Парламентът прие на първо четене петте законопроекта за промени в Изборния кодекс. Те са на "Възраждане", "Има такъв народ", "БСП - Обединена левица", "Демократична България" и "Продължаваме промяната".
Те бяха приети от комисията по правни въпроси вчера (07.01). А днес бяха включени в дневния ред на парламента.
Законопроектът за промени в Изборния кодекс на "Възраждане" беше приет със 171 гласа "за", 45 - "против" и 1 "въздържал се".
Партията предлага в чужбина да могат да се разкриват до 20 секции извън дипломатическите и консулските служби. Предлага се още отпадане на текстовете, според които за избори за Европейски парламент секции извън страната да могат да се разкриват само в държави, които са членки на Европейския съюз.
С друго предложение "Възраждане" цели да ограничи подаването на множество заявления за разкриването на секции извън страната, като се предлага от един IP адрес да може да се подава само едно електронно заявление.
От партията на Костадинов предлагат още видеонаблюдение да има през целия изборен ден, а не само при отчитането на резултатите. В законопроекта е заложено видеонаблюдение да има и в секциите в чужбина, като и в общинските и районните избирателни комисии.
"Възраждане" отново предлага съставът на ЦИК да се увеличи от 15 на 25 души. Освен това искат съставът на изборната администрация да "се подновява след последните проведени избори за народни представители, като съставът на комисията отразява пропорционално разпределението на политическите партии в Народното събрание и може да бъде съответно променян по време на мандата на комисията".
Партията на Костадин Костадинов предлага още мандатът на ЦИК да е с година по-къс. В законопроекта се предвижда възможност партията, излъчила съответния член на ЦИК, да може да го заменя с друг. Забранява се две години след изтичане на мандата членовете на ЦИК да изпълняват партийни функции.
Предложените промени от "Има такъв народ" бяха приети с 202 гласа "за", 8 "против", 9 "въздържали се".
От ИТН предлагат настоящите машини за гласуване да бъдат заменени със сканиращи устройства за машинен вот. Партията на Слави Трифонов предвижда машините да бъдат осигурени от Министерския съвет в срок от три месеца след приемането на законопроекта.
Посочва се още, че избирателят сам ще може да избира дали иска да гласува с хартиена бюлетина и да я пусне в урната, или пък да я постави в сканиращото устройство, което да отчете резултата. Така бюлетината остава в машината, като отпечатва контролна разписка, която следва да се постави в друга урна.
ИТН имат идея и за "списъците с мъртви души". Те предлагат списъците да се изготвят на база данните на Националния статистически институт - според резултатите от последното национално преброяване. Българите в чужбина, които не са участвали в него, ще могат да бъдат дописани с подадена на място декларация.
Друго предложение е да бъдат създадени преброителни комисии във всеки избирателен район, които следва да се назначават от общинските и районните избирателни комисии. Такава комисия следва да отчита вота на до 30 хил. избиратели.
Партията на Слави Трифонов предлага и удължаване на срока за обявяване на резултатите след вота, като се планира разпределението на мандатите и получените гласове да се обявяват не четири дни след вота, а десет. Имената на новоизбраните народни представители пък ще стават ясни след 12 дни, не седмица след изборите. Планира се още резултатите от президентски избори да стават ясни 72 часа след изборите, а тези за европейски парламент - седмица след датата на вота. Балотажите при местни избори пък ще бъдат след две седмици, а не след една, както е сега.
"Продължаваме промяната - Демократична България" внесоха отделно два законопроекта за промени в Изборния кодекс.
Този на "Продължаваме промяната" получи подкрепата на 172 депутати, "против" бяха 39, а 6 се въздържаха. От "Продължаваме промяната" също като ИТН предлагат въвеждането на скенери, както за бюлетини, така и за лични документи при вота. Текстът предвижда още промяна на състава на ЦИК след всеки проведен избор.
Законопроектът за промени в Изборния кодекс на "Демократична България" също беше приет със 174 гласа "за", 37 "против", 9 "въздържали се".
От "Демократична България" настояват за връщането на машинното гласуване с възстановяване на машинния протокол. Те също предлагат оставането на възможността за гласуване с хартия.
ДБ предлага още създаване на преброителна комисия за общини с до 20 000 души гласоподаватели. Ако броят на избирателите по списък в общината надхвърля 20 000, тя се разделя на преброителни участъци, в които има до 20 000 души.
Петият законопроект на "БСП-Обединена левица" получи подкрепата на 200 народни представители, "против" са трима, а 15 се въздържаха.
"БСП-Обединена левица" предвижда на следващите избори да има "експериментално машинно преброяване" в секции, определени от ЦИК, като техническото и финансовото осигуряване да дойде от Министерския съвет.
И социалистите предложиха текстове, с които целят "да изчистят мъртвите души" от избирателните списъци. Те предлагат избирателните списъци да се създават на база на гласувалите на предходните избори, като ще е възможно списъците да бъдат допълвани до пет дни преди вота.
В техния законопроект се предлага сходна идея с тази на ИТН за преброителни центрове в районите до 30 хил. избиратели, като посочват, че съставът на центровете ще варира от 9 до 13 души.
БСП иска още в бюлетините да няма номера, а само наименованията на партиите и коалициите, които участват във вота.
От парламентарната група на "ДПС- ДПС" ("Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган - б.р) не подкрепиха нито един законопроект, защото според тях сега не е времето за това.
Дебатите по текстовете преминаха само с три изказвания и така те бяха приети в рамките на час.
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.