Кръгове за влияние има, но те са извън съдебната система, обяви говорителят на Националната следствена служба Мариан Маринов пред бТВ.
Поводът за коментара му стана снимка на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с бившия следовател Петьо Петров-Петьо Еврото в ресторанта "Осемте джуджета".
"Това не са кръгове, които са част от системата. Говори се за кръгове - това са лица извън съдебната система, които познават нейното функциониране и търсят близки познанства с цел въздействие. Събират компромати, на някого се дават за някакви финансови средства, качват се по медиите и по този начин се изграждат кръгове извън системата, които вече влияят в определен момент на определени хора", обтекаемо обясни Маринов.
Говорителят остави усещането, че въпросната снимка може да е направена преди Еврото да стане известен с влиянието си върху съдебната система и е използвана по-късно, за да компрометира Сарафов. Въпреки журналистическите разследвания, показанията на хора, които са търсили съдействието на Петьо Еврото да разреши проблемите им, снимките и записи от тайните разговори, Маринов бе категоричен, че няма доказателства за това.
"Не вярвам някой от тях (кадруващите в съдебната система - бел. ред.) да излезе и публично да се снима, за да бъде компрометиран. Каква е вината някой да се снима с някого? Аз с Петьо Еврото съм се виждал в Съдебната палата, когато беше шеф на следствието", обясни Маринов.
И уточни, че той самият никога не е пристъпвал прага на "Осемте джуджета" и дори не знае къде се намира ресторантът. Но в снимката вижда "опит за бъдещо използване с цел компрометиране".
"Въздействието на снимката е успешно. Показва се, когато Петьо Еврото вече е осветен като обвързан с някакви кръгове. Но искам да ви кажа, че кръгове в съдебната система няма", отново наблегна на казаното Мариан Маринов.
Говорителят подчерта, че "не е подготвен" и не е ангажиран с казуса. Но затова пък беше сигурен, че бившата съпруга на Еврото - Любена Павлова, която разкри схемата за влияние, хората, които допират до услугите на Еврото, и какво се случва след това, е ненадежден свидетел.
"За Любена Петрова не мога да кажа, че е надежден свидетел. Тя е абсолютно заинтересована. Съдя от това, което показвате по телевизията. Аз така съм го преценил. Имам възможността да преценявам от собствен опит. Тя е пристрастна, тя е обвързана, тя работи в този ресторант", наблегна Маринов.
За хората, които промениха показанията си, каза, че са използвани, но не знае от кого.
"Правим крачка, две назад. Дайте да сменим темата. Ще разсъждаваме върху нещо, което аз не познавам. Честно ви казвам - не познавам казуса", посочи още говорителят.
А на въпрос какво най-често кара свидетелите да променят или да се отметнат от показанията си, отговори така:
"Аз съм се сблъсквал в практиката с такива проблеми, които обръщат едно дело, което е за съд. Повдига се обвинение, влиза в съда и изведнъж важни свидетели пред очите ти си променят показанията, но не си спомнят кое ги кара. Това са интересите на обвиняемия, за да заличи гласни доказателства - те са изменчиви. Замислете се за другия вариант - че тези свидетели предварително са ги накарали да говорят нещо, което да е удобно, да се скалъпи едно обвинение. И това го има."
Маринов не вижда проблем и със спряното от съда дело срещу Петьо Петров и връщането му на прокуратурата заради процесуални нарушения и разминавания в обвинителния акт. Такива неща се случвали. Контролът на актовете на съда и на прокуратурата е регламентиран в процесуалните закони.
"Аз не мога да коментирам, което не ми е възложено, нямам никаква представа, първо, по същество на делото. Не мога да правя анализ на доказателства, които не познавам. Петьо Еврото е известен, затова ви прави впечатление. Това не е прецедент", изтъкна Маринов.
Мариан Маринов намери подходящ отговор и на въпроса какво се случва с разследванията на кръговете за влияние.
"Тези кръгове на влияние не са явни, някъде да са оставили доказателства? Тези разследвания не са публично достояние, нито са достояние на колегите. Извършват се (става дума за влиянието на хората, ангажирани с тази дейност - бел. ред.) тайно, подмолно и не са от вчера. Имаше преди време един скандал с членове на ВСС за кадруване там. Явно е много апетитно влиянието в тази система и има хора изобретателни, които си работят в тази система. Не ги познавам. Разследване ще има, когато бъдат разкрити. Нещо, което го няма, как да го разследваме? Вие (медиите) сте хората, които търсят", коментира говорителят на НСлС.
Маринов не обясни какво е накарало гилдията на следователите да застане зад кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор. Според него "главният прокурор не е панацея". Той самият работил с петима ръководители на държавното обвинение, а Сарафов познава като директор на НСлС. И напомни, че органът, натоварен да гласува за следващия обвинител №1, е Висшият съдебен съвет, който работел абсолютно прозрачно.
"Кажете ми друг орган, който така публично да води своите заседания и да се обяснява пред медиите какво е направил", риторично запита говорителят.
По думите му винаги ще се говори за зависимости, защото "няма независим човек, който да не се съобразява с някого". Но това не трябва "да се отразява на едно балансирано решение за избора на конкретна личност". Освен това винаги ще се намери някой, на когото да не му е изгодно да бъде избран определен човек.
"Аз не съм чул съображенията на някои, които се противопоставят. Говори се за морални аргументи. Моралните норми не са разписани някъде и те са много субективни", отговори Маринов на критиците на Сарафов.
По въпроса колко независима е прокуратурата при Борислав Сарафов, отвърна, че не знае да има измерител за това. Прокуратурата си упражнявала функциите, независимо кой е главен прокурор. "Просто шумът около работата й е различен".
"Контактът с медиите се отразяват жестоко, когато е овластен (човек), да показва мускули, това дразни. Но Сарафов не действа по този начин", установи още говорителят.
Маринов не вижда нищо нередно и в това ВСС с изтекъл мандат да избира следващия главен прокурор.
"Да, с изтекъл мандат, но това не означава, че не може да функционира", изтъкна Мариан Маринов и уточни, че не всички следователи подкрепят Сарафов, но "никой началник не е удобен за всички подчинени".
"Моята оценка за концепцията му е на база на това, което направи за следствието, и съм сигурен, че той би направил това и за прокуратурата. Такъв е неговият стил на работа. Следствието живна. Подгря ни под краката, когато се появи г-н Сарафов. Имаше негативни мнения за НСлС, той ги промени", обобщи Мариан Маринов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
510
15
04.11 2024 в 21:44
2018
14
02.11 2024 в 07:49
Трябва Путин да умре, рашистките потоци корупционни пари да секнат и след съответните кризи, канибализъм и взаимно избиване в мафията яхнала държавата, лееееко нещата да започнат да се нормализират, само ако се намерят единици почтени хора в територията. И ако на единиците им се захваща.
Много ако и когато...
2018
13
02.11 2024 в 07:45
От там ттвбва да започне оправянето, но дали и кога...
1040
12
02.11 2024 в 04:02
Всички заедно са обединени в коалиция "Плешивият дядка от бункера"
155
11
01.11 2024 в 23:53
420
10
01.11 2024 в 21:22
17444
9
01.11 2024 в 20:21
1000
8
01.11 2024 в 19:17
9352
7
01.11 2024 в 19:14
705
6
01.11 2024 в 17:23
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара