Хората с нелекувана обструктивна сънна апнея имат двойно по-висок риск да развият болестта на Паркинсон, показва ново мащабно изследване върху 13,7 млн. американци. Колкото по-тежка е апнеята, толкова по-голям е рискът.
Добрата новина е, че лечението с CPAP (апарат за постоянно положително налягане в дихателните пътища) намалява този риск с около 30–50%, особено когато започне скоро след диагнозата, съобщава специализираното издание „Medical News Today“, цитирано от БГНЕС.
От всички участници 1,55 милиона са имали поставена такава диагноза, а шест години по-късно при тях са отчетени 1,6 случая на Паркинсон на 1000 души – значително повече, отколкото при хората без разстройство на съня. Проучването показва още, че лечението чрез CPAP не премахва риска напълно, но го намалява осезаемо – с около една трета до наполовина.
Това е първото мащабно изследване, което едновременно установява, че по-тежката апнея носи по-висок риск от заболяване, и че навременното лечение с CPAP може значително да го ограничи. Специалистите посочват, че 25–35% от хората на средна възраст имат сънна апнея, а до 90% остават недиагностицирани.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Новая газета: Патриарх Даниил е агент на Москва, Радев - лобист на Лукойл
Ивелин Михайлов с план Б за Исторически парк: Сменя посоката от култура към пари
Започва проверка замърсена ли е водата на Шофьорския плаж във Варна