OffNews.bg

Парламентът решава изпращаме ли военна помощ за Украйна

Парламентът днес ще гласува проекторешението за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна, внесено от Министерски съвет. Вкарването на точката в дневния ред предизвика 50-минутен скандал, в който водеща роля имаше БСП.

Всичко започна още в началото на заседанието, когато зам.-председателят на НС Росен Желязков предложи днес народните представители окончателно да предоставят военната помощ на Украйна.

Първи срещу предложението скочи Борислав Гуцанов от БСП, който попита каква е спешността, за да се гледат оръжията още тази сутрин. По думите му парламентът се превръщал в "Генерален щаб на отбраната". Гуцанов се оплака, че точката се вкарвала "силово" в пленарната зала, в разрез с Правилника за организацията и дейността на НС. Същата теза подхвана и съпартиецът му Георги Свиленски. Червените депутати обаче не се оплакваха, когато Правилникът се нарушаваше, за да се прекрои Изборният кодекс набързо.

В крайна сметка точките бяха вкарани в дневния ред на парламента със 155 гласа "за" и 45 "против" (БСП и "Възраждане").

Дебатът и решението ще се вземе при закрити врата, но още докато камерите в зала бяха включени, на трибуната се изредиха редица депутати от БСП, които с често използвания от тях аргумент да искат думата за процедури по начина на водене заговориха за "коалиция на войната" и вкарване на България във военния конфликт. Всички червени депутати, които взеха процедура, поискаха пренареждане на дневния ред. Те предлагаха какви ли не точки, които да изместят проекторешението за оръжията. С гласовете на ПП, ГЕРБ-СДС, ДБ, ДПС и БВ нито едно от тези искания не мина. Иван Ченчев, който вчера покани Радев, за да отговаря защо министрите му се крият от парламента, и днес покани президента - този път в ролята му на върховен главнокомандващ.

След 40-минутни процедурни хватки на трибуната излезе съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, който обвини левицата, че плаши обществото и се държи безотговорно.

"Ако продължавате да твърдите, че има "коалиция на войната", разбирам че искате да се представите с "Възраждане" като "коалиция на мира" - на руския мир", каза той.

По-късно БСП даде брифинг в парламента. Лидерът на партията Корнелия Нинова поиска министърът на отбраната да разсекрети списъка на оръжията, които предоставяме на Украйна. Тя смята, че и заседанието на НС не трябва да е засекретено.

В началото на ноември Народното събрание възложи на МС в срок до един месец да внесе в парламента проекторешение с военната и техническата помощ за Украйна. Впоследствие военният министър Димитър Стоянов съобщи, че ще изпратим леко стрелково оръжие и някои боеприпаси, но подробностите не са ясни, тъй като проекторешението е в секретното деловодство на НС. То предвижда още да се разреши на до 60 лица от въоръжените сили на Украйна да участват в модули за подготовка на бойни санитари на територията на България. Проектът включва още участието на до 50 български военнослужещи за обучение за използването на предоставено в рамките на Мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна въоръжение и техника, на територията на държави членки на ЕС и/или в България. Петима български военнослужещи (офицери/сержанти) пък ще бъдат разположени в Многонационалното командване на ЕС за общовойсково обучение в Полша и/или в Германия.

Освен документа НС ще гласува и Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на страната ни и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. И двете точки ще се разгледат на закрито заседание заради класифицираната информация.

В момента депутатите разглеждат проекторешението, а после ще гласуват и законопроекта. Заседанието е закрито.