Боян Юруков: 40% от жилищата в София са празни, а се строят над 5000 нови сгради

Калоян Константинов 22 август 2024 в 19:09 22494 6

Боян Юруков и Калоян Константинов в студиото на OFFNews

„Последните 10-15 години ситуацията в столицата ескалира. Статистиката показва, че в момента се започват по около 1 милион квадратни метра полезна площ строителство на година. Ако дори 10% от това, което виждаме на картата, бъде започнато, цифрите ще се умножат многократно. Най-консервативните данни сочат, че 20-30% от сградите са празни, по-реално е обаче процентът да е над 40.

При намаляващо население на България това значи, че всяка от сградите ще е де факто празна, като ще добавя към този процент. Много хора твърдят, че в страната няма балон на строителството, но това не е така. За София това също означава още по-голямо натоварване на инфраструктурата, още повече шум, прах и отклонени пари от публичните средства за сгради, които не се ползват, но трябва да бъдат обезпечени инфраструктурно. И като цяло качеството на живот в София ще пада в следствие на това.“

Това заяви Боян Юруков в студиото на OFFNews с водещ Калоян Константинов по повод предвидените за строеж нови сгради в столицата близките години. Юруков е IT специалист във финансовата сфера, който използва знанията си за събиране и организиране на големи бази данни, последните от които визуализира в триизмерна карта, която показва в обем предвидените сгради в София.

„От една страна, наистина пазарът е виновен, защото все още има купувачи, но не малка част от сградите се финансират чрез изпиране на пари и укриване на данъци. За много хора презастрояването на София не е проблем, а възможност. Проблем става, когато си купиш жилище, а в следващия момент се оказва, че нямаш ток, вода, тротоар, детска градина, улица. В няколко от блоковете на т.нар. елитни строителни компании токът спира доста често. В други случаи си купувате ново жилище с гледка, с пространство около него, с парк, като продавачът лъже, че там няма да се строи. А вече е позволен друг строеж точно до прозореца ви идните месеци. Има случаи с блокове на 3 метра от прозорците на други сгради, без живущите там да знаят това“, допълва Юруков.

Към момента той е въвел данните за едва половината от столицата, като само досега предвидените нови сгради са около 5000 на брой, много от които са върху паметници на културата, градинки, паркове, централни площи или високи повече от 50 и 100 метра. Той въвежда всеки ден по няколко стотин нови здания, като в повечето случаи изобщо не си прави труда да нанася постройките до 3 етажа, с изключение на тези в парковете и градинките.

„Ако гледате някое място и се чудите дали ще се строи, почти задължително ще се строи. Много от сградите са частни и законни, но често пъти местата са взети с корупция и нелегално, много се намират в градинки на блокове, други в Южния парк, трети са заграбени с помощта на 2-3 свидетели пред съда, а общината и държавата не са си защитили правата“, твърди софтуерният специалист.

Всичкото това води до понижаване качеството на живот на цялото население на столицата, тъй като не се спазват елементарни норми за отстояние или гъстота. Но също така и поради тотално липсваща инфраструктура. Основните причини за това са две: корупция и некадърност в общинските съвети и администрации.

„Неведнъж са ме питали защо не направя такава карта и за други градове, или не помогна на местни хора за това. Причината е, че извън София няма дори базисна прозрачност, документацията не е достъпна или е нарочно скрита. Опитите ми да се свържа и сътруднича с местната власт в няколко други градове удариха на камък. В София има подобна система и достъп, но това е решение, взето на общинско ниво. И това се случи едва с идването на власт на Васил Терзиев, когато с една негова заповед достъпът до данни стана възможен. Неговата администрация дори се свърза с мен за интегрирането на тази триизмерна карта“, споделя Юруков.

Според негова липсата на прозрачност и кооперативност на предишните кметове е била нарочна, за да се крият злоупотребите от обществото, докато не е било късно да се реагира:

„Има случаи, когато в 20:00 часа вечерта преди Коледа се дава разрешително за строеж на точно определени фирми, а срокът за обжалване е до 1 януари – без да се уведомява никого. Защо и кой е дал това резрешение е въпрос, на който отговорът идва едва няколко месеца след това, когато багерите влязат. Тази карта цели да освети ситуацията.“

Основен проблем е зависимостта на съдебната система и липсата на политическа воля за справяне с проблемите на презастрояването и обезличаването на градовете. Гостът в студиото даде пример с паметниците на културата:

„Законът се погазва не само от общините, а и от съдилищата. Общината има задължение да реставрира със свои средства паметниците на културата, ако собственикът откаже да го направи, а след това има правото да го осъди, за да си събере вложените средства. Включително има право да влезе във владение на имота със съдия-изпълнител. Общината е длъжна при безстропанственост да реставрира паметника на културата и да си потърси средствата. Една от причините това да не се прави е, че не може да се разчита на съдилищата, че ще изпълнят закона. Така може да се окаже, че общината с публични средства реставрира паметник на културата, след което не може да си ги възстанови, защото съдията се хваща за технически детайл или решава на своя глава, че няма да спази закона. Този страх от липсата на консистентност и честност, и наличието на корупция – парализира общините.

Според Юруков всички тези проблеми са част от общия разговор за това как искаме да изглеждат нашите градове и София в частност:

„Не може да спрем всички строежи. Градовете се развиват, строи се постоянно дори в Западна Европа. Но трябва да го правим по добър, смислен и устойчив начин. Ако искаме столицата да изглежда като бетонно гето без публична инфраструктура – добре, но много хора не искат да живеят на такова място. Искаме ли да запазим архитектурнтие си забележителности, свободните си пространства, велоалеите? Или не искаме? Как искаме да се развива столицата ни? Ако продължи да се развива както сега и бъдат изпълнени всички строежи, това означава смърт на София като града, който познаваме в момента.“

Ако това видео ви е харесало, абонирайте се за канала ни в YouTube!

    Калоян Константинов

    Калоян Константинов е журналист, главен редактор на сайта КлинКлин. Работил е за OFFNews и е завършил Софийския университет и King's College London. Сега е докторант към БАН.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    120

    6

    4I4ATA

    25.08 2024 в 22:04

    В куци квартали като Овча купел наистина има доста празни апартаменти, интересно е, че седят и даже не ги продават, нито дават под наем. Явно чакат да станат по 5000 евро на квадрат и някой извънземен да ги купи ???? иначе в по-читави квартали не забелязвам такова нещо, най-много по 1 апартамент в кооперация за е празен.

    22358

    5

    dolivo

    22.08 2024 в 22:07

    няма градоустройство с паркоместа, зелени площи за рахст, и детски градини на бройка спални с план за 2 деца на семейство.

    вместо това, турбо мутраж с пари от кой знай какво, включая откраднати през кредити от джобовете ви, строи и умножава парите помпейки имотния балон.

    честито на печелившите Софиянци.

    а междувременно слугите в съвета саботорат единствения свестен кмет от 15 години насам.

    1020

    4

    ПР

    22.08 2024 в 21:39

    Няма какво да се добави към този великолепен анализ,тъжен и адски правдив,уви.Кошмар без видим край.

    -2300

    3

    Gunteer

    22.08 2024 в 21:20

    Добре, и сега какво? Интервюта, фейсбук постовете и вербално недоволство? Само че онзи селски, некадърен, бездарен, корумпиран и нагъл боклук, който е виновен за това, че София прилича на гаден турбокапиталистически град на мутри, си подаде оставката, без някой даже да му я иска. Единственият изход е да се назначи разследване, да се докаже, че е корумпиран, да се докаже, че има нещо нередно и визите да бъдат отменени. Кой ще се заеме с това? Това ме интересува.

    510

    2

    Деспин Митрев

    22.08 2024 в 21:20

    Ха! Ама Вие не знаете ли, че има една МАФИЯ в Булгурско - наричат се управляващи, и те са го замислили така, че да Ви доят яко с всичко! Някой пробвал ли е да си построи къща? М? Не става, нали? Е - дай си имота на обезщетение да ти построят един ГЮМБЕЗАРНИК, в който да не можеш да имаш спокойствие, и да издоят 15-20 купувача с подобни боклукчарници - парата в джоба, комисионките по общината и богати! Ти лапай мухите и се чуди какво пак стана :)

    1864

    1

    Kilca

    22.08 2024 в 19:54

    Даже 100% са празни. Затова търсенето/цените постоянно растат, места за паркиране няма и в крайните квартали даже.
     
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност