Турция става република - какво пише в бюлетините на БТА преди 100 години

OFFNews 29 октомври 2023 в 08:57 2490 2

Ататюрк
Мустафа Кемал Ататюрк.

Днес Турция чества 100 години от провъзгласяването й за република през 1923 година от Мустафа Кемал Ататюрк.

В цялата страна по повод националния празник ще бъдат организирани тържествени церемонии, като кулминацията ще бъде в столицата Анкара и в Истанбул.

Предвиден е парад на военноморските и военновъздушните сили в Истанбул. Като част от тържествата за юбилея с дронове ще бъдат изпълнени шоу програми със светлини и фойерверки над Босфора.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган ще участва в редица прояви и ще се обърне към народа със специално "Обръщение по случай 100-годишнината".

Ето как е отразена новината в бюлетините на БТА преди 100 години:

30 октомври 1923 г. /Хавас/ Съобщават от Цариград: Исмет паша прие да състави новия кабинет.

31 октомври 1923 г. /Хавас/ Съобщават от Цариград: Кабинетът е съставен под председателството на Исмет паша, който поема управлението на Министерството на външните работи. Ферит бей поема портфейла на вътрешните работи; ген. Киазим паша – на народната отбрана; Хасан бей - на народното стопанство. Мустафа Кемал паша одобри листата, която ще представи на Националното събрание.

31 октомври 1923 г. /Хавас/ Съобщават от Цариград: Националното събрание единодушно одобри кабинета на Исмет паша.

31 октомври 1923 г. /Хавас/ Съобщават от Цариград: Аднан бей нотифицира на дипломатическото тяло новата форма на управление и избирането на Мустафа Кемал паша за председател на републиката.

31 октомври 1923 г. /Хавас/ Съобщават от Цариград: Исмет паша направи едно изложение върху правителствената програма, според която добрите отношения с всички държави ще се поддържат и занапред. Провъзгласяването на републиката ще се последва от една обща амнистия.

В бюлетина на БТА „Преглед на чуждия печат“ четем отзивите за провъзгласяването на Турция за република:

Турски печат

Новата република

Коментирайки обявяването на републиканския режим в Турция, цариградският вестник "Ватан“ пише на 3 ноември 1923 г. :

Републиканският режим е днес свършен факт и на всички ни дълг се налага да пожелаем успех на първия ни председател на републиката, чието преуспяване ще бъде и гаранция за бъдещето на страната и народа ни. Обаче, това не трябва да ни пречи да изтъкнем добрите и лошите страни на направената крачка.

Според нас стореното в Ангора има две преимущества, а именно то поставя страната ни пред твърде сложно положение. Възприемането на кабинетната система в управлението е една придобивка, която ще осигури по-бързо изпълнение на всички държавни мероприятия, като даде възможност на отделните членове на правителството да постигнат помежду си в пълна съгласуваност по важните въпроси, които ще ги занимаят.

От друга страна, по този начин ще се тури край на всички злонамерени слухове, които се пръскаха досега и предизвикваха напразно губене на време. От друга страна, не бива да се забравя, че новосъздаденото положение има и слаби страни.

Най-напред самото решение по един такъв жизнен въпрос за страната ни бе взет набързо след кратки разисквания. Прибързаността, проявена в случая, едва ли би могла да се срещне в историята на друга страна.

Ние мислим, че по този въпрос по-благоразумно би било, ако не се бързаше. Измененията на основните закони се извършват обикновено постепенно. Техният процес се явява като плод на дълги проучвания. Първият републикански кабинет не може да се смята като силно правителство, защото хората, които го съставляват, са почти същите онези, които влизаха и в излезлия в оставка кабинет, оттеглил се вследствие на успехите му във вътрешната политика.

Исмет паша се радва на големи симпатии сред населението. Той е известен като способен воин и далновиден дипломат. След мира всички очакваха, че като комисар на външните работи той ще ознаменува една твърда политика. Нека признаем, че тия надежди не се оправдаха. Сега той поема освен Министерството на външните работи и поста министър-председател. По наше мнение това трябваше да се избегне, тъй като Фетхи бей се оттегли именно поради многото работа, която му се създаваше като премиер и министър на вътрешните работи. Поначало новият режим не може да предизвика укори. Важното е да се знае доколко републиканският дух ще се запази. Там е именно източникът на всички опасения. Ще съумее ли новото правителство да ги премахне?

***

Турски печат

Да живее републиката!

Под това заглавие известният турски публицист Хюсеин Джахит бей пише във вестник "Танин“ на 5 ноември 1923 г.:

Народното събрание сред акламации провъзгласи републиканския режим, който навред в страната бе оповестен с топовни гърмежи. Но ако искаме новата ни република да живее дълго, не трябва да забравяме, че това не може да се постигне с веселби и тържества. За да може тя да се затвърди и да закрепне, необходима е коренно преустройство във всички отрасли на политическия ни живот. Не може да се мисли, че е достатъчно да се обяви един модерен строй, за да тръгне всичко по мед и масло. Премахването на досегашните злини в страната ни ще бъде възможно само, ако се погрижим да подирим средства за това.

На излизане от едно партийно съвещание в Ангора бившият министър-председател Фетхи бей е казал, че отсега нататък ще има правителство и ще може да се върши работа. Да се разсъждава по този начин, значи да се проявява детинска наивност. И преди обявяването на републиканския строй ние имахме правителство и можеше да се върши работа. Липсваха ни властници. Ще причини ли настъпилата промяна обрат и в схващанията. Там е именно същината на въпроса. Истинската стойност на републиканския режим трябва да се дири в ръководящите страната ни.

Ако не променим средновековните си схващания, републиката ни ще остане празна дума. Предстои ни упорита борба, за да дадем живот на режима, който така тържествено обявихме. Тя не трябва да се изроди в лични разпри.

От деня, в който властта премина в ръцете на ангорското Народно събрание, Турция се управляваше всъщност по републикански начин. Победата затвърди този строй и днешните тържества не означават нищо ново. Установената и без това република се обяви по един неестествен начин. Защо се предпочете този път? От тук именно произтичат днешните ни грижи. Нека се спрем за момент върху гласуваните набързо изменения в основния ни закон. Според член 12 председателят на републиката избира първия министър, който посочва другите членове в кабинета. След това председателят на републиката поднася за одобрение на Камарата пълния състав на правителството. В случай, че Камарата не заседава, одобрението се отлага до свикването й. Какво се цели с последния пасаж на този член? Да приемем, че Камарата няма да заседава постоянно, както бе досега. Но защо да се сменява правителството в момент, когато Камарата не заседава. Кой ще събори правителството, радващо се на доверието на Камарата, когато тя не заседава? Едно право, с което не се ползваха дори и султаните, се признава сега на председателя на републиката. Не е ли това чудовищно?

***

Турски печат

Първият републикански кабинет

Джелал Нури бей във вестник "Илери“ на 6 ноември 1923 г. пише: Исмет паша, който на бойното поле се прояви като храбър военачалник и в Лозана като опитен дипломат, бе избран за председател на първия ни републикански кабинет. Честта е заслужена. Турската република не страда от липса на далновидни управници. Между тях днешният на първи министър заема без съмнение видно място. Както бе подчертано от самия Исмет паша в неговата реч пред Камарата, програмата на новото правителство се състои не в обещания и думи, а в дела. Ние сме напълно сигурни, че тя ще бъде изпълнена. Личността на първия ни министър е известна и в Европа, дето той се радва на много симпатии и вдъхва голямо доверие. Външната ни политика, ръководена от него, ще има и занапред да отбелязва само успехи. Много висящи въпроси очакват още своето разрешение. Исмет паша ще съумее да ликвидира едно незавидно наследство по най-задоволителен начин за нас.
Във вътрешната политика първият ни министър, който ще има за сътрудник Фетхи бей, ще насочи на първо време всичките си усилия към изкореняване на разбойничеството. В стопанско отношение той няма да закъснее да прояви желязната си воля.

С решителността си, което е най отличителния му белег, Исмет паша е гаранция, че страната ни ще бъде бързо насочена по пътя на напредъка. Общественото мнение, което посрещна с радост новото правителство очаква, че то ще осъществи всички надежди, които народът му възлага.
С обявяването на републиканския строй се нанесе смъртоносен удар на реакционното движение у нас. Новият режим ще крепне сред доверието, което той вдъхва във всички среди. В късо време ще се постигнат всички реформи, целящи коренното преустройство на отечеството ни, за да може то да се издигне до оная висота, на която искат да го видят днешните му самоотвержени служители. С това те ще се окажат достойни за доверието, което страната им засвидетелства.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3830

    2

    deyan_h

    29.10 2023 в 14:58

    Определено причинява ексцентрицитет в орбитата на планетата....
    В геологична перспектива не е важно. Га копнат Ердоган току виж въртящият момент се компенсирал.

    За нас май е... По-скоро добре?

    155

    1

    Джендо Джедев

    29.10 2023 в 09:03

    Ататюрк как ли се върти в гроба си като гледа какви свинщини се творят в Турция...
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите