Парламентарната правна комисия прие на първо четене законопроектите на Корнелия Нинова (БСП) и Надежда Йорданова (ДБ) за промени в Закона за защита от домашното насилие. Предстои те да бъдат разгледани в пленарна зала, а след това обединени в общ текст.
За разлика от социалната комисия, където дебатът се заформи около джендър идеологията, днес от левицата избягваха да говорят с подобни опорки. Вместо тях обаче се изявиха депутати от "Възраждане", които заговориха за "частни НПО-та".
От Министерството на правосъдието заявиха, че подкрепят законопроекта на Надежда Йорданова. Според ведомството обаче предложението на Нинова има пропуски. От Министерството на труда и социалната политика подкрепят текстовете на Йорданова, които според тях ще намалят жертвите на домашното насилие. МТСП обаче има отрицателно становище за втория и не подкрепя версията на Нинова, тъй като всичко заложено в проектозакона е разписано в други актове и предстои да се случи. От администрацията на омбудсмана изразиха сходно становище.
Катя Кръстанова от "Асоциация Анимус" декларира пълна подкрепа за версията на ДБ. Тя заяви, че в текстовете има два пропуска - първо, не са въведени дефиниции за всички видове домашно насилие, и второ - обхватът на законопроекта, в който не попадат интимните двойки, а само тези в условията на съжителство. Кръстанова добави, че е изненадана, че в текстовете на БСП се появява 23 чл. от Истанбулската конвенция - за увеличаване на защитените жилища за жертви на насилие.
Председателят на правната комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС реши да даде задачи на ведомствата - те да преработят текстовете, така че да са допустими и да не се каже, че законопроекти "не стават".
Цветан Енчев от ДПС заяви, че е крайно време България да има адекватен закон. Той декларира, че между двете четения ДПС ще направи своите предложения.
Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС пък каза, че и старият закон е вършил работа, но е имало хора, които са злоупотребявали с него, защото имало възможност за "шикалкавене".
Милен Матеев от "Продължаваме промяната" заяви, че ще подкрепят версията на ДБ, тъй като в нея са заложени и идеите на БСП. По думите му законопроектът на Надежда Йорданова е по-комплексен.
Смиляна Нитова-Кръстева от БСП пък каза, че няма да подкрепят предложенията на ДБ, и се обърна към представителката на "Анимус", заявявайки, че не знае защо се намесва Истанбулската конвенция. (В социална комисия именно БСП заговори за джендър идеологии и Истанбулската конвенция - б.а.)
Петър Петров от "Възраждане" пък съзря обслужване на интересите на "частни НПО-та".
Вместо да защитят жертвите на домашно насилие, БСП и 'Възраждане' заговориха за джендър идеологии
В края на миналата година социалната комисия в парламента подкрепи внесения от "Демократична България" законопроект за промени в Закона за защита от домашното насилие. По време на заседанието дебатът се измести и от левицата заговориха за джендър идеологии. Председателката на БСП Корнелия Нинова посочи, че всички усилия за борба с домашно насилие трябва да бъдат направени, но ако в някой закон се появят елементи от Истанбулската конвенция, ще демонстрират отпор.
В началото на лятото Надежда Йорданова - тогава правосъден министър в кабинета "Петков", изготви промени в Закона за защита от домашното насилие и текстовете бяха внесени в парламента. Служебният министър на правосъдието Крум Зарков каза пред OFFNews, че работата по текстовете продължава. Той съобщи, че текстовете са пуснати за междуведомствено обсъждане, сроковете са изтекли и се очаква забавяне заради негативно становище от Министерство на финансите. Заради това в края на ноември ДБ внесе законопроекта за промени в Закона за домашното насилие. Ден по-късно и левицата внесе свое предложение.
Домашното насилие: Между широко затворените очи на държавата и броенето на жертви по черни хроники
Според данни на spasena.org от началото на 2022 г. най-малко 19 жени са изгубили живота си, убити от близки до тях мъже. Тези жертви обаче са преброени по черните хроники в медиите, тъй като държавата не поддържа официална статистика.
Този тип убийства, които според различни неправителствени организации се увеличават по време на пандемията, вече се наричат фемицид - престъпление от омраза, извършено на основата на пола – срещу жена. Те обаче не са правно дефинирани нито в Наказателния кодекс, нито в Закона за защита от домашно насилие. Опит за борба с домашното насилие беше Истанбулската конвенция, която в България се оказа противоконституционна (решението на КС за понятието "пол"). Целият дебат около конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие - т.нар. Истанбулска конвенция, се оказа криворазбран - в него основните гласове бяха на псевдонационалистите, които дружно се хванаха за традиционните християнски ценности.
Ето защо редица неправителствени организации настояват за промени в нормативната рамка. Дали и какви ще се случат зависи от работата на парламента. Законопроектите са разпределени на още пет комисии, които следва да излязат с доклад. След това текстовете ще влязат за първо четене в зала. Ако парламентът приеме текстовете, то те ще се върнат за редакции между двете четения. Ако пък не - то законопроектът ще остане за следващото Народно събрание. (Ако този парламент не успее да излъчи кабинет и се разпусне - б.а.)
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10747
4
05.01 2023 в 11:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10307
2
04.01 2023 в 19:16
155
1
04.01 2023 в 16:47
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара