Войната в Софийската математическа гимназия продължава. Уволнението на директора Антони Стоянов и светкавичното избиране и назначение на наследничката му Зоя Рачева* не потуши напрежението, напротив. Новата директорка отстранява току-що назначени след конкурси по времето на Стоянов учители.
Става дума за педагози с договори в сила от 1 септември. В петък от тях поискали да се съгласят договорите им да бъдат прекратени по взаимно съгласие. (OFFNews разполага с копие написмо на директорката Рачева до един от тях, в което се предлага договорът от 31 август 2017 г. да бъде прекратен по взаимно съгласие. Писменото предложение е от 8 септември, подписано само от директорката, но не и от учителката. В него не се посочва мотив за искането. Не го публикуваме поради съдържащите се в него лични данни.). С други думи, да си отидат тихомълком, без дори да претендират за обезщетение.
Това се случва седмица преди първия учебен ден, когато конкурсите в повечето училища са минали, късно е педагозите да намерят работа при сравними условия с тези в СМГ и при положение, че заради математическата гимназия са отклонили други предложения за работа.
Основанието за прекратяването на договорите е неясно - училището има достатъчно часове по български, провело е законни конкурси, а договорите са подписани и регистрирани в НАП. Колеги на потърпевшите смятат, че ги принуждават да си отидат, защото ръководството иска да върне на работа трима учители с неподновени от Стоянов срочни договори - Божидар Георгиев, Надя Владева и Ана Илиева.
Но какво общо имат тези действия със законността?
Договорите им не бяха подновени през август, но въпреки това продължават да идват на работа и да се вписват в протоколите за проведените педагогически съвети, разказват пред OFFNews учители, които не желаят имената им да бъдат цитирани.
Сред потърпевшите новоназначени от 1 септември са Методи Кирилов и Гергана Търнева - учители по български език и литература. След връчените в петък писма им е даден 7-дневен срок да решат дали да подпишат предложението за раздяла по взаимно съгласие. Търнева не е съгласна. Пред OFFNews вчера тя заяви, че не е налице взаимно съгласие и ако бъде уволнена, ѝ се дължи обезщетение.
Методи Кирилов пък коментира следното пред OFFNews: "Искам да ми се отговори на въпроса по каква причина не трябва да съм на работа, след като имам трудов договор, след като е внесен в НАП. Имам всички законови основания да съм учител тук".
Двамата получили странни обяснения - били назначени повече хора. В същото време, именно от СМГ търсят учители (обявите са публикувани на сайта на РУО) и провеждат събеседванията през август. Защо, ако не са им трябвали, питат се учителите.
Методи идва от друго училище. Споделя, че за 15-те си години стаж е видял много, но такова чудо - никога. За Гергана това е началото на учителската ѝ кариера. И двамата са отказали други предложения за работа, също добри, защото са били избрани в СМГ.
Репортер на OFFNews отиде до СМГ вчера, за да зададе тези въпроси на директорката Зоя Рачева.
Най-спешният конкурс в историята
Искахме да я попитаме още нещо - как успя да спечели вероятно най-бързо проведения конкурс в историята, побрал се само в 117 минути (от пускането на обявата за свободното място през подаването на документите до избора на печеливш).
Обявата на началничката на Регионалното управление на образованието Ваня Кастрева бе публикувана в 15.03 ч. на 4 септември - денят на уволнението на директора Стоянов. Крайният срок за подаването на документите бе 17 ч. същия ден.
От договора на Рачева, с копие от който OFFNews разполага, е видно и друго: в тези час и 57 минути са побрани не само публикуването на обявата, подаването на документи (това не можеше да става по имейл) от кандидатите и подборът на печелившия, но и назначаването му. Според договора тя е постъпила на работа на 4 септември, въпреки че конкурсната процедура приключва с края на работния ден - 17 ч.
Документи подават трима кандидати, но Кастрева избира да назначи пенсионираната учителка. Заради дълъгия ѝ стаж само месечната ѝ добавка за прослужените години е над 500 лева. Сумата също е вписана в договора.
От OFFNews попитахме МОН - началниците на Кастрева - дали ще предприемат нещо срещу тази имитация на конкурсна процедура. Отговора им вижте ТУК.
А вчера искахме да попитаме и Рачева как е успяла да се справи физически със задачата по навременното подаване на документите, кога наистина е разбрала за търсения и.д. директор и какво я е мотивирало да се яви. Искахме да попитаме и защо не желае да работи с току-що назначените учители. Както и възстановила ли е на работа тримата с изтекли и неподновени срочни договори, а ако да, защо. И още - върнала ли е учителката по математика Петя Тодорова, дисциплинарно уволнена от Антони Стоянов заради проблемите с математическото състезание "Европейско кенгуру" - решение, което предизвика протести на родители и ученици и направи скандала в СМГ публичен.
На входа на училището ни обясниха, че тече съвещание и Рачева не може да ни приеме. Изчакахме, тъй като от опит знаем, че когато става въпрос за СМГ, напоследък е трудно да се свържем с директора по телефона. След края на сбирката видяхме от нея да си тръгва уволнената Петя Тодорова. На въпрос възстановена ли е на работа не получихме утвърдителен отговор. Но "все още ме пускат горе", каза тя. Видяхме и Търнева да си тръгва разстроена, казвайки, че се е почувствала унизена заради реакция на ръководството след поисканото обезщетение.
Въпросите ни към Рачева останаха без отговор. Служител в училището ни предаде отговора ѝ - можело да разговаряме с директорката, само ако Ваня Кастрева разпореди. От училището коментираха с неудобство, че такова нещо се случва за първи път.
Курсове за милиони
Чакайки в училището, видяхме стотиците купи на наградени ученици от гимназията от математически състезания. Те изпълват две стъклени витрини от край до край на две стени на първия етаж. Натъкнахме се и на още нещо - разписанието на курсовете по математика за предстоящата 2017/2018 г. В списъците видяхме, че и Тодорова, и пенсионираната и.д. директорка ще водят такива, както и учителката със срочен неподновен договор Ана Илиева.
Задраскването на имена на преподаватели не означава, че курсът им отпада, уточняват от училището. В списъците името на и.д. директорката е З. Савова - така, както тя е известна и сред колегите си и както те самите я наричаха пред OFFNews в неофициалните ни разговори.
Неясно е позволява ли се на пенсиониран и/или отстранен учител по математика да води курсове в СМГ и ако не, защо те фигурират в списъците.
Именно платените съботно-неделни курсове са в основата на скандала между математиците Стоянов и Тодорова, която доскоро прави разписанието им, твърдят учители. От тях годишно се изкарват по 1.2 милиона лева, по нефициална информация от училището, която не можем да потвърдим. Ясно е обаче, че родителите на дете плащат за модул от 30 учебни часа по 180 лева. Някои взимат по 3 модула на година, други - по 4. Според учители от СМГ на платените занимания ходят годишно между 2000 и 2500 деца.
По-голямата част от парите отиват за хонорари на преподавателите. Остатъкът трябва да се управлява от настоятелството в полза на училището.
Разпределянето на групите между преподаватели и начинът на управление на парите са основата на скандала, твърдят педагози.
Европейско кенгуру
Неотговорени въпроси има и към МОН и те касаят тазгодишното провеждане у нас на престижното международно математическо състезание "Европейско кенгуру".
Част от учениците се явяват при организатора Съюз на математиците в България, а друга - при организатора сдружение "Европейско кенгуру" с ръководител Сава Гроздев, който е и председател на назначената от МОН национална комисия. Член на тази комисия е и учителката от СМГ Петя Тодорова.
След скандал между двамата организатори заради искани от единия пари (родителите плащат такса от 7 лв. на дете), се оказва, че явилите се при СМБ не са допуснати до националния кръг, включително учениците от СМГ, независимо от резултатите си. В същото време се публикува списък на допуснатите - само деца, явили се при сдружението. Списъкът съдържа имена, но не и получените точки от децата на областния кръг. А без точките не може да се извърши класиране за националния, ако се работи по регламент. Класираните без точки са 392, а квотата за националния кръг е 400.
Скандалът се разраства и МОН, в лицето на ресорния зам.-министър Таня Михайлова, се заема да посредничи. Но вместо да изиска резултатите на всички участници в състезанието и да се направи ново класиране на база точките, към списъка от 392 имена просто се прибавят 196-те имена на деца, всяко със съответния брой точки, подадени от Съюза на математиците в България.
Прозрачност няма, на националния кръг може да се явили деца, които не отговарят на регламента, но не става ясно кой от явилите се при сдружението колко точки е получил. Част от допуснатите до националния кръг бойкотират състезанието и не се явяват, възмутени от ставащото.
Таня Михайлова не поема отговорност за странното и несправедливо решение, тя и до днес е зам.-министър, а към децата не е отправено дори извинение.
* В прессъобщението на МОН за назначението на временната директорка на СМГ бе написана фамилията Савова. По лична карта и, съответно, в трудовия ѝ договор е написано официалната ѝ фамилия - Рачева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12094
8
13.09 2017 в 13:42
21061
7
12.09 2017 в 16:22
12373
6
12.09 2017 в 15:14
12422
5
12.09 2017 в 13:52
Оффнюз - бихте ли проверили учителите който отказаха да влязат септември имат втори трудов договор в ПЧМГ .
Още един факт около скандалния конкурс
в условията за кандидатстване на практика забраниха на учители от СМГ да участват в "подбора" на кандидати: едно от изискванията бе "Документ, удостоверяващ разрешение за ползване на неплатен отпуск, считано от 04.09.2017 г. /в случай, че кандидата работи по трудов договор/." Такъв документ може да издаде работодаделят, който вече е уволнен
В резюме: РУО, т.е. Кастрева, обявява свободно място с време за реакция на кандидатите по-малко от 2 часа и забранява с измислените от нея условия на който и да е потенциален кандидат от СМГ да се кандидатира
12001
4
12.09 2017 в 13:20
8915
3
12.09 2017 в 12:55
"Разпределянето на групите между преподаватели и начинът на управление на парите са основата на скандала, твърдят педагози."
Поздравления, OFFNews! Макар и някак "между другото", но го написахте. Разпределянето на доста приличната сума от около 1,2 милиона лева годишно - това е причината. Безобразията около класирането са само поводът, а личните взаимоотношения - искрата.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара