'Изметоха всички села наоколо'. Русия изпитва все по-голяма трудност да намира хора за войната

На война вече не отиват само смелите, а хора, които не могат да носят екипировката и дори да се държат на краката си

OFFNews 24 June 2026 в 11:40 1708 1
Наборници

Снимка ZUMAPRESS.com

Русия е изправена пред все по-непосилната задача с набирането на наборници за войната с Украйна. Така например в Москва потокът от новобранци е спаднал с една трета. Засега властите се опитват да тушират проблема с увеличение на плащанията към вербовчиците, но в същото време се носят слухове за нов етап на мобилизация.

Голям брой проблемни кандидати

„При нас всичко е стабилно зле — казва източник на „Вьорстка“ в московското кметство за темповете на мобилизация. — Хората са малко, мотивираните са още по-малко. Но не униваме, защото при нас положението все пак не е най-лошото в страната, доколкото разбирам“.

По негови данни през април Москва е изпратила на фронта 1708 души, през май — 1378. Миналата година доброволците са били с хиляда повече на месец. През юни 2026 г., казва той, ниските темпове на набиране се запазват.

В цяла Русия набирането по договор през четвъртото тримесечие на 2025 г. е намаляло с около 1,5 пъти спрямо същия период на предходната година, показват изчисления на „Важни истории“ на база данни за разходите на федералния бюджет. Темповете на вербуване са продължили да спадат и в началото на 2026 г. По оценка на научния сътрудник от Германския институт за международна сигурност Янис Клюге, през първото тримесечие на тази година договор са подписвали 800–1000 души дневно, което е с 20% по-малко спрямо същия период на миналата година.

Трудности с набирането има дори в „Рубикон“ — отряд за безпилотни летателни апарати, където договорите официално се сключват само за една година (вербовчиците предполагат, че това може да е „примамка“). Там заради високите изисквания към кандидатите отпадат почти всички, разказват източници на „Вьорстка“.

„Такива хора и при нас са малко, и като цяло вече почти не са останали. Има много голям брой проблемни кандидати“, споделя един от тях.

Високопоставен военен в едно от поделенията в Сибир също казва, че потокът от желаещи да подпишат договор продължава да намалява: „При това планът за набиране не е отменен — новобранци трябва да се изпращат всеки месец“.

Това потвърждава и източник във военния комисариат в същия регион. По думите му по-рано при тях дори са идвали вербовчици от други градове: желаещите да воюват в голям, отдалечен от Москва и сравнително беден регион са били много.

Сега нови хора за войната се набират „основно за сметка на полицаите“, казва той, имайки предвид практиката задържаните да получават предложение да подпишат договор в замяна на освобождаване от наказателно преследване.

За спада в набирането говори и друг източник на „Вьорстка“, работещ с набора в Липецка област. По думите му в някои дни в целия регион не се събират дори 50 новобранци (при 150–200 желаещи по-рано).

Проблеми на фронта

Новите наборници, постъпили през 2026 г., според анкетираните от „Вьорстка“ военни „не са способни да воюват“.

„Взимат някои от затвора, други от улицата — казва един от мобилизираните. — Престъпници, при това на такава възраст и с такива заболявания, че едва стоят на краката си. Лица, които се въртяха около кръчми и лежаха по улиците доскоро. Това е тежест за всички. На какво може да ги научиш? Те дори не могат да ходят с екипировка, трудно им е да носят 20 килограма“.

Сред новаците много в крайна сметка бягат от фронта, казва той.

„При нас за едно малко селище до линията на бойно съприкосновение има 19 самоволно напуснали частта. За седмица по цялата линия, мисля, че са много — стотици“, допълва той.

„Подразделенията са окомплектовани 30, в най-добрия случай 40%. Отделни роти (снайперисти, ПВО) се разформироват, оставят по 15–30 души вместо 60–80. Освободените ги пращат в пехотата след тридневен полигон (обучение — бел. ред.). Момче от моя взвод там веднага загуби крака си, буквално на следващия ден след прехвърлянето“, продължава източникът.

Друг наборник разказва: „реално боеспособните мъже“ в неговата щурмова рота са 15–20 души, а официално по документи — 80–90 (тази информация не може да бъде независимо потвърдена).

„И под този предлог поставят напълно нереалистични задачи, затова хората просто тръгват с еднопосочен билет, без варианти“, коментира човекът.

Как се търсят ресурси

Проблемите на фронта — темповете на руското настъпление значително са намалели през 2026 г. — и трудностите с набирането на нови хора принуждават властите отчаяно да търсят нови решения.

Събеседник в едно от военните поделения в Сибир разказва, че за наборници „буквално са измели всички села наоколо“. Сега Министерството на отбраната изпраща вербовчици да търсят хора в други региони: „В града желаещи почти не останаха. Затова сега нашите момичета, агитбригадата, заминаха за Дагестан“.

През 2026 г. средномесечните разходи в регионите за плащания са се увеличили повече от два пъти спрямо предходната година — от 358 до 802 млн. рубли месечно. Такива щедри бонуси могат да получат както обикновени хора, така и служители на военните комисариати, местните администрации и дори силовите структури, участващи във вербуването. Общо регионите вече са изплатили на вербовчиците не по-малко от 7,7 млрд. рубли.

Доброволците се опитват да бъдат мотивирани чрез „акции“, като се предлагат повишени плащания при подписване на договор до определена дата. Когато в Тюменска област увеличили сумата за военнослужещи без опит до 3 млн. рубли, броят на заявленията веднага се удвоил, похвалил се военният комисар на региона Сергей Чирков.

Паралелно с това руснаци биват примамвани на война под формата на обяви за работа в тила. На кандидатите се предлагат позиции като шофьори, охранители и строители. В действителност обаче договорите се сключват на общо основание и те могат да бъдат разпределени навсякъде — включително в пехотата.

Ще има ли мобилизация

В същото време Кремъл разглежда и по-радикални мерки, включително нова вълна на мобилизация.

„Причината според мен е, че не всичко върви така, както беше планирано, и хората, замесени в процеса, започнаха да търсят нестандартни решения“, обяснява близък до вътрешнополитическия блок на президентската администрация.

По думите му мобилизацията се обсъжда на всички нива, „има слухове“, но окончателно решение все още не е взето. Става дума за октомври — след като минат изборите за Държавна дума, уточнява той.

Друг източник, близък до администрацията на президента, знае за „различни пътни карти за попълване на армията“: „Има различни сценарии и мобилизацията е един от тях. Но всичко това е на ниво слухове“. Той също е чувал, че „нещо може да започне“ още през октомври.

Събеседник, който отговаря за вербуването в една от руските държавни корпорации, казва, че подготвителни мероприятия „за нещо, което никога няма да бъде наречено мобилизация“, се провеждат „вече няколко месеца“.

„От фронта постоянно се оплакват от остър недостиг на хора. Ще трябва бързо да се покрият нуждите“, казва той.

Още един източник на работа в Кремъл е чувал, че подобно решение се обсъжда, но засега „има усещане за политическа безволевост“.

„При нас вече няма хора, глупаците за пари свършиха. Така че или мобилизация, или договорка със загуба на авторитет и неизпълнени цели на ‘специалната военна операция’ — обобщава един от мобилизираните. — Мисля, че изборът е очевиден, нали?“

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

-1243

1

Октим

24.06 2026 в 12:17

Да дойдат за пушечно месо в България! Тук има толкова много, които веят само руZZки знамена и са готови на всичко за матушката си, тъй като явно не познават своята собствена майка ...
 
X

Как се пише змейска сага? Авторът на