Над 30 галерии и музеи в София отворени в Нощта на музеите (програма)

Последна промяна на 18 май 2013 в 12:57 5544 0

Концертът на
Концертът на "Софийски солисти" на откриването на Европейската нощ на музеите в София. Снимка: БГНЕС

 

Над 30 галерии и музеи в София ще се включат в тазгодишното издание на Нощта на музеите. Те ще останат отворени за посетители от 18:00 до 24:00 часа днес.

Кметът на София Йорданка Фандъкова ще присъства на откриването на Европейската нощ на музеите от 18 ч. в Националната художествена галерия. Ще присъства и посланикът на Франция Филип Отие. В 18.30 там ще започне концертът "От Бах до Бийтълс" на "Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров.

В 19.00 часа кметът на София Фандъкова ще посети Галерия на открито на Моста на влюбените до НДК, където ще бъде представена изложбата „София и останалите европейски столици".

В инициативата ще се включат и музеи от цялата страна. Само в столицата се очаква над 150 000 посетители да се възползват от удълженото работно време и безплатния вход в 30 музея и галерии, като някои от музеите ще продължат работа и след полунощ.

Ще бъдат организирани  и томболи с награди за посетителите, които са обикилили и разгледали най-много музеи и галерии.

 

Програма за Нощ на музеите в София 2013 г.:

Софийска градска художествена галерия

ул. „Ген. Йосиф В. Гурко” 1

10:00 до 1:00 ч. – Другото око: „Горгони в депото или Апокалипсис сега”; „Послания от светлина”; „Арени – един живот между много малките пластики и живописта” 90 г. от рождението на Пенко Бончев.

18:00 ч. – Концерт Поп класика, камерен ансамбъл „Софийски солисти”

21:00 ч. – „Еньовден” мултимедиен пърформанс.

Фотография за всички.

Национален музей на българското изобразително изкуство

пл. „Княз Александър І” 1

19:00 до 24:00 ч. – Ретроспективна изложба на Георги Баев; Непонати творби на Ярослав Вешин; Документални филми.

20:00 ч. – Танцов спектакъл на студио Vaya с хореограф Ваня Рошкова.

22:00 ч. – Камерна музика: Пенка Петкова (виолончело) и Силвия Стоянова (пиано).

Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН

пл. „Княз Алексъндър І” 1

Изложби: „120 години Народен музей”; „Записани в книгата на живота”; „Кръстът в еврейската култура”.

16:30 ч. – Музикални изпълнения на студенти от СУ „Св. Климент Охридски” и ученици.

19:00 ч. – Блажно наддумване с участието на Николай Кенаров и Илия Атанасов, реж. Александър Събев.

19:30 ч. – Сурвакари от Пернишко.

20:00 ч. – Прожекция на филми.

21:00 ч. – Клезмар – музика в изпълнение на Незиха Ибишева, Кирил Павлов, Ивайло Флоров.

Национален археологически институт с музей

ул. „Съборна” 2

Прожекция на филма „Късноантична Сердика – опит за тримерна възстановка”

Древноримска кухня и рецепти.

Изложба „Коприна и сребро”.

Национален политехнически музей

ул. „Опълченска” 66

18:30 ч. – „Дистанционно изследване на Земята от Космоса в микровълновия диапазон на електромагнитния спектър”.

19:00 до 21:00 ч. – Демонстрации на преподаватели от Физическия факултет, свързани с неочаквани свойства на материалите.

Изложба „Светът на спокойствието” подводна археология и фотография на Михаил Заимов.

20:00 ч. – „В света на музиката – от механичното пиано до електронния синтезатор”.

 

Национален исторически музей

ул. „Витошко лале”16

12:00 до 24:00 ч. – Отворени врати.

Изложба "Изкуството на ръчната книга от цял свят"

18:00 ч. Хартиена улица - павилиони на художници и приложници, различни издателства

19:00 ч. - "Звезди" - балетен спектакъл на открито

21:00 ч. - три китари и много блус с Motel TV

Национален музей „Земята и хората”

бул. „Черни връх”

„Ахати от България” временна изложба.

„Минералите на тъмно” занимания с луминесциращи минерали.

„Тримата братя и златната ябълка” куклен театър „Зорница”.

Поезия и музика под покрива на музея.

Писатели-фантасти с авторски книги.

Изпълнения на лауреати на Международния конкурс „Музиката и Земята”.

Ателие-работилница „Лампите на Николай”.

Музей на социалистическото изкуство

ул. „Лъчезар Станчев" 7

18:00 ч. – Откриване на изложба „Политически плакат 1945-1963”.

19:30 ч. – Концерт на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”.

20:30 ч. – Лятно кино: „Най-доброто от НЛО”.

 

Национален антропологичен музей

Цариградско шосе, бл. 73 (до Министерство на външните работи)

16.00 ч. – Екскурзоводска беседа на тема:“Човекът и неговото здраве”.

17.00 ч. - Лекция на доц. д-р Р. Стоев – Секуларни промени в България. (Векови тенденции във физическото развитие на населението на България).

18.30 ч. Представяне на стихосбирки, издадени от Фондация “Буквите”:

20.30 ч. – Прожекция на филм – “Етапи на реконструкция на главата по черепа” (Продукция на „Тера инкогнита” - БНТ)

21.30 ч. - Екскурзоводска беседа на тема: “Антропологията в помощ на археологията”.
Вход свободен от 09:00 ч

Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство

бул. „Черни връх” 2

Боряна Венциславова – видео арт и фотография.

„Фотоевиданс” репортажна фотография.

„На фасадата” аудио-визуален сет, представляващ концепция на НМБИИ.

Крипта на катедралата „Св. Ал. Невски”

Обновена експозиция на християнското изкуство в България.

 

Национален военноисторически музей

ул. „Черковна” 92

18:00 до 24:00 ч. – „Измерения на храбростта” военна изложба.

19:00 до 20:00 ч. – Концерт на гвардейския представителен духов оркестър.

Архитектурна работилница.

Изработване на 3D модели от картон на български забележителности.

Галерия „Васка Емануилова”

ул. „Янко Сакъзов” 15

10:00 до 24:00 ч. – Секстетът на Сийфърт.

Галерия „Академия”

ул. „Шипка” 1

Изложба „Превъплъщенията на хартията”.

Интерактивна инсталация „Инструктиращ шлем”.

„RUFF – Ренесансовата яка” пърформанс на студенти от 3 курс, специалност „Мода”.

 

Галерия Европа

ул. Леге 3

Изложба на утвърдени майстори на съвременното българско изкуство в сферата на живописта, скулптурата, графиката.

19.30 „Танц на музите” – музикално-поетична предпремиера на авторската книга на Розалина Касабова „МУЗИТЕ”.

 

Vivacom Art Hall

ул. „Ген. Йосиф В. Гурко” 4

18:00 до 2:00 ч. – Отворени врати.

 

Галерия „Арте”

ул. „Георги С. Раковски” 183А

Отворени врати.

Информационен център на ЕС

ул. „Московска” 9

18:00 до 1:00 ч. – Изложби на Милена Милушева и Румен Статков.

20:00 до 21:00 ч. – Театър „Мим - Арт” и група „Жасмин” в градинката зад Националната художествена галерия.

Гьоте Институт

ул. „Будапеща” 1

Отворени врати.

Съюз на българските художници

ул. „Шипка” 6

Отворени врати

Къща-музей „Никола Вапцаров”

ул. „Ангел Кънчев” 37, ет. 4

19:00 ч. – „Музика и слово” стихове и песни.

Галерия „Ракурси”

ул. „Хан Крум” 4А

12:00 до 22:00 ч. – Презентация „Лицата на Слав Бакалов”.

 

Галерия „Юзина”

ул. „Московска” 11

„Портрети в движение” Богдан Александров, специален гост Гардън Картър.

Пърформанс – композиции в реално време (импровизации).

Галерия „Аросита”

ул. „Врабча” 12Б

Отворени врати.

Арт галерия „Париж-Москва”

ул. „Георги Сава Раковски” 92

11:00 до 23:00 ч. – Изложба „Живопис” от ателието на Андрей Даниел.

Изложбена зала архиви

ул. „Московска” 5

17:00 до 22:00 ч. – „Труден избор с голямо значение: съдбата на българските евреи.”

Галерия „Мисията” (Външно министерство)

ул. „Алфред Нобел”2

17:00 до 21:30 ч. – Изложба на Фернандо Хараес със съдействието на Кралство Испания.

Галерия Арт Алея

ул. „Гладстон” 51А

Фестивал на хартиеното изуство.

Музей музикален център „Борис Христов”

ул. „Цар Самуил”43

20:00 ч. – Музикален маратон.

Изложба Хартиен фест.

Фотоизложба „Личното пространство” – Елена Геровска.

Галерия „Средец”

бул. „Ал. Стамболийски” 17

Изложба на Борис Георгиев (1888-1962) – „Пастир на мечтите”.

Галерия „Райко Алексиев”

ул. „Георги С. Раковски” 125

Отворени врати.

Арт център „Форум”

ул. „Георг Вашингтон” 24

10:00 до 24:00 ч. – Западно европейско изкуство.

 

Галерия 205

ул. „Георги С. Раковски” 205

Изложба на Иван Георгиев – Рембранд.

Мостът на влюбените при НДК

Фотоизложба „София и другите европейски столици”.

 

Улица Staropramen, Музей на бирата

пл. „Батенберг”

16:00 до 2:00 ч. – За една нощ пражката улица Staropramen ще се пренесе в София на пл. „Батенберг”. Потопете се в духа на Прага, опитайте автентично чешко пиво и се запознайте с богата история на пражка бира №1 в света. Staropramen ще подари на най-добрите познавачи уикенд за двама в Прага.

 

Програма за Русе

Програма Пловдив

Програма Шумен 

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови