Адвокатурата защити Мария Шаркова от тормоза на държавата след позицията й за детската болница

България днес живее в условия на криза. Р разгара на вакханалията тече една чудовищна война на фронта на парите ни за здраве, написа говорителят на ВАдС

Даниела Добрева 12 юли 2024 в 19:45 7561 2

Висшият адвокатски съвет

Снимка Фейсбук

Членовете на Висшия адвокатски съвет.

Висшият адвокатски съвет въстана срещу ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията за недопустимия натиск, който оказват върху колегата им адв. Мария Шаркова, станала обект на безкрайни проверки заради позицията си за изграждането на детската болница. 

Шаркова и други членове на обществения съвет за изграждане на Национална детска болница към здравния министър са викани в ДАНС по сигнал на дружеството "Търговска лига". Преди дни шефът на ДАНС Пламен Тончев съобщи в парламента, че проверката е възложена от прокуратурата.

Сагата с детската болница, която се точи от години, за малко да приключи, след като търговското дружество получи благословията на правителството за проекта си за Многопрофилна болница за активно лечение "Мама и аз". Малко след това обаче Министерският съвет бе принуден да отхвърли проекта след гневната реакция на обществения съвет срещу строежа на частната болница. Адвокат Мария Шаркова е част от този съвет, който е експертно звено без решаващи функции. Неговите членове работят без възнаграждения.

След реакцията на членове на съвета и отказа на правителството адвокат Шаркова съобщи, че е викана в ДАНС, а по-късно и в КПК за представяне на сведения по сигнал за конфликт на интереси - дали сред клиентите й няма и лечебни заведения с педиатрични звена и дали чрез публичните си позиции и участието си в обществения съвет тя не защитават техни интереси.

Общественият съвет за изграждане на Национална детска болница е "вреден източник на скандали", обявиха от "Търговска лига" след отхвърлянето на проекта. И обясниха, че зад него стоят "24 хабилитирани педиатри и медици, подкрепени от хиляди лекари и стотици хиляди пациенти, семейства и честни граждани".

От обществения съвет обаче обявиха, че няма да се откажат въпреки натиска.

"Държавната власт — законодателна, изпълнителна и съдебна — е длъжна да пази свободата и независимостта на адвоката, а не да я разрушава, нито да бъде съучастник в налагането на цензура върху свободата на изказване на професионални мнения и становища. Адвокатът служи на държавата и спомага за изпълнението на нейните функции, като посягането върху независимостта на адвоката е посегателство срещу държавността — особено в случаите, в които адвокатите защитават публични позиции, отнасящи се до общественото здраве и здравето на нашите деца в рамките на тяхната професионална компетентност", се казва в позицията на ВАдС.

Говорителят на адвокатурата Красимир Недев пък написа във фейсбук следното: 

"България днес живее в условия на криза на общностите - политически, социални, съсловни...
В разгара на цялата вакханалия обаче тече - може би не толкова видима за масовия наблюдател, една чудовищна война на фронта на парите ни за здраве.

Част от тази истинска война е сюжетът за т.нар. детска болница. По сигнал на една от "армиите", светкавично, ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията решиха да насочат стрелите на (уж) държавната справедливост срещу... Обществения съвет за изграждане на нова детска болница.

В разгара на това разпарчатосване и усещане за свободно падане българската адвокатура, в лицето на Висшия си адвокатски съвет, се обедини срещу този изключително тревожен симптом - посегателство срещу хора и организации, които работят в полза на обществото. И то посегателство, облечено в нескопосаните дрипи на фалшива законосъобразност."

Ето цялото съобщение на ВАдС:

На 09.07.2024 г. е постъпило искане от адв. Мария Георгиева Шаркова – адвокат от Адвокатска колегия – Пловдив за становище от Висшия адвокатски съвет по повод извършвани проверки спрямо адвоката от Държавна агенция „Национална сигурност“ и Комисия за противодействие на корупцията по сигнали на частен инвеститор. Поводът за сигналите са публично заявените критики и загриженост във връзка с решение на Министерски съвет за разрешаване създаването на лечебно заведение за болнична помощ с множество педиатрични звена на територията на гр. София от частния инвеститор. Тези позиции адв. Шаркова е изразила в качеството си на член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница, в който адвокатът участва безвъзмездно и защитава обществения интерес.

Сигналите, по повод на които се извършват проверките, не са предоставени на адвоката и тя не е уведомена за точното основание, на което се извършват. При изслушване на Председателя на ДАНС в Народното събрание на Република България на 26.06.2024 г. във връзка с извършваната проверка, той заявява, че тя е възложена от Прокуратурата на Република България. Освен това на 04.07.2024 г. адв. Мария Шаркова е извикана да се яви в Комисията за противодействие на корупцията за предоставяне на сведения по сигнал за „конфликт на интереси“ при участието й в Обществения съвет, с който се изисква от КПК да установи дали сред клиентите на адвоката няма и лечебни заведения с педиатрични звена и дали чрез публичните си позиции и участието си в Обществения съвет тя не защитават техни интереси. Проверката се извършва, въпреки че нито адвокатите, нито членовете на консултативни съвети по смисъла на чл. 45, ал. 1 от Закона за администрацията, са лица, заемащи публични длъжности по смисъла на чл. 6, ал. 1 от ЗПК.

Във връзка с изложените факти, Висшият адвокатски съвет намира за необходимо да посочи следното:

Справедливостта, най-висша ценност на правовата държава и всяко цивилизовано общество, е непостижима без правосъдие, почиващо на върховенството на закона и правото. Честно и справедливо правосъдие има само там, където има защита. Защитата е конституционна задача на адвокатурата.

Освен че адвокатите осъществяват конституционно гарантирано право на защита, те служат на интересите на правосъдието и изпълняват задълженията си към обществото, за което съществуването на свободната и независимата адвокатска професия, подчинена на собствените си правила, е същностна гаранция за опазване на законността и на правата на човека, евентуално противопоставени на силата на държавната власт и/или на интересите на отделни части от обществото.

Адвокатът следва да използва знанията и опита си в полза на обществото и да защитава интересите на уязвими групи граждани и като такъв не може да бъде подлаган на репресия заради изпълнение на функциите си в защита на обществения интерес и заради изказване на мнения и становища в тази връзка.

Висшият адвокатски съвет застава непоколебимо зад колегите адвокати и заявява, че ще отстоява правото им на изразяване на становища по важни за обществото теми, включително такива, свързани със здравеопазване, правосъдие и други важни сфери от обществения живот. Адвокатите не само съветват и защитават. Адвокатурата, като институция, има и друга, твърде важна обществена роля, а именно – да отстоява принципите на законността и справедливостта при всички случаи, когато тези принципи са застрашени или нарушени. Недопустимо е адвокати да бъдат преследвани, а още по-малко поставяни в ситуация да нарушават адвокатската тайна, гарантирана от Закона за адвокатурата и Етичния кодекс на адвоката и да предоставят данни за свои клиенти.

В тази връзка, Висшият адвокатски съвет намира за особено тревожни случаите, при които адвокати са обект на проверка и са извиквани да предоставят „сведения“ без яснота за тяхното процесуално качество в рамките на тези производства и без да им бъде предоставена ясна и конкретна информация за правното основание на извършваните проверки, в това число във връзка с какви предполагаеми деяния са инициирани тези производства.

Държавната власт — законодателна, изпълнителна и съдебна — е длъжна да пази свободата и независимостта на адвоката, а не да я разрушава, нито да бъде съучастник в налагането на цензура върху свободата на изказване на професионални мнения и становища. Адвокатът служи на държавата и спомага за изпълнението на нейните функции, като посягането върху независимостта на адвоката е посегателство срещу държавността — особено в случаите, в които адвокатите защитават публични позиции, отнасящи се до общественото здраве и здравето на нашите деца в рамките на тяхната професионална компетентност.

Висшият адвокатски съвет обръща внимание на всички държавни органи, че адвокатите се ползват с институционална независимост и свобода не само при извършването на конкретната си дейност като адвокати, но и при изразяване на позиции и становища в качеството на експерти в дадена област, включително и като участници в дейността на обществени органи и организации.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3830

    2

    deyan_h

    12.07 2024 в 22:04

    Всичко добре, ама... Откога адвокатините станаха такива медицински специалистори?
    )))

    Цялото това е безсмислено, освен като корупционна хранилка.

    1246

    1

    БотоксПутю

    12.07 2024 в 20:30

    Адвокатурата добре, ама гржданското общество кога? Имаше го това общество в 2020, ами сега?
     
    X

    Секссимволът от ''Завръщане в синята Лагуна'' Брайън Краус в подкаста на OFFNews