Расте страхът, че ние или наш близък може да се разболее от коронавирус - показват данните от експресен сондаж, проведен от "Галъп интернешънъл" в 17 страни, включително Германия, Индия, Италия, Русия, САЩ.
Сравняват се нагласите от първата и втората вълна на Covid-19, съответно до края на месец март и от началото на април. През първата у нас от това са се страхували 62% от анкетираните, през втората - 69%. Преди дни пък най-новата вълна на национално изследване у нас показа, че тревогата е 68%, т.е. засега като че ли спира растежа си, отбелязват авторите.
Страхът расте също в САЩ, Тайланд, Швейцария, Аржентина, Австрия и Япония, но се оказва, че населението в Италия постепенно се е адаптирало към ситуацията и сега делът на тези, които се страхуват от заразяване е намалял с 9 пункта. Изглежда италианското общество е преминало и пиковите стойности на страх, коментират социолозите.
77% от анкетираните в България смятат, че правителството се справя добре със ситуацията с коронавируса - показват данните за втората вълна. В първата процентът у нас е бил 60. Над 90% подкрепа изненадващо срещат драконовските мерки в Индия, в Малайзия подкрепата е същата. Под половината анкетирани са доволни от мерките на правителството си в Тайланд, Япония, САЩ. Общественото мнение в САЩ е "на кантар" – 48% са доволни от правителствените мерки и 48% не са. Останалите не могат да преценят.
Към края на март България е била страната сред всички 17, в която най-голяма част от населението е смятала, че заплахата от коронавируса е преувеличена - 72%. Сега процентът е 50. В Германия първоначално така са смятали 58%, а през април - 25%. Незначително увеличение виждаме в Австрия - 21% през първата вълна, 23% през втората.
Намалява делът на хората у нас, които казват, че са съгласни да жертват някои от човешките си права, ако това би помогнало да се предотврати разпространението на вируса. През първата вълна те са били 83%, през втората - 78%. България остава в средата на „класацията“ от страни по този показател. Най-резервирано към подобни жертви се отнасят в Япония - 32% през първата вълна, 40% през втората. В САЩ има голямо увеличение - от 45% на 68%. Най-голяма жертвоготовност заявяват в Пакистан, Тайланд и Индия - по над 90% през април, както и Индия.
57% у нас смятат, че след пандемията светът ще се промени сериозно, а други 57% вярват, че ще има повече сътрудничество, а не конфронтация. От всички 17 държави 41% смятат, че светът ще се върне към състоянието си преди кризата, 45% са на обратното мнение. 14% не могат да дадат отговор.
В България се задълбочава обаче тревогата за работните места. 9% отговарят утвърдително на въпроса дали са загубили работата си, а 22% казват, че са загубили част от доходите си. 9% е сериозен ръст за няколко седмици. На границата на март и април този дял беше 6%, а седмица по-рано – 3%.
22% от българите се съгласяват, че демокрацията не е ефективна при тази криза. 78% не споделят това мнение.
"Паниката, която наблюдаваме – безпрецедентна в модерната епоха – е кулминация на поредица от масови страхове на глобално равнище през последните две десетилетия. Фундаментите на тази масова психоза са заложени в същността на консуматорските общества и в начина, по който елитите им служат. Ситуацията сега наподобява „самоубийството на цивилизация“, толкова убедително описано от Арнолд Тойнби.
Изходът от този филм на ужасите, в който живеем, изисква щастлив край – в случая ваксина. Но същественият проблем е, че до момента, в който ваксината е широкодостъпна, икономическото унищожение може да е достигнало такъв мащаб, който може да причини много по-голяма и истинска трагедия", казва Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“.
В глобален мащаб са интервюирани 17036 пълнолетни души. Във всяка от държавите изследването е проведено сред представителна извадка от мъже и жени между 3-и и 10 април 2020 г. Онлайн метод за регистрация е използван в 9 държави (10440 респонденти), CATI в 5 държави (3778 респонденти) и три държави са избрали комбинирана методика – CATI/онлайн (2818 респонденти). У нас извадката е от 901 човека.
Абсолютната максимална грешка е ± 3.5 при 95% дялове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17158
1
21.04 2020 в 17:36
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара