствала в нарушението, разрешавайки всеки лифт и писта. Изключение прави единствено 1730-метровата писта "Плато 1", която според екоминистерството е незаконна - тя не е нито в устройствения план на зоната, нито в концесионния договор.

Въпреки геодезичното заснемане и контролното заснемане, което го потвърди, от ръководството на "Юлен" отрекоха и заявиха, че фирмата, наета от министерството се е объркала. Според Петър Петров от управителния съвет на "Юлен", който е шеф и на фирма "Витоша ски", площта не е надхвърлена. От година и половина министерството на Караджова и фирмата обсъждат проблема, все още без резултат.

Петицията, внесена днес от кмета на Банско, бе посрещната от Борисов с думите: "Добре, ще ги разгледаме. Деляне (икономическият министър Делян Добрев - бел. ред.) вземи подписите на хората”.

Официално проект за разширяване на зоната досега не е постъпвал в екоминистерството, съобщи министър Караджова след днешното заседание. Ако доизграждането на ски зоната в Банско съотвества на всички екологични закони, сред които Законът за околната среда и Закона за биоразнообразието, проектът ще бъде одобрен, каза министърът. "Призовавам кмета на Банско и тези осем хиляди души, които са се подписали за доизграждането на ски зоната в Банско, вместо да идват да връчват подписки да организират срещи с неправителствените организации и да представят проекта. Моята препоръка като министър на околната среда и водите е подобно на цивилизованите страни инвеститорите и кмета на Банско лично да запознаят неправителствените организации с проекта, а не да използват като посредник медиите и този и онзи министър", заяви Караджова.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

     
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират