Йотова даде като пример войната в Украйна за липсата на капацитет на ЕС да предотвратява конфликти

OFFNews 11 септември 2022 в 17:39 10343 19

Илияна Йотова

Снимка Прессекретариат на държавния глава

Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът Илияна Йотова даде като пример войната в Украйна за липсата на капацитет на ЕС да предотвратява конфликти. Това стана на откриването на заключителния курс Национална програма „Управленски умения“ на Българско училище за политика "Димитър Паница".

Йотова е категорична, че европейската външна политика отдавна се е превърнала от политика на инициативата в политика на реакцията.

"Това се вижда особено в кризисни ситуации, когато Европа предпочита декларативната дипломация", заяви вицепрезидентът и посочи войната в Украйна като пример за липсата на капацитет на ЕС да предотвратява и влияе върху управлението на конфликти.

По думите й кризата се е развила в сърцето на Стария континент в регион, на който е обещано европейско сътрудничество и който директно застрашава европейската сигурност. "Към Украйна бяха приети много ангажименти, но Европа не превърна ангажимента във влияние, както и по отношение на Грузия и Молдова", посочи Илияна Йотова.

Темата за българската външна политика не е сред водещите и в предизборната кампания, смята още тя.

"Често България търпи чужди решения, а не се опитва да бъде пълноценна част от процеса по вземане на решения на европейско и на световно ниво", допълни вицепрезидентът, цитирана от "Дондуков 2".

В изложението си Йотова разгледа българската външна политика в контекста на членството в Европейския съюз и НАТО. "Безспорно като част от тези съюзи България е равноправен член и участва във вземането на решения. Но страната ни трябва да има по-силна и по-категорична позиция, да говори с по-висок глас, а не да изпълнява чужди решения", посочи вицепрезидентът.

Според нея е можело България да има ярка роля в началото на конфликта, и припомни предложението на президента Румен Радев да бъдем посредници за мир. „Вместо това войната в Украйна раздели българското общество и се превърна във вътрешнополитически проблем. Вместо влияние и отстояване на позиции навън, войната повлия на вътрешнополитическите процеси у нас“, заяви Илияна Йотова.

Тя акцентира върху т.нар. икономизация на външната политика, като даде пример с енергийната зависимост от Русия.

„Доколко външната политика може да се води по класическия начин, въобще възможно ли е това или икономическите интереси и зависимости диктуват международните отношения? На път сме да допуснем в най-големия фактор в международен план да се превърне „Газпром“, посочи вицепрезидентът.

„В България кризата с газовите доставки се прерасна в политически въпрос – за или против Русия, който се изостря по време в предизборната кампания, като се използва най-вече от тези, които няма какво друго да предложат“, заяви Илияна Йотова.

Като основен аспект на българската и европейската външна политика, вицепрезидентът открои политическото разширяване на Европейския съюз, в частност европейската перспектива на Северна Македония и отношенията й с България. Йотова отново подчерта, че всеки, който иска да бъде част от европейското семейство, трябва да разбира, че то не е нито банка, нито донор, а свобода и защита на човешки права.

„Искаме гаранции за правата на македонските българи, за истинско добросъседство, уважение на историята“, посочи вицепрезидентът и открои като успех на българската външна политика отстояването на българската позиция за вписването на българите в Конституцията на Република Северна Македония. „Това е пример как успяваме, когато работим заедно всички институции и политически партии“, каза тя.

„Разширяването на ЕС към Западните Балкани засяга и друг основен въпрос – Босна и Херцеговина, Сърбия, Косово. Този възел може да бъде разплетен само при ясна перспектива за тази страни и знакът трябва да дойде именно от ЕС, в противен случай те винаги ще останат конфликтни точки“, заяви Илияна Йотова.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    20

    Стамболов

    12.09 2022 в 10:16

    Обсъждането на политиката на ЕС не е като коленопреклонно да целуваш окървавените ръце на руски терорист, полковник Гундяев от КГБ, който е временно дегизиран като поп.

    173

    19

    Johnny B Goode

    12.09 2022 в 08:19

    Резидента Митрофанов и къносаната мисирка вице-резидент са на заплата в Газпром, така че не чакай да кажат нещо против Путлер.

    1000

    18

    PaulPierce

    11.09 2022 в 22:56

    Тази и Румен Митрофанов основно ЕС критикуват, защо така не смеят лоша дума за Путин да кажат?

    6386

    15

    Zlatko

    11.09 2022 в 19:54

    За това всеки път, като казвам импийчмънт на реZидента и на виZето. А не, да ритнем Румбата и тая матрона да се навре в чорапите му.
    Ритник и за двамата!

    10307

    14

    AntiZ

    11.09 2022 в 19:32

    Имаме си поговорка:"Пази Боже, стара курв@ на морал да те учи!"На ЕС не му липсва капацитет, на тази и на такива като нея им липсва мозък, липсват им знания, липсва им морал. Липсва им всичко, което горкият Паница притежаваше в изобилие. Гьонсурати!

    12073

    13

    IvanofRumen

    11.09 2022 в 19:27

    Путлер е увеличил заплащането към такива почтени роби, като Йотова, пернатото, Радев, копейкин, Кутев, и др, но заплащането е в рубли вече.

    9352

    12

    Анализи

    11.09 2022 в 19:18

    Какво и разбира главата на Йотова от външна политика. И разбира ли изобщо от нещо Закърмена с нерушимата дружба с великия СССР, няма капацитет за нищо друго. Затова и БГ е на това дередже. Докато не се отървем от тия ще продължим да кретаме на последно място.

    1000

    11

    eagle

    11.09 2022 в 19:10

    Йотова???? Коя беше тази дама и кои точно Българи представлява? Моля за помощ да ми опресните паметта!
     
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер