В сянката на срещата на Г-20 в Минск се състоя годишната сесия на Парламентарната асамблея (ПА) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Форумът под мотото “Засилване на доверието и сътрудничеството за мир и просперитет” се проведе във време на видимо намаляло доверие и изострени конфликти в географския обхват на ОССЕ. Сесията обсъди основни заплахи и предизвикателства пред участващите държави, като миграционната криза, радикализацията и тероризма, промяната на климата, нарушаването на човешките права и свободи, кризата в Украйна, конфликтите в Южен Кавказ, енергийната сигурност и други. Около 300 парламентаристи след бурни петдневни дебати приеха Декларацията от Минск, която предлага насоки и препоръки за правителствата на страните-членки.
Българският депутат Кристиан Вигенин беше избран за докладчик на Комитета по политически въпроси и сигурност, който е водещият постоянен комитет на ПА. Като един от тримата лидери на този комитет (заедно с Филипо Ломбарди от Швейцария и Гуилелмо Пикки от Италия), той става член на Бюрото - ръководният орган на Асамблеята. Като докладчик българският депутат ще има важното правомощие да изготви основната резолюция на своя комитет. След приемането ѝ на годишната сесия резолюцията ще дава насоки на Организацията и на националните правителства в техните политики.
От февруари 2016 г. Кристиан Вигенин работи като специален представител на Асамблеята за Южен Кавказ. В Минск той за пръв път събра на съвместна среща ръководителите на делегации на Армения, Азербайджан и Грузия, за да обсъдят съвместни парламентарни инициативи за изграждане на доверие, както и да планират предстоящото му посещение в региона.
Ръководителката на нашата делегация в ПА Десислава Атанасова се срещна с федералния министър за Европа, интеграцията и външните работи на Република Австрия Себастиан Курц. Според пресцентъра на ГЕРБ двамата са разговаряли по въпроси от общ интерес, като миграцията и сигурността на границите, готовността на България за Шенгенското пространство и приоритетите на програмата на Триото и очакваната подкрепа за българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година. Десислава Атанасова и Себастиан Курц са обсъдили и възможностите за провеждането на общи инициативи между България и Австрия в периода на съвместното председателство на ЕС.
Създадената през 1990 година ПА на ОССЕ е най-голямото регионално парламентарно събрание в света, състоящо се от 323 депутати от всички 57 страни-членки на организацията от Европа, Азия и Северна Америка. Целта на ПА е да засили сътрудничеството между страните по ключови въпроси, свързани с политическото, икономическото, военното, екологичното и хуманитарното измерение на сигурността. Основните задачи на ПА включват: насърчаването на диалог между парламентите, участие в наблюдение на избори и засилване прозрачността и отчетността на ОССЕ. ПА приема резолюции и препоръки и подпомага ОССЕ в осъществяването на основните функции на организацията: превенция на конфликти и възстановяване на мира, както и мониторинг на върховенството на закона, състоянието на демокрацията, правата и свободите на гражданите.
Както споделиха участници в годишната сесия, Парламентарната асамблея има уникална роля за възстановяване на доверието и взаимното уважение между страните. Тя дава безценни възможности за кумуникация и взаимодействие на депутати от различни страни. Парламентаристите са по-свободни от правителствата. Често те могат да изграждат мостове и между тези държави, чиито правителства са в конфликт.
Случващото се в ОССЕ често се наблюдава като показател за степента на разделение между Запада и Русия и за нивото на напрежение между Великите сили в Европа и света. След началото на кризата в Украйна, с отстраняването на Русия от Г-8 и прекратяване на срещите в Съвета НАТО-Русия, ОССЕ остана почти единствената организация, в която диалогът между Кремъл и Запада продължава, макар и с проблеми. Че отношенията са изострени до крайност, пролича и при тази среща. Организацията не можa да избере генерален секретар, защото страните-членки не успяха да постигнат консенсус кой да смени италианския дипломат Ламберто Заниер след края на неговия мандат. Празни останаха и други ръководни постове. Както Заниер сподели пред медиите, това е свидетелство за дълбокото разделение в ОССЕ.
Моделът на сигурност, който се опитва да развива ОССЕ, поставя демокрацията и човешките права на преден план. Парламентаристите подчертаха важността да се обединят около основните ценности и принципи на ОССЕ за спазване на международното право, запазване суверенитета и териториалната цялост на държавите, за мирно разрешаване на конфликти и въздържане от използване на военна сила. Кристин Мутонен, депутат от Австрия, беше преизбрана за президент на ПА. В речта си тя каза: "Научихме, че истинската сигурност означава повече от липсата на война. Реална сигурност означава да се гарантира, че правата на човека се зачитат, че изборите са демократични, че корупцията е ограничена и че върховенството на закона се спазва. Чрез усилената работа на демокрацията и дипломацията можем да помогнем за осигуряване на политическа стабилност, икономически растеж, екологична устойчивост и в крайна сметка да постигнем общите ни цели за мир и просперитет".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара