Мими Шишкова, която троловете опитаха да заглушат, в студиото на OFFNews

Тя е пример за това как един обикновен човек може да бъде активен двигател на промяната

Еля Изетова 02 декември 2024 в 15:04 2074 1

Мими Шишкова в подкаста на OFFNews

Мими Шишкова e добре позната в социалните мрежи TikTok и Instagram, но не се определя като инфлуенсър. Прекарала е десет години от своя живот в Германия, където и завършва право, а в момента учи „Публична администрация“. Този период ѝ дава възможност да наблюдава културните и работните различия между Германия и България.

Въпреки това, Мими взема решение да се върне в България заради желание да бъде по-близо до корените си и да се включи активно в социалния живот на страната. Първоначалият ѝ план бил да остане само за шест месеца и да работи дистанционно, но след време окончателно решава, че иска да остане в страната ни, защото е убедена, че е полезна като гражданин.

Тя е известна с образователните си видеа в TikTok и Instagram, в които говори за важни обществени и политически теми, като гражданско общество, популизъм и значението на изборите. Предпочита да се нарича „активен гражданин“ и това заглавие напълно отразява същността на нейната дейност. Мими Шишкова е пример за това как един обикновен човек може да бъде активен двигател на промяната. Чрез социалните мрежи, хумора и образованието тя вдъхновява и мотивира своите последователи да бъдат не просто пасивни наблюдатели, а активни участници в обществения живот. 

Първоначално се присъединява към TikTok заради комедийното съдържание, но решава да експериментира, публикувайки видеа за лични и социални теми. Едно от първите ѝ популярни видеа показва изложбата „Славки приказки“ – диорами, които пресъздават живота в апартаментите от соцвремената. Реакциите към видеото отключват интереса ѝ към обществената критика, а споровете около социализма я мотивират да продължи да създава съдържание с образователна стойност. 

„В TikTok има голяма липса на качествено съдържание на български, особено що се отнася до обществени и политически теми. Видях нужда да запълня тази празнина и да говоря за важните неща,“ споделя тя.

Тик Ток канала и тръгва с мотото "Говоря за нещата, които мълчим". И определено е от хората, които не обичат мълчaнието, щом става въпрос за гражданските права и политика. Пътят ѝ се оказва трънлив, след като решава да започне да популяризира такъв тип съдържание. Нейните видеа често са сваляни, особено когато темите засягат чувствителни политически въпроси. Тя предполага, че тролски групи, свързани с определени политически партии, системно докладват съдържанието ѝ.

„За съжаление, платформата реагира на масови доклади, а не на реалното съдържание на видеото,“ коментира тя.

Интересното е, че въпреки критиката си към настоящия политически модел, Мими Шишкова е получавала предложения да се включи в политически партии – дори такива, чиито идеологии и цели са напълно противоположни на нейните убеждения. 

Мими вярва, че хуморът е мощен инструмент за демаскиране на манипулациите и страховете, които някои политически партии се опитват да насаждат. „Смехът обезоръжава страха,“ заявява тя. Тя подчертава, че партии с националистически уклон често използват страха и разделението, за да мобилизират подкрепа. Заедно със съпруга си създава играта „Карти срещу българщината“ по време на COVID-19 пандемията. Играта пародира типично български стереотипи и предлага сатиричен поглед към обществото и неговите недостатъци.

„Идеята ни беше да създадем продукт, който да накара хората да се замислят за това кои сме и какви сме. Българщината не е нещо лошо, но често е натоварено с негативизъм,“ пояснява тя.

Играта обаче също става обект на нападки. Поддръжници на политическата партия „Възраждане“ заплашват организаторите на Панаира на книгата в София, като настояват играта да бъде премахната. 

„Това беше показателно за неспособността на някои хора да приемат хумора като средство за критика и развитие,“ казва тя.

Един от основните послания на Мими е, че всичко е политика – от ежедневните решения до големите обществени промени. Тя вярва, че младите хора трябва да бъдат информирани и ангажирани. Според нея, липсата на гражданско образование в училищата е сериозен проблем, който трябва да се адресира.

„Младите често избират на база чувства, а не знания. За да се промени това, трябва да обясним сложните процеси с прости думи. Точно това се опитвам да направя чрез видеата си,“ споделя тя. Според Шишкова, ако повече хора като нея използват платформите си за разясняване на политическите процеси, младежите ще започнат да осъзнават важността на своя глас.

В края на разговора Мими отправи важно послание към апатичните българи:

„Моето послание към апатичните българи е да осъзнаят, че всяко тяхно решение – от ежедневието до урната за гласуване – е политика. Представете си, че се раждате, без да знаете какви ще бъдете: мъж или жена, богат или беден, с каква раса или сексуална ориентация. Какъв свят бихте искали да намерите, за да живеете пълноценно? Помислете върху това и вземайте решенията си от тази перспектива.“

Виж още за:

    Еля Изетова

    Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    5837

    1

    pisnamiotmutri

    02.12 2024 в 17:10

    МИМИ, говориш за права и урни, а забравяш, че социолозите дезинформират чрез неверни данни представени като представителни проучвания през всички водещи медии, а изборите се решават от химикал при броене. Купеният вот е само прах в очите изместващ фокуса от държавния преврат. В режимите НЕ урната решава!!!
     
    X

    Мими Шишкова, която дразни троловете