Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер ще се срещне с вътрешните министри на България и Румъния на 22 ноември в Будапеща, за да обсъдят пълноправното присъединяване на двете балкански държави в Шенгенската зона, предаде австрийската агенция АПА.
Датата бе потвърдена днес пред АПА от говорител на австрийското министерство на вътрешните работи. Срещата е организирана от унгарското председателство на ЕС, което иска австрийското вето за пълно присъединяване на двете балкански страни към Шенгенското пространство да бъде вдигнато през декември.
Председателството иска през декември да се реши въпроса с присъединяването на Румъния и България към Шенген, заяви в края на октомври заместник-министърът по европейските въпроси на Унгария Балаж Молнар в разговор с Асоциацията на европейските журналисти във Виена. Според него двете страни "са доказали, че са готови" за Шенген.
Унгария вписа темата в дневния ред на среща на вътрешните министри на ЕС, насрочена за 12 декември.
Самият Карнер заяви неотдавна, че при срещата с вътрешните министри Каталин Предою от Румъния, Атанас Илков от България, както и Шандор Пинтер от Унгария, ще се водят "твърди преговори".
"След това е възможно да предприемем следваща стъпка", заяви той.
В началото на годината се стигна до споразумение за премахването на граничния контрол за движението по въздух ("въздушен Шенген"). Все още обаче се извършват проверки на сухопътната граница, която е по-важна за многобройните работници, пътуващи към Австрия.
Австрия блокира пълното присъединяване на двете страни от две години. Правителството казва, че Шенгенската система не функционира и се аргументира с броя на нелегалните мигранти, които пристигат в Австрия и преди това не са регистрирани в друга страна от ЕС.
Наскоро обаче номинираният от Австрия кандидат за еврокомисар по въпросите за миграцията Магнус Брунер се обяви за пълното приемане на България и Румъния в зоната за безвизово пътуване. При изслушването пред Европейския парламент той каза, че нещата се "движат в правилната посока, която може да гарантира пълното присъединяване на Румъния и България".
Карнер се съгласи с позицията на Брунер, но заяви, че според него може да има подобрения по въпроса.
"Ветото беше и все още е важно. Броят на нелегалните мигранти, идващи от двете страни, значително е намалял. Това означава, че сме на правилен път, но все още не сме извървели целия път", заяви Карнер пред АПА, цитирана от БТА.
Усилията и изискванията ни за борба с каналджийството и незаконната миграция вече се приемат сериозно. Ще продължим да прилагаме тази практика, добави той.
Във всеки случай според него срещата в Будапеща трябва да бъде "съчетана с ясен и устойчив цялостен пакет от мерки".
Министерството на вътрешните работи на Австрия заяви, че като цяло е много доволно от развитието, свързано с охраняването на външните граници на ЕС в региона. Има "62% по-малко заловени незаконни мигранти на Балканите" и паралелно с това значителен спад на заловените на източната австрийска граница. Това е най-натоварената граница на страната и на нея през септември и октомври са спрени 2000 души. През миналата година броят им е бил 11 250, а през 2022 г. - 28 000 души.
Депортациите към Румъния и България според Дъблинското споразумение също "функционират добре".
Според данни на министерството до момента двете страни са получили 130 милиона евро за изграждане на системи за наблюдение на границите. Европейската агенция за гранична охрана Фронтекс е съгласна да увеличи тройно силите си в България, отбелязва АПА. Новата инициатива за регионално сътрудничество между България, Румъния, Австрия, Гърция и Словакия укрепва сътрудничеството. Австрия помага на Румъния и България, като изпраща съветници при обработката на документите на летището, за да се предотврати незаконната миграция по маршрутите на полетите.
Преди срещата на 22 ноември в Будапеща в рамките на унгарското председателство, на която ще се проведат тристранни разговори между министрите на вътрешните работи на Австрия, България и Румъния, в австрийския печат зачестиха информации, че на тази среща ще бъде приет пакет от мерки, които България и Румъния ще трябва да изпълнят, за да станат пълноправни членове на Шенген.
Вероятно това ще бъде през пролетта на идната година, пише ежедневникът „Курир“, като се позовава на изявления на висши румънски политици. Двете страни са изпълнили вече основните изисквания, допълва изданието и припомня, че тези основни изисквания са опазването на външните граници и бързото репатриране на нелегалните мигранти. Ясна подкрепа за присъединяването изрази и номинираният от Австрия кандидат за еврокомисар по въпросите на миграцията Магнус Брунер, припомня „Курир“.
„Вероятно е ветото, наложено на пълноправното членство на България и Румъния, да падне още при Унгарското председателство“, пише вестник „Пресе“ и коментира, че предстоящата среща на австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер и неговите колеги от България и Румъния Атанас Илков и Каталин Мариан Предою дава основание да се предполага, че ще има край на блокадата пред пълноправното членство в Шенген на двете балкански държави. Ако Карнер даде финалното си съгласие, министрите на вътрешните работи на ЕС ще гласуват единодушно на срещата си на 12 декември за „отваряне на границите по суша към двете държави“, заключава „Пресе“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5837
5
14.11 2024 в 22:50
2550
4
14.11 2024 в 17:32
438
3
14.11 2024 в 17:11
А трафика на деца се извършва безпроблемно и без Шенген. Ставали сме свидетели на това нееднократно.
11110
2
14.11 2024 в 16:12
11226
1
14.11 2024 в 16:05
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си