Южноафриканската лекарка, която откри варианта Омикрон на коронавируса, заяви, че е била подложена на натиск от европейски правителства „да не заявява публично, че това е леко заболяване“.
Д-р Анжелик Котци заяви пред германския вестник "Ди Велт", че европейски правителства са я помолили да представя новия щам като също толкова сериозен, колкото предишните варианти на COVID-19, като Делта.
„Казаха ми да не казвам публично, че това е леко заболяване“, заявява лекарката в интервюто.
И допълва:
"Бях помолена да се въздържа от подобни изявления и да кажа, че това е сериозно заболяване. Аз отказах".
Тя е категорична, че в голямата част на случаите Омикрон протича с лека симптоматика.
"Не казвам, че няма да се разболеете, а само, че минава леко. Дефиницията за леко заболяване на Световната здравна организация при коронавируса е ясна: пациентите могат да се лекуват у дома и не се нуждаят непременно от кислород или хоспитализация. Сериозно заболяване е това, при което наблюдаваме остри белодробни респираторни инфекции - тогава хората имат нужда и от кислород, може би дори и от изкуствено обдишване. Видяхме това при Делта, но не и при Омикрон. Така че казах на тези, които ме притискаха: „Не мога да кажа такова нещо, защото не е това, което виждаме", казва Котци.
Първите клинични данни за Омикрон от Южна Африка са обнадеждаващи
Следва пълният текст на интервюто в Die Welt, преведено от журналиста Божидар Божков:
Няма да ме накарат да замълча
Давид Хименес, „Ди велт“, 9 февруари 2022 г.
Анжелик Котци е южноафриканската лекарка, която откри варианта Омикрон на коронавируса и лекува първите пациенти. Но никой в Европа не искаше да чуе нейния глас, защото бе притисната от правителствата да мълчи. В това интервю тя разказва на какво е била подложена.
„Ди велт“: Казват, че сте били помолени да представите Омикрон като също толкова опасен, колкото и предишните варианти. Вярно ли е?
Котци: Казаха ми да не заявявам публично, че това е леко заболяване. Бях помолена да се въздържам от подобни изявления и да кажа, че това е също много сериозно заболяване. Аз отказах.
„Ди велт“: Бихте ли разказали по-подробно?
Котци: Аз съм клиницист и след като разглеждах клиничната картина на болни от Омикрон, не виждах данни, че имаме работа с много сериозно заболяване. Всичко преминава изключително леко. Не казвам, че няма да се разболеете, а само, че минава леко. Дефиницията за леко заболяване на Световната здравна организация при коронавируса е ясна: пациентите могат да се лекуват у дома и не се нуждаят непременно от кислород или хоспитализация. Сериозно заболяване е това, при което наблюдаваме остри белодробни респираторни инфекции - тогава хората имат нужда и от кислород, може би дори и от изкуствено обдишване. Видяхме това при Делта, но не и при Омикрон. Така че казах на тези, които ме притискаха: „Не мога да кажа такова нещо, защото не е това, което виждаме"...
„Ди велт“: Дали натискът бе от западни правителства или от южноафриканските власти?
Котци: Не дойде от южноафриканските власти.
„Ди велт“: Значи говорим за страни от западния свят?
Котци: Не участвам в политически борби. Но да, бях критикувана от някои от вашите (европейските, бел. ред.) правителства. В Нидерландия, в Обединеното кралство учените попитаха: „Как можете да твърдите, че това е леко заболяване! Това е сериозно заболяване. Вижте какви мутации има само”. Там моите доклади бяха изхвърляни. При пандемия също трябва да погледнете какво се случва на масово ниво. Общопрактикуващите лекари, които ежедневно приемат и лекуват своите пациенти, трябва да бъдат питани какво преживяват, каква клинична картина виждат.
„Ди велт“: Значи политиците вземат решения, без да слушат какво им казват лекарите, които работят на място?
Котци: Колко лекари, които са работили директно с пациентите, са били питани за тяхното мнение? Значение имаше само мнението на онези учени или професори, които никога не са влизали в контакт с пациенти. Никой не питаше какво става долу, в самите болници.
„Ди велт“: Вярвате ли, че ще извлечем поуки от този урок?
Котци: Ние се учим, но не твърде бързо. Учим се бавно. Всичко зависи от политическата ситуация и от това как някои в академичните среди искат да придвижат своя собствен дневен ред.
„Ди велт“: Някои учени не мислят за общото благо, а за себе си? Това е сериозно твърдение. Наистина ли мислите така?
Котци: Да, така мисля. Трябва да се изисква от всички учени да заявят дали имат връзки с фармацевтични компании и дали ще бъдат финансово възнаградени за рекламиране и налагане на определени продукти. Трябва да се знае какви интереси преследват. Всичко трябва да бъде подчинено на целта здравето на населението да е на първо място.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1331
19
12.02 2022 в 19:32
22258
18
12.02 2022 в 16:10
аз също съм си проверил световните данни, ти четеш някакви други
14389
16
12.02 2022 в 13:43
22258
15
12.02 2022 в 09:02
Дано да е по лек и в застаряващото Европейско население, че на всички им омръзна.
1000
13
11.02 2022 в 17:46
1000
11
11.02 2022 в 15:05
Последни коментари
591 птици умряха от стрес по време на зарята в Копривщица по Нова година
Преговори между ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП е имало и днес
591 птици умряха от стрес по време на зарята в Копривщица по Нова година
591 птици умряха от стрес по време на зарята в Копривщица по Нова година
591 птици умряха от стрес по време на зарята в Копривщица по Нова година