ИСУЛ: Няма вътреболнична инфекция в Клиниката по детска хематология

В болницата се извършват проверки по анонимен сигнал от родители до фондация "Даная"

OFFNews 23 януари 2025 в 18:44 892 0
ИСУЛ

Снимка OFFNews

УМБАЛ "Царица Йоана - ИСУЛ"

"Твърдението, че в Клиниката по детска клинична хематология и онкология има вътреболнична инфекция не отговаря на истината", посочват от университетската болница "Царица Йоана - ИСУЛ" в становище до медиите.

Поводът е разпоредена от здравния министър Силви Кирилов проверка на здравното заведение след сигнал от фондация "Даная".

Сигналът е изпратен до фондацията от родители на деца, страдащи от онкохематологични заболявания и хоспитализирани в клиниката. В писмото се посочва, че в клиниката има вътреболнична инфекция, починали деца в резултат на заразяване, ниско ниво на хигиената, фиктивни хоспитализации. 

"По повод разпространено анонимно писмо от жена, представяща се за майка на дете, лекуващо се в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" и тъй като става въпрос за чувствителна тема, каквато е животът и здравето на деца с онкологични заболявания, бихме искали да внесем следните разяснения. Несъстоятелните и анонимни твърдения от писмото, не само рушат доброто име на една от най-авторитетните детски клиники в страната, но рефлектират върху родителите, които водят най-тежката битка – за живота на своите деца. Рефлектират също върху мотивацията за работа на лекарите, които вместо благодарност за добре свършената работа, получават безпочвени, анонимни обвинения. Рефлектират и върху медицинските сестри, които с толкова усилия успяхме да привлечем отново. Твърдението, че в Клиниката по детска клинична хематология и онкология има вътреболнична инфекция не отговаря на истината, посочват от болницата.

От ИСУЛ уточняват, че две деца с остра лимфобластна левкемия са развили усложнения вследствие на гъбичкова инфекция, "причинена от Ризомусор пусилус (Rhizomucor pusillus), която се среща навсякъде около нас – на улицата, вкъщи, в училище, в детската градина, в парка".

"Тази гъба не причинява никакви проблеми при здрави хора, но представлява опасност за болни с компроментиран имунитет, каквито са лекуващите се в клиниката пациенти", пишат от болницата.

Тъй като е широко разпространена, заразяването с нея няма как да се третира като вътреболнична инфекция, твърдят лекарите от клиниката.

"Двете деца са лекувани в клиниката през интервал от една година, като в този период няма други заболели. Не отговаря на истината и твърдението, че в клиниката има деца, починали от заразяването с въпросната гъба. Напротив! Благодарение на компетентната и навременна реакция на детските онкохематолози на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", които се усъмниха за наличието на микроорганизма в двата посочени по-горе случая, поради характерните усложнения, които той причинява, патогенът е изолиран. За да се случи това, и преди година, и сега, бяха изпратени проби в Германия, тъй като нито една лаборатория в България не успя да определи причинителят.

Това позволи на лекарите да приложат адекватна терапия и в момента двете деца са в отлично състояние, предвид основното им заболяване. Тези лекари трябва да бъдат похвалени за инициативата си, а не да бъдат обвинявани.

Смъртността в Клиниката по детска клинична хематология и онкология не се различава от тази в подобни центрове в Европа. Лекуваме малките пациенти по утвърдени европейски протоколи, но, за съжаление, все още злокачествените заболявания при децата не са 100% лечими. Единствените мерки срещу гъба, която се среща навсякъде около нас и във всеки един момент може да бъде привнесена, са редовната дезинфекция и строгият пропускателен режим", се посочва още в съобщението.

"Дезинфекция в Клиниката по детска клинична хематология и онкология се извършва постоянно, по установен график. Въведен е и строг контрол на достъпа, чиято цел е да предпази децата. Сами разбирате, че в Клиниката по детска клинична хематология и онкология, която, както и останалите звена в ИСУЛ, е база за обучение на студенти, няма как да бъде спрян техният достъп. Бъдещите лекари винаги са с предпазни маски и обути с калцуни при влизането си в клиниката.

Бихме искали да обърнем внимание, че хигиената в едно детско болнично заведение е споделена отговорност между медицинския персонал и родителят, който придружава детето. Особено личната хигиена. В клиниката има щатни социални работници, които подпомагат родителите във връзка с всякакви битови нужди на децата. С тях работи и квалифициран психолог, който винаги е на разположение. Екипът, който се занимава с лечението на малките пациенти, е съставен от едни от най-добрите детски онкохематолози в България, които подхождат с много внимание и търпение към тях. Това може да бъде потвърдено от всички родители, чиито деца са се лекували или в момента се лекуват в Клиниката по детска клинична хематология и онкология.

Обръщаме внимание, че като придружители на децата, най-често в Клиниката постъпват техните майки, но няма и никога не е имало изрична забрана, малките пациенти да бъдат придружавани от своите бащи или друг близък роднина.

За ръководството и работещите в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", водещ приоритет е грижата за всеки пациент, а животът и здравето на децата е най-важният критерий за добре свършена работа", пишат от болницата.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !

     
    X

    Протестът през погледа на Gen Z репортерите на OFFNews