Две служителки в Министерството на културата, замесени в схемата с театрите, станаха експерти в МРРБ

OFFNews 12 ноември 2024 в 10:51 4257 3

Министерство на културата

Снимка БГНЕС/Владислава Григорова

МК

Двете служителки от дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" в Министерство на културата, за които се твърди, че са одобрявали финансирането по схемата с фиктивни назначения в театрите на Смолян и Разград, не са отстранени от длъжност, съобщава в. "Сега".

Това съобщиха от Института за пътна безопасност в писмо до медиите. В началото на октомври министърът на културата Найден Тодоров заяви, че двама служители в МК са натискали копчето на схемата с театрите. 

"Служителите с право да правят това (одобряват плащане) са общо петима и вече е разкрито, че двама от тях са участвали в схемите", обяви Тодоров тогава. 

Министърът допълни, че няма как да уволни въпросните служители - единият излязъл в отпуск. Две седмици по-късно - в края на октомври, Тодоров заяви, че двамата служители са отстранени от работа. "Знае се кои са хората, които са активно виновни. Знае се кои са хората, които по една или друга причина са допринесли затова. Те са отстранени. За нас темата е приключила", коментира той.

По думите му срещу въпросните служители се води дисциплинарно производство.

От ИПБ съобщават, че "отстранените" служители са Диана Арнаудова – директор на финансовата дирекция, и нейната подчинена Албена Лалева. 

От Института посочват, че двете са подали молби и са напуснали културното ведомство по свое желание.

"Така се прави, когато искаш да избегнеш дисциплинарните производства за установените злоупотреби и последващите дисциплинарни уволнения. Двете специалистки, уличени във финансови нарушения, незабавно са устроени в АПИ, като за потрес на ИПБ Диана Арнаудова е назначена в дирекция "Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ", а Албена Лалева е позиционирана във финансовата дирекция на МРРБ. С други думи, след като "оправиха" финансово културното развитие, сега ще се заемат с регионалното ни развитие и особено с пътната безопасност!", пишат от ИПБ. 

От ИПБ са направили проверка как двете толкова бързо са назначени в АПИ и МРРБ. Оказва се, че към 2021 г. Диана Арнаудова е оглавявала дирекция "Финансово-счетоводни дейности" в МРРБ:

С идването на служебния кабинет на Стефан Янев "новото ръководство на министерството е принудено да уволни Арнаудова, както и директора на правната дирекция Веселина Терзийска, след като в продължение на повече от три месеца работа с тях установява нелоялно и некоректно отношение в дейността им. Според служители в министерството, двете директорки Арнаудова и Терзийска са били в близки отношения".

Веселина Терзийска бе назначена за зам.-министър от акад. Николай Денков, но е от квотата на ГЕРБ и беше главен секретар на МРРБ по време на третото правителство на Бойко Борисов. Тя зае поста през 2017 г. при тогавашния регионален министър Николай Нанков, припомня сайтът Медиапул.

Министерството на регионалното развитие публикува позиция, според която "МРРБ категорично възразява срещу опитите за дискредитиране на представители на ръководството на министерството и на АПИ".

"В цитираното писмо е пълно с неверни и манипулативни внушения, свързани с информация за назначения на служители в администрацията. Още по-несъстоятелни са тези твърдения, когато са насочени към зам.-министър на МРРБ. Веселина Терзийска няма как и не може да назначава който и да било нито в АПИ, нито в МРРБ, тъй като тя няма такива правомощия. Терзийска ще предприеме необходимите действия, за да защити доброто си име", се казва в отговора на регионалното ведомство.

От МРРБ потвърждават, че Арнаудова и Лалева са част от екипа им.

Достатъчно е било те да пуснат молби за прекратяване на временното им преместване по силата на т.нар. тристранно споразумение за пренасочване в друга администрация за срок до 4 години.

Лалева заема същата позиция, която е заемала преди в МРРБ, а Арнаудова не оглавява отново дирекция "Финансово-стопански дейности", а е назначена в "Пътна безопасност и планиране на дейностите по републиканската пътна мрежа" на АПИ.

От регионалното министерство уверяват, че има "напълно валидно правно основание и наличие на всички законови предпоставки" за това.

От Министерството на културата поясняват, че след напускането на Арнаудова и Лалева вътрешните дисциплинарни производства са прекратени, но "това не означава, че са освободени от отговорност, защото тече разследване от прокуратурата".

Още по темата

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3000

    3

    Неук

    12.11 2024 в 21:27

    Докато Прокуратурата не започне да разследва Мин. на културата , няма да стане нищо. Визирам неговите Лъжи ( неистини ) изговорени за поддръжката и стопанисването на четири държавни инструмента на обща пазрна стойност около 47-50 милиона лева. За изговорените от него манипулации, лъжи и за абсолютната безтопанственост, довела до значително влошена цена на инструментите трябва да бъде разследван. А не за някакви жълти стотинки. Той не е ли шеф на Соф. филхармония. Как си е сам на себе си шеф сега, след като Филхармонията е директно подчинена на Министерството. А дали не прецаква другите оркестри? Само питам!

    815

    2

    kokoto

    12.11 2024 в 12:23

    Пародия на държава и съдебна система - свинарник с тикви

    -5374

    1

    Владè

    12.11 2024 в 12:10

    Това се казва " чор" . А руменчето слугата им защо не се изплаче пувлично? А коминтаторите и ридакцията защо ни куминтирът?
     
    X

    Кой е новият лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани?