Руският олигарх, предприемач и собственик на Частната военна компания „Вагнер“ Евгений Пригожин, когото медиите наричат „Готвача на Путин“, продължава да трупа власт и да създава военна структура, успоредна на руските въоръжени сили, което може да се окаже заплаха за управлението на президента на Руската федерация Владимир Путин. Такъв е изводът в ежедневния анализ на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), публикуван във вторник сутринта.
Основание за подобен извод са съобщенията на руски микроблогъри, че Пригожин спонсорира формирането в структурата на „Вагнер“ доброволчески батальон, вербуван от руския военнопрестъпник и бивш офицер от Федералната служба за сигурност (ФСБ) Игор Гиркин. Гиркин е запален критик на руското висше военно командване и видна фигура сред руските ултранационалисти, участвали в анексирането на Крим и незаконното руско завземане на украинска територия в Донбас през 2014 г. Според микроблогърите, структурата на Въоръжените сили на Русия отдавна не позволяват на Гиркин да сформира свой собствен доброволчески батальон поради липса на доставки и други бюрократични ограничения, докато Пригожин има лукса да управлява силите на Вагнер без прякото наблюдение на руското Министерство на отбраната.
Пригожин заема уникално удобна позиция в руската държавна структура и информационното пространство, което му позволява да разшири своя избирателен кръг в Русия по-лесно от опозореното руско висше военно командване. Готвача на Путин може свободно да рекламира себе си и своите сили, като същевременно критикува служители на Кремъл или руските въоръжени сили, без да се страхува от реакция. Путин зависи от силите на Вагнер в Бахмут и вероятно се опитва да успокоява Пригожин въпреки факта, че Пригожин подкопава конвенционалната руска армия. Евгений Викторович, например, саркастично заяви в интервю, че изгражда „Линията на Вагнер“ в опит да накара руските въоръжени сили, които „се крият зад гърба на Вагнер“, да се чувстват сигурни.
Олигархът също така често отправя своите критики към руската армия в интервюта с руски онлайн издания и сред свързаните с ЧВК „Вагнер“ Telegram канали, които му позволяват да достигне и да взаимодейства с аудитория, недостъпна за руското военно министерство, което е ограничено в своите публични изявления и средства за комуникация.
Пригожин печели още и от това, че не заема официална отговорна длъжност. Той не командва нито една ос в Украйна, нито отговаря за някакви големи бюрократични усилия. Той може свободно да критикува онези, които са на властни позиции, без да се страхува, че някой може да посочи нещо, за което е бил конкретно отговорен и което не е успял да постигне.
Предприемачът изглежда се дистанцира от колегата си, чеченския лидер Рамзан Кадиров, след като техните съвместни критики към руското висше военно командване на 1 октомври привлякоха твърде голямо внимание. Тази риторична промяна може да показва, че Кадиров губи влияние и позиция и може да се страхува да не загуби контрола си над Република Чечня на фона на нарастващото неодобрение на чеченското общество към неговите искания в подкрепа на войната на Путин.
Опитите на Русия и военния министър Сергей Шойгу да разгърне информационна кампания срещу Украйна за евентуално използване на т. н. мръсна бомба под чужд флаг са друг акцент в анализа на ISW. След телефонния маратон на Шойгу, който разговаря с военните си аналози в Турция, Франция, Великобритания и САЩ, в понеделник подобни разговори проведе и началникът на Генералния щаб на ВС на Русия Валерий Герасимов, който позвъни на шефовете на щабовете в армиите на САЩ и Великобритания. Кампанията се поддържа по фланговете и от началника на руските сили за радиационна, химическа и биологична защита ген.-лейтенант Игор Кирилов, който пък даде брифинг, широко ретранслиран от руските паравоенни микроблогъри.
На фона на тези по-мащабни за руската армия и хода на бойните действие проблеми има, анализаторите обръщат внимание и на нещо по-дребно – растящия национализъм в редиците на армията на Путин. Расизмът и фанатизмът продължават да тормозят руските въоръжени сили, като увеличават вероятността от етнически конфликти. В руския сегмент на социалните мрежи изтекоха кадри, на които се вижда как руски офицер бие мюсюлмански войник заради опита му да се обърне към Аллах в предвиденото по канон време за намаз (молитвени поклони), което за всяка географска точка се извършва в точно определено време с лице към Мека. На видеото се вижда как офицерът налага мюсюлманския войник и му казва, че ще се моли, тогава, когато му кажат. „Докато руските микроблогъри отричат автентичността на кадрите, предишни случаи на насилие на религиозна или етническа основа, като стрелбата на тренировъчен полигон в Белгородска област на 15 октомври, показват, че подобни проблеми ще се задълбочават с времето“, анализират от ISW.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
6
25.10 2022 в 18:30
-10747
5
25.10 2022 в 12:11
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-5427
4
25.10 2022 в 11:03
155
3
25.10 2022 в 10:25
15914
2
25.10 2022 в 10:20
Този е като за санаториум.
155
1
25.10 2022 в 10:06
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара