Д-р Александър Симидчиев: Концентрирани икономически интереси източват здравната система

OFFNews 27 March 2026 в 14:11 1630 0
Александър Симидчиев

Снимка bTV

д-р Александър Симидчиев

Най-големият проблем в системата на българското здравеопазване не е явление от последната година, а е системен дефект. Това е невъзможността да работим заедно и да се обединим около обща цел. Това заяви д-р Александър Симидчиев, кандидат за народен представител от листата на ПП–ДБ, по време на предизборния дебат на тема здравеопазване и социални грижи в ефира на bTV.

“Преди две години, след поредица от компромиси, по наша инициатива от ПП–ДБ бе приета обща здравна стратегия, която при последното правителство - на Росен Желязков, стои забравена в чекмеджетата. Докато в сектора доминират концентрирани икономически интереси, които изкривяват системата и позволяват изтичането на средства, реално развитие не може да има”, заяви доктор Симидчиев.

Кандидатът депутат допълни, че проблемите не се коренят във формата на собственост на болниците, тъй като и държавните лечебни заведения са в тежко състояние поради липсата на ефективен контрол върху финансите.

„Въпросът не е дали ни трябват повече частни болници, а дали имаме повече прозрачност при тяхното създаване, повече справедливост в заплащането и по-високо качество на грижата“, каза д-р Симидчиев.

„Здравеопазването винаги е на първо място в предизборните кампании, но остава на последно, когато влезем в Народното събрание“, коментира д-р Симидчиев. Този парадокс се обяснява с нежеланието на определени кръгове да допуснат реформи, които изискват технологично време и политическа стабилност. „Образованието на една медицинска сестра отнема два мандата на парламента в тази обстановка, а при тази бърза смяна на Народни събрания в последните години, здравеопазването не може да намери своето устойчиво място“, допълни той.

Александър Симидчиев изтъкна, че въпреки постигнатия през 2024 г. консенсус за приоритетно подпомагане на младите медици, реалните действия липсват. Той даде пример с предложение за директно финансиране на младите лекари, при което обещаните от ГЕРБ 2 милиона лева отново са били насочени към болничните администрации, вместо директно към специализантите.

“Проблемът в България не е в количеството на парите за здраве, а в начина на тяхното разпределяне и нивото на корупция. Ние от ПП-ДБ предложихме демократизация на контрола, това всеки пациент да получава SMS известие при хоспитализация, за да може лично да следи дали системата не злоупотребява с неговото име. “

В отговор на думите на Деница Сачева от ГЕРБ, че това предложение не е прието поради етични причини от страна на институциите, д-р Симидчиев каза, че ГЕРБ са гласували против тези текстове още на първо четене, което показва принципното им несъгласие да спрат течовете в системата, защото техническите забележки се отразяват на второ четене.

По темата за безплатните лекарства за деца, той настоя за разширяване на обхвата до 18-годишна възраст, като подчерта, че изборът на медикаменти трябва да се базира на реални данни от електронната система, а не на популистки обещания.

Тези на опонентите

Според д-р Десислав Тасков от БСП основният проблем е превръщането на най-хуманната система – здравеопазването, в пазар. Георги Георгиев от "Възраждане" обяви, че партията му ще предложи да се прекрати финансирането на частните болници с обществен ресурс и болниците да престанат да бъдат търговски дружества. 

"Основен проблем в здравеопазването е, че ние не финансираме качество, а финансираме дейности в момента", заяви Сеница Сачева от ГЕРБ-СДС. 

Д-р Любиша Блажевски от „Величие“ се обяви за държавна помощ за областните болници, които са "гръбнака на спешността“. Помощ за болници пред затваряне поиска и Цветелина Колева от „Алианс за права и свободи“ 

Д-р Влатко Глигоров от „Прогресивна България“ (бивш директор на държавната компания за изграждане на детска болница) заяви, че "най-големият провал беше спирането на развитието и строителството на националната детска болница". Д-р Григоров беше освободен от длъжност именно заради забавяне на проекта.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови