Гостува ни Божидар Божанов - бивш министър на електронното управление в кабинета "Петков" и кандидат-депутат на "Продължаваме промяната - Демократична България" в 23-МИР София на предсрочните избори на 27 октомври. Божидар Божанов е IT експерт, предприемач и oсновател на компания за информационна сигурност. Завършил Голдсмитс колидж, част от Лондонския университет.
В студиото на OFFNews той заяви, че гарантирано място в парламента няма и че няма как да се "лежи на такава кълка":
"Тази подкрепа се дава заради някаква свършена работа, програмни заявки и цялостно отношение към политиката. Усилието ми в тази кампания е да засиля това усещане у избирателите. Това не е гарантирано."
Божидар Божанов коментира, че водачеството на кандидат-депутатска листа е надценено, особено когато става дума за коалицията ПП-ДБ. По думите му има известен дисбаланс и той се съдържа във факта, че 40% от гласовете на ПП-ДБ идват от София.
"Затова водаческо място в район с 4 мандата в Северна България не значи нищо, защото той вероятно няма да влезе, казвам го най-директно. 6-ото и 7-ото място в 23-МИР са абсолютно избираеми. Създава се една оптическа илюзия, че нямаме водачески места, но ние за това не се борим. Важно е какво си свършил, а не на кое място си", обясни Божидар Божанов.
По думите му се променя контекстът на предизборните кампании - в момента сме в контекста на разделено ДПС, а миналият път избирателната активност бе трагично ниска. Той е на мнение, че на хората им е писнало да слушат едно и също нещо и тотално са изключили рецепторите си за тези дълго повтаряни послания, което прави всяка следваща кампания по-трудна.
"Опитваме се да върнем поне част от голямото електорално парче, което миналият път се откъсна от нас. Ясно ни е, че няма да може всички 300 000, които са се разочаровали, особено в този кратък промеждутък, в който нищо не е станало (50-ото НС). Опитваме се поне в част от тях да си върнем това доверие, за да постигнем някакви резултати."
Според него е разбираемо да има обективно разочарование, защото хората имат разбираемо очакване за реформи във всички сектори, които обаче трудно могат да се случат в такива кратки цикли - кабинетът "Петков" продължи 8 месеца, а кабинетът "Денков" - 9 месеца.
Божидар Божанов е на мнение, че отиваме на седми избори вследствие на това, че хората не вярват, че изпълнителната власт се упражнява легитимно в техен интерес- виждат как едни хора стават министри, депутати и шефове на агенции, случва се някаква корупционна схема и излиза информация:
"Да, усещането за корупция е високо, защото всеки чува отнякъде, че има схема - в това министерство, в онова министерство, тази агенция, от най-ниското до най-високите етажи на властта. Но последствия няма и затова хората не вярват, че ако се направи една или друга коалиция, а коалициите са неизбежни в момента, ние може да ги наричаме сглобки и не коалиции, национални съгласия и всякакви други неща, но е ясно, че нито една партия, нито едни две партии, дори можем да стигнем до парламент, в който няма да има комбинация от три партии, които да могат да направят 121 гласа. И ние такъв тип коалиционни, защото това е думата, колкото и да е мръсна в България, управления, те ще са неизбежни, ако искаме да имаме изобщо управление. А пък целта на конституцията е да има управление.Според Божанов съдебната реформа не е "мъртва" и трябва да продължи. По думите му въпреки че КС отмени конституционните промени има редица промени: в Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за обществените поръчки, Закона за СРС, да се направи нов Закон за лобизма и сигналоподателите, с които да България да се предвижи към по-малък корупционен риск и съответно да има работещи механизми за наказателно преследване."
"Това ще бъдат нашите условия за всякакви взаимодействия и разговори, защото това е в основата на тази криза, а не, че един не може да си говори с друг", добави Божанов.
Кандидат-депутатът заяви, че лидерът на ДПС "Ново начало" Делян Пеевски често се използва поименно от политическите си опоненти, тъй като в изместен смисъл е една от "запушалките на политическата система". Той се позова на свидетелствата за това, че съдебната система се контролира, ако не изцяло, то отчасти от Пеевски. "Виждаме, че той стои на портата на политическата криза", коментира Божидар Божанов.
Той обясни, че част от избирателите ни с ПП се припокриват с тези на ДБ, част от тях - не:
"Наши избиратели казват: "Това е много ляво", а техни - "Тези тука прекалиха с дясното", но това е напълно нормално. Ние решихме и да влезем в ЕНП, което означава десни програмни заявки. Нашите програми се допълват, но фокусите ни са на различно място. Това е окей, доколкото антокорупционните ни цели се припокриват на 100%."
Попитан какви процеси текат в "Да, България" след оттеглянето на Христо Иванов и дали той е новият лидер на партията, Божанов отговори:
"Не. По въпроса, че стоя на първия ред в парламента - Националният съвет на "Да, България" излъчи двама души, които да представляват партията в парламента и това сме ние с Надежда Йорданова. По напълно понятни причини няма как и двамата да седнем на първите места. По тези битови причини съм по-напред по седалките. На Национална конференция партията ще избере нов председател, най-вероятно в началото на следващата година - най-добре е това да се случи януари или февруари."
На въпрос дали все пак Христо Иванов не участва все още във взимането на решения в коалицията, той отвърна:
"Даже той, макар да е лидер в оставка и по право е член на Изпълнителния съвет, за съжаление не участва твърде много там. Така че не е човек, който стои зад кулисите и дърпа конците."
Целия разговор може да чуете в записа по-горе. Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.