Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп назначи 80-годишния пенсиониран генерал Кийт Келог за свой специален представител за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна.
Тръмп публикува изявление в профилите си в социалните мрежи, в което се казва, че Келог ще получи длъжността „помощник на президента и специален представител за Украйна и Русия“ в бъдещата му администрация, съобщи Би Би Си.
„Кийт има забележителна кариера в армията и в бизнеса, включително заемаше изключително важни постове в областта на националната сигурност в първата ми администрация“, написа Тръмп.
Кой е Келог
Келог е работил в администрацията на Тръмп по време на първия му мандат (2017-2021 г.) като началник на кабинета на Съвета за национална сигурност и съветник по националната сигурност на тогавашния вицепрезидент Майк Пенс.
Журналистите го описват като верен поддръжник на Доналд Тръмп.
Той е съпредседател на Института за политика „Америка на първо място“. Мозъчният тръст е създаден през 2021 г., за да разпространява идеите на Тръмп по отношение на външната и вътрешната политика.
В биографията на Келог на сайта на института се казва, че той има „широк експертен опит в областта на Европа, Тихия океан, Близкия изток и Африка“.
Бил е коментатор в консервативния американски телевизионен канал Fox News и считания за либерален CNN.
През пролетта на тази година Келог стана един от авторите на план за уреждане на войната в Украйна, публикуван от Института за политика „Америка на първо място“.
Както пише „Гласът на Америка“, подробностите на този план са следните:
- САЩ трябва да насърчават прекратяването на огъня и да търсят решение на украинския конфликт чрез преговори. В същото време Вашингтон ще продължи да предоставя на Украйна оръжия, за да предотврати по-нататъшни нападения от страна на Русия - но само ако Киев се съгласи на мирни преговори. САЩ също така ще предупредят Москва, че ако откаже да преговаря, Вашингтон само ще увеличи подкрепата си за Киев, отбелязва Ройтерс.
- За да накарат Русия да участва в преговорите, САЩ и другите страни от НАТО ще отложат въпроса за членството на Украйна за по-дълъг период от време в замяна на „широко и проверимо споразумение с гаранции за сигурност“.
- От Украйна няма да се изисква да се откаже от намерението си да върне всички свои територии, завзети от Русия. Киев обаче трябва да се съгласи, че за постигането на тази цел ще бъдат използвани само дипломатически средства и процесът може да отнеме много време.
За да бъде накарана Русия да се съгласи със сделката, документът предлага частично да се отменят наложените срещу нея санкции, но да се наложат мита върху вноса на руски енергийни продукти, за да се финансира възстановяването на Украйна.
Планът включва и предложение за замразяване на фронтовата линия на сегашната ѝ позиция.
...Но Русия и Украйна заявиха, че няма да се съгласят с подобни предложения
Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна в рамките на един ден, но не уточни как точно възнамерява да постигне това. Новоизбраният президент все още не е потвърдил, че предложенията му ще бъдат точно това, което е изложено в документа, изготвен от Института за политика „Америка на първо място“.
Критиците на Тръмп в миналото се опасяваха, че той ще се опита да принуди Украйна да сключи мирно споразумение при неизгодни за нея условия (замразяване на конфликта или териториални отстъпки), като заплаши да прекрати военната помощ.
След неотдавнашната среща между Тръмп и президента Володимир Зеленски в Ню Йорк украинският лидер заяви, че тогавашният претендент за Белия дом поне не е възразил срещу неговите аргументи.
По-рано обаче украинските представители неколкократно заявиха, че не могат да се съгласят на никакви териториални отстъпки или замразяване на конфликта. Последното, според украинските представители, само би помогнало на Русия да се подготви по-добре за ново пълномащабно нахлуване.
През юни руският президент Владимир Путин изброи собствените си условия за прекратяване на войната - изтегляне на украинските войски от цялата територия на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, както и отказ на Киев да се присъедини към НАТО.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
55
1
27.11 2024 в 22:23
"„широко и проверимо споразумение с гаранции за сигурност“
Е, може пък и да не е чувал за Будапещенското споразумение от 1994. И то беше широко, проверимо и с гаранции за сигурност, ама... нали!
За Бисмарк пък изобщо не се и надявам да е чувал. Сигурно си мисли, че е модел на Фолксваген.
Последни коментари
CAHDOKAH
Вицепремиерът на Северна Македония: Имаме проблем с най-слабата държава в ЕС - България
kokoto
Нинова си спомни за козите на баба Дора, призова да се спасят овцете във Велинградско
kokoto
Вицепремиерът на Северна Македония: Имаме проблем с най-слабата държава в ЕС - България
yoghurt
18 експерти ще броят повторно бюлетините
Far Rider
Подобни случаи са ежедневие, твърди бивш шеф на охраната в мола, в който нападнаха служител