Частните и общинските болници излизат на протест срещу здравната реформа на Петър Москов. Те се обявиха против Националната здравна карта и служебния рамков договор, предложен от Здравната каса.
Предупреждаваме и нека се разбере ясно от всички, че сегашната здравна политика от типа проба-грешка, насочена основно срещу лекарите, ще се отрази най-лошо на пациентите, заявяват в декларация Националното сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници в България и Българската болнична асоциация.
Според тях приетата окончателно преди дни Национална здравна карта отнема правото на пациентите да изберат болница, в която да се лекуват, и ги принуждава да се лекуват само по местоживеене. С нея ще се закрият работещи болници, ще бъдат лишени от работа доказани специалисти по критерии, създаващи само условия за корупция, категорични са те.
Частните и общинските болници се обявяват и срещу служебния рамков договор, който НЗОК предложи, след като Българския лекарски съюз отказа да подпише Националния рамков договор.
Намалените цени на НЗОК в редица дейности ще доведат до увеличение на плащания на пациентите и трупане на нови дългове на болниците, подчертават медиците.
"Чрез нови и нови стандарти вкараха медицината в наредби, отнеха правото ни да лекуваме според науката и опита си.
Новите правила за административен контрол превръщат медицинския одит в министерска бухалка за саморазправа с лекарите, недоволни от водената политика. В амбицията си си да стане господар на медиците министър Москов създаде хаос, непознат на здравната ни система до сега", подчертават те.
"Повечето от тези нови правила са въведени в грубо нарушение на законите и Конституцията на страната. Доказателство за това не е само решението на Конституционния съд. И Националната здравна карта, и проектът за така наречения служебен Национален рамков договор, и проекта за Наредбата за основния пакет здравни дейности - са все примери за погазване на принципите, процедурите и ограниченията на закона", смятат още медиците.
Усилията ни да защитим правата си по законов ред чрез съдебната власт не дават резултат, защото макар в крайна сметка съдът да отсъжда в наша полза, здравната администрация превръща процесите в игра на котка и мишка, в нечестно състезание с времето, необходимо за издаване на съдебните решения, в резултат на което нанесените вреди на лекари и пациенти, остават за тяхна сметка, се казва още в декларацията.
Частните и общинските болници призовават правителството "да предприеме истинска реформа на здравеопазването за повишаване на качеството на медицинската помощ и улесняване на достъпа на пациентите до нея".
"Искаме здравна система, която да е финансово обезпечена. Призоваваме правителството да вземе решение за 100% заплащане на здравните вноски от държавата на подопечните си здравно осигурени. Искаме здравна система, свободна от монополна зависимост и зависимост от политически партии. Искаме здравна система, в която контролът на медицинската помощ да се осъществява от най-заинтересованите – пациентите и техните осигурители. Искаме свобода за нашите пациенти да избират къде, при кого и как да се лекуват. Искаме справедливи и честни условия за работа, свобода за нови инициативи, свобода да практикуваме медицина така, както сме я учили и в което сме се заклели", категорични са те.
Общопрактикуващите лекари също обявиха, че излизат на национален протест от понеделник. Желание за участие вече са заявили личните лекари в Кюстендил, Разград, Ямбол и Велико Търново.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
25.03 2016 в 16:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Датчаните се чудят как да реагират на заплахата на Тръмп за Гренландия
Датчаните се чудят как да реагират на заплахата на Тръмп за Гренландия
На живо: Кирил Петков коментира клипа със сенсея
Лидерът на 'Алтернатива за Германия' пред Илон Мъск: Хитлер беше комунист
Украйна иска България да осъди изявлението на Костадинов за Южна Бесарабия