Доналд Тръмп положи клетва и официално встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ. Това е вторият мандат за републиканеца, след като първият му опит за преизбиране завърши с провал на изборите през 2020 г.
Тръмп заменя на най-високия политически пост в САЩ президента Джо Байдън, два и половина месеца след като победи на президентския вот досегашния вицепрезидент Камала Харис.
Обещанията на Доналд Тръмп накратко
В речта си минути след инаугурацията Тръмп обеща следното:
- Да постави началото на Златния век на Америка.
- Да укрепи позицията на САЩ в света и да направи страната по-просперираща.
- Да реформира и подобри държавната бюрокрация.
- Да забрани всякаква правителствена цензура и да възстанови свободата на словото в САЩ.
- Възстановяване на безпристрастната съдебна система.
- Обявяване на извънредно положение в енергийния сектор на САЩ.
- Обявяване на извънредно положение на границата с Мексико.
- Прекратяване на предоставянето на убежище на мигрантите, пресичащи границата незаконно.
- Обявяване на наркокартелите в Латинска Америка за чуждестранни терористични организации.
- Оттегляне от Парижкото споразумение за климата.
- Връщане на Панамския канал на Съединените щати.
- Преименуване на Мексиканския залив на Американски залив
- Отсега нататък САЩ ще признават само два пола - мъжки и женски.
- Флагът на САЩ ще се вее на Марс.
Всички обърнаха внимание на шапката на Мелания Тръмп
Акцентите от речта на Тръмп
Днес започва Златният век на Америка, отсега нататък Америка ще бъде винаги на първо място. Падението на Америка приключи. 20 януари е Денят на освобождението, заяви Доналд Тръмп в речта си след инаугурацията.
Няма да позволим Китай да завземе Панамския канал, ние ще си го върнем. Сега ще променим и името на Мексиканския залив - ще се казва Американски залив, каза той.
Първото нещо, което ще направя, е да обявя национално извънредно положение на южната ни граница. Всички незаконни влизания незабавно ще бъдат спрени. Ще започнем процеса по връщане на милиони нелегални имигранти. Ще изпратя войски на южната ни граница да отблъснат катастрофалната инвазия срещу нашата страна, каза новият президент.
Тръмп обеща да обяви наркокартелите в Латинска Америка за чуждестранни терористични организации и да предприеме строги мерки срещу действията на гангстерските групировки на територията на САЩ.

Тръмп обяви, че незабавно ще започне реформа на търговската система на САЩ: "Вместо да облагаме с данъци нашите граждани, за да пълним джобовете на други страни, ще налагаме мита и ще облагаме с налози чуждите държави, които ще правят нашите граждани по-богати".
За тази цел основаваме Служба за външни приходи, която да събира всички тарифи, мита и приходи. В хазната ни ще постъпват огромни суми пари, идващи от чужбина, добави Тръмп.

Тази седмица ще сложа край на правителствената политика за социален инженеринг с расата и пола във всеки аспект на публичния и частния живот. Ще изградим общество, което е сляпо по отношение на цветовете и се основава на заслугите, заяви още 47-ият президент на САЩ.
Той акцентира, че официална правителствена политика занапред ще бъде съществуването само на два пола - мъжки и женски.
Новият президент на САЩ Доналд Тръмп обеща също така във встъпителното си слово да сложи край на "цензурата" в САЩ и да върне "свободата на словото".
След дълги години противоконституционни усилия на правителството да ограничи свободата на изразяване, ще подпиша указ за незабавно спиране на правителствената цензура и за връщане на свободното слово в Америка. Никога повече огромната власт на държавата няма да бъде използвана като оръжие за преследване на политически опоненти, заяви Тръмп от трибуната на Ротондата в Капитолия във Вашингтон.

Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс
Джей Ди Ванс положи клетва пред съдията от Върховния съд Брет Кавано като вицепрезидент на САЩ на официалната церемония по встъпването в длъжност на избрания за президент Доналд Тръмп в Ротондата в сградата на американския Конгрес.
„Аз Дейвид Джеймс Ванс тържествено се заклевам, че ще подкрепям и ще защитавам конституцията на САЩ срещу всички врагове – чуждестранни и вътрешни, и ще че ще засвидетелствам истинска вяра и лоялност към нея“, заяви Ванс.
Церемонията първоначално беше предвидено да се състои в западния край на Капитолия, както е по традиция, но впоследствие беше преместена на закрито заради мразовитото време във Вашингтон.
Снимки: Getty Images








































Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3060
21
23.01 2025 в 23:49
Второто управление на Тръмп започна по типичния му начин: разделящо, разрушително, заблуждаващо и поразително, със страничен ред от бомбастични глупости, последвани от гняв, злоба, тъмнина и заплахи. Беше като да гледаш откриването на Дарт Вейдър - всичко, което липсваше, беше "Имперският марш", въпреки че Илон Мъск се опита да го замени с нацистки поздрав, онзи странен Мъск, който все повече прилича на анимационен престъпник от епизод на "Скуби Ду" от 70-те години.
https://www.msn.com/en-us/news/politics/i-believe-almost-everything-he-says-why-trump-just-unleashed-homegrown-crimi nals-on-america/ar-AA1xJmBO
47
20
21.01 2025 в 12:52
85
19
21.01 2025 в 10:46
6764
18
21.01 2025 в 09:35
Близко приятелско семейство на Тръмп са гей двойка с деца.
4I4ATA,
Направи. Мъск +13 млрд.
Тръмп крипто.
Мелания ...
6764
17
21.01 2025 в 09:29
Може и да е правилно.
Ще препраща към два цели континента, Северна Америка и Южна Америка.
Все пак това е най-големият залив за двата американски континента.
1953
16
21.01 2025 в 08:00
24468
15
21.01 2025 в 07:39
Не думите, делата.
Вадя пуканките.
5012
14
21.01 2025 в 06:45
-7600
13
21.01 2025 в 02:05
Джендо, ти повече от 1000 лева на месец изкарваш ли с Джонката-Ванката? Като гледам, по цял ден пишете тук. Сигурно ви плащат нещо, като за полезни идиоти.
-7600
12
21.01 2025 в 02:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Поразен от Украйна танкер заседна край бреговете на Ахтопол
Не е Нобел, но все е нещо: ФИФА даде купа и медал за мир на Тръмп
Ватиканът не позволи на жени да стават дякони
Не е Нобел, но все е нещо: ФИФА даде купа и медал за мир на Тръмп
Песента, която милиони руснаци тайно припяват и плаши Путин