Камен Иванов е на 40 години. Водач е на листата на „Движение 21” за Пловдив и Пловдив област. Той е завършил икономика в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Управлява собствени фирми. За първи път се явява на избори.
Г-н Иванов, кои са най-важните мерки от икономическата програма на партията на Татяна Дончева „Движение 21"?
Нашата програма е конкретна и прилича повече бизнес план отколкото политическа платформа с пожелателни послания. Като държава член на ЕС и при условията на валутен борд възможните решения не са много. Първо, трябва да се концентрира максимален ресурс в стимулиране на бизнеса дори с цената на по-висок, но в рамките на 3% бюджетен дефицит за няколко години. Едва тогава и при условията на икономически растеж, ниска безработица и повишени приходи в бюджета можем да правим и по-радикални реформи и да вървим към балансирани бюджети. В противен случай рискуваме дълъг цикъл от макар и по-малки по размер, но постоянни бюджетни дефицити, увеличаване на външния дълг и излагане на страната на сериозен финансов риск. И ще се окажем в това положение с нулев или нисък ръст на БВП, което ще ни постави в изключително сложна ситуация. Време за губене няма, трябва да се даде тласък на икономиката иначе спиралата води надолу.
Информацията за евентуален свръхдефицит за тази година за мен е тревожна. Ясно си даваме сметка, че ако това се случи, е изключително негативно, тъй като ние вървим към най-лошия сценарий по-бързо от очакваното. Това е свръхдефицит, а не планиране на по-висок дефицит от 3% с цел изпълнение на инвестиционна и стимулираща политика, от каквато се нуждаем.
Но при сегашната ситуация според мен не трябва да се позволява да се аткуализира дефицита и той да стане над 3%. Трябва незабавно да се премине под чертата от 3% и при необходимост да се финансират, доколкото е възможно нашите програми само с европейски средства през първата година. След това и в рамките на разумен бюджет, с изрязани паразитни разходи да се премине към стимулите на икономиката с конкретни инвестиционни мерки.
„Движение 21” смятаме, че има четири важни мерки, които трябва да се предприемат.
Кои са тези мерки?
Първата е свързана със създаване на програма за саниране на жилища. В продължение на 4-5 години да се заделя един сериозен финансов ресурс, който да послужи за поетапно саниране на всички стари, а не само панелни жилища в страната. За да работи програмата трябва да бъде привлечен широк кръг от експерти - архитекти, проектанти и т.н. Ще се изисква работа и по хидро и топлоизолации, подмяна на дограма, вертикални щрангове, общи помещения, асансьори, облагородяване на междублоковите пространства. Трябва да се осигури ресурс достатъчен за санирането на от 3000 до 5000 сгради годишно. С подобна програма ще бъдат разкрити не малко работни места. За реализацията обаче е необходимо държавата да осигури максимално улеснен достъп до обществени поръчки на фирмите и да бъде ограничено получаването на поръчки до 2-3 на фирма. Целта е средствата да достигнат и до малките фирми в бранша, а не да се монополизира усвояването на по-голямата част от ресурса от малък на брой големи фирми. Социалният ефект ще бъде огромен. Ще се подобри енергийната ефетивност и градската среда. Отделно около 40% от вложените парите ще се върнат обратно в бюджета под формата на данъци - ДДС, осигуровки и т.н. Постепенно хората в един дълъг период от време така или иначе ще върнат голяма част от парите заради покачващите се данъчни оценки, които е сега отчитат ръст, необоснован, но ръст.
Второто ни предложение е за съсредоточаване на максимален финансов ресурс за технологична модернизация и иновации от европейските програми към фирмите.Допълнително държавата да ангажира ресурс в рамките на около 200 млн. лв годишно по същите програми за увеличаване на обема им.
Това са директни инвестиции в индустрията, които водят до отваряне на нови и трайни работни места в сектори като машиностоене, автомобилна индустрия, електроника и други, експортно ориентирани браншове, които създават сериозен брой работни места. България най-после показва признаци, че става привлекателно място за производство и ние трябва да акцентираме ударно върху това.
Създаване на работна група от експерти от МФ, МИЕТ и Агенцията за чуждестранни инвестиции, която да има бюджет за пътуване и промоции и възможността да взема конкретни решения. Задачата на тази група е изключително активно да търси и създава улеснения за големи индустриални инвеститори в България. Не да ги чака, а да ги търси, агитира, да им помага за да инвестират те тук и да създадат трайни работни места и експортно ориентирано производство.
Не на последно място бързо откриване на паралелки в професионалните гимназии по специалност „информационни технологии”, както и многократно увеличаване на приема на студенти по тези специалности в ТУ и СУ. Необходимо е да се стимулират и да се помогне на фирмите в бранша за масовото създаване на професионални центрове за квалификация на кадри , за намаляване на младежката безработица и преквалификация на безработни.
В момента в страната има около 20 000 незаети работни места в сферата на ИТ индустрията и заплатите многократно превишават тези в другите браншове. Защо да не помогнем за създаването на кадри в тази сфера? Това са работни места в страната с европейско заплащане. Говорим за инвестиции от няколко милиона в образование , които до няколко години могат да донесат над милиард приход в икономиката.
Партията ви се определя като ляво-центриска, такава ли ще бъде и икономическата ви политика?
Ние сме отворена и изключително демократична партия на гражданското общество в България. Вижте листите ни по региони. Това са активни хора професионалисти в различни области и собственици на малък и среден бизнес. В тези среди ние ще градим фундамент и там ще търсим развитие на наши привърженици и последователи. Колкото до икономическата политика, аз бих я нарекъл реална.
С какво се различава тя от тази на опонентите ви?
Държа да подчертая, че това е реална и осъществима програма и може да обърне икономиката в правилната насока. Ние казваме какво, къде и как.
Всички партии говорят за подкрепа на малкия и средния бизнес, вие имате ли конкретни решения как това да се случи?
С пакет от конкретни мерки, част от които вече изброих. Трябва да се обърне внимание и на трудния достъп до финансиране, особено за производителите, както и високите лихвени нива на кредитите за бизнеса ( често в пъти спрямо тези в Западна Европа), диспропорцията между искан размер на обезпеченията и предоставен кредитен ресурс. Това спъва икономиката и производството. И нещо много важно- да се внимава в малкия текст, какъвто е и слоганът на кампанията ни. Често там се крият най-големите проблеми. Не бива да бъде позволявано на финансовите институции да злоупотребяват и условията по техните кредити трябва да бъдат ограничени в нормални морални рамки.
Обсъждали ли сте в „Движение 21” финансовата стабилност в държавата и как могат да се избегнат кризи в банковата система?
Финансовата стабилност не е застрашена и в момент, в който нямаме възможност да намаляваме външния си дълг е нормално да го рефинансираме с нов. При това лихвените нива на международните пазари в момента са доста атрактивни, а България е финансово стабилна страна.
Банките са стабилни и ликвидни и не трябва да има опасения в тази насока.
КТБ е очевадно особен случай и аз не мога да го коментирам, тъй като още не знаем нищо за реалното състояние на банката. По този въпрос има по-добри специалисти и при нас в лицето на Стоян Александров, нека те да кажат как може да се реши проблема без да рефлектира негативно върху икономиката. Но преди всичко, ние трябва да видим доклад и анализ за състоянието на нещата там, и БНБ е тази която е отговорна подобни случаи никога повече да не се повтарят. Както и политиците, чието обвързване с финансови и икономически интереси води до такива тотални диспропорции и изкривявания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)