След 2017 г. прием в гимназиите с изпит след VIII клас няма да има. Ученици ще продължат да кандидатстват след IV и след VII клас. Ще има и допълнителен прием след края на първата гимназиална степен - X клас.
Това става ясно от проекта на Наредба за организацията на дейностите в училищното образование на МОН, публикуван за обсъждане днес. Сега има изпити и за прием след и VII, и след VIII клас. След изместването на класа за завършване на основно образование от VIII в VII клас изпитите след VIII клас отпадат.
Организация
Няма съществени промени в организацията спрямо сега установената.
Първият срок ще продължава 18 учебни седмици, а в спортните училища - 20, като последните две ще се използват за тренировъчни лагери за учениците от V до XII клас. Вторият срок може да бъде удължен за иновативните училища, съгласно учебните им планове.
В училищата на едносменен режим учебният ден ще започва в 8 ч. и ще приключва до 19,30. В училищата на две смени той ще продължи да започва в 7,30 ч. Началото и краят на учебния ден ще се определят със заповед на директора на училището преди началото на учебната година.
Продължителността на учебния час за всички видове подготовка е:
1. тридесет и пет минути - в I и II клас;
2. четиридесет минути - в III–IV клас;
3. четиридесет и пет минути – в V–XII клас;
4. четиридесет и пет минути по учебна практика в училищата по изкуствата;
5. четиридесет и пет минути - по учебна практика, по специализирана подготовка
Директорът ще решава и колко да продължават междучасията. Те могат да са между 10 и 30 минути, като трябва да има поне една почивка над 20 минути. В училищата на двусменен режим се разрешава две от почивките да са 5-минутни.
Седмичното разписание ще се утвърждава от директора на училището не по-късно от 3 дни преди началото на всеки учебен срок.
Ваканциите ще са пет: есенна, коледна, междусрочна, пролетна и лятна.
Полудневната организация на учебния ден ще включва от 4 до 7 учебни часа.
Първокласниците ще продължат да учат само преди обяд.
На училищно ниво, от директора, ще се определя план-прием за:
1. броя на паралелките в І и V клас;
2. броя на местата в паралелките в І и V клас
3. промяна броя на паралелките в останалите класове и свободните места в тях;
4. класове, за които се предвижда целодневна организация на учебния ден;
Прием
Чрез проектонаредбата МОН затвърждава практиката за райониране на приема в I клас. Водещият критерий за записване в дадено училище ще е "близостта на училището до настоящия адрес на родителите/настойниците и/или най-краткото време за достигане до училището", пише в документа.
Когато кандидатите са повече, с предимство ще се приемат: деца с трайни увреждания над 50%; дете с двама починали родители; дете с братче или сестриче в същото училище; дете, което е завършило подготвителна група в същото училище или когато училището се намира близо до работата на един от родителите.
С държавен план-прием ще се определя броят на местата за прием в VIII клас в: паралелките за професионална подготовка в професионалните и в профилираните гимназии, в средните и в обединените училища; паралелките за профилирана подготовка в професионалните и в профилираните гимназии, в средните и в обединените училища.
Дейностите по приема в VIII клас ще се организират от началника на регионалното управление на образованието (сега регионален инспекторат по образованието).
Изпитите след VII клас ще се провеждат в училищата, където учениците завършват основното си образование.
Балообразуване
Балът за прием в профилираните училища и паралелки (без тези с профил изкуство, музика, спорт) ще се формират по следния начин:
1. броят точки от изпитите по български и литература и по математика след VII клас се удвоява и се прибавят преобразуваните в точки годишни оценки по два предмета от училище, избрани от педагогическия съвет.
2. точките по български/математика се утрояват, прибавят се точките от съответния друг предмет от НВО и се прибавят оценките (превърнати в точки) от два предмета от училище.
Учениците, които не са се явили на НВО не отпадат от класирането. Те могат да кандидатстват само с оценките от училище.
Как точно да се извърши балообразуването решава директорът.
V клас
Учениците ще се класират в математическите и природоматематическите гимназии с прием след IV клас с резултата от оценката от НВО по математика и общия успех от училище, както и резултатите от най-малко две състезания и/или олимпиада.
XI клас
След X клас също ще има междинни изпити за тези, които желаят да продължат втория гимназиален етап (XI и XII клас) в различно училище. След X клас също ще има национално външно оценяване и класирането ще се извършва на база резултатите от него.
Наредбата влиза в сила от 1 септември 2016 г.
Предвидени са и няколко изключения. Учениците, които през 2016/2017 г. ще са в VIII клас ще се приемат с изпит след VIII клас, както е и сега, в гимназиите, които осъществяват такъв. Учениците, които тази година са в VII и VI клас ще кандидатстват след VII клас по досегашния ред.
До началото на учебната 2022/2023 година директорът на училището в сътрудничество с общината създават необходимите условия полудневната организация на учебния ден да се осъществява преди обяд.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)