Радан Кънев в подкаста: Кадърните фирми се местят в Щатите, Европа е шахматист в боксов мач

Калоян Константинов 25 септември 2024 в 12:44 10344 4

Радан Кънев и Калоян Константинов в подкаста на OFFNews

„Стартъпите в Европа не могат да направят крачката между гаражна компания до турборазвиващ се международен конгломерат с неограничен хоризонт. Това е американски модел, който ние не можем да приложим нито финансово, нито юридически, нито дори като манталитет. Само че хората, които могат, се качват на самолета и отлитат за Калифорния и други места в Америка.“

Това заяви Радан Кънев, евродепутат от ДСБ, по време на участието си в „Студио OFFNews“ с водещ Калоян Константинов, добавяйки:

„В огромна степен проблемът се свежда до две неща. Едното е прочутата бюрокрация и административни пречки пред разширяването на един бизнес в Европа, а другото са ограниченията във финансирането. В ЕС то се свежда до публични средства, раздавани от бюрократи. И банкова подкрепа, която се характеризира с изключителна консервативност. Между двете неща липсва гъвкавото рисково финансиране. При нас то е пеленаче, освен ако не е умряло междувременно, а ние продължаваме да го преповиваме. Нямаме традиция, нямаме структура за рисково финансиране. Боя се, че никога няма да достигнем американците в това отношение.

Европа не е създала адекватното законодателство за повече и по-гъвкави финансови инструменти за развиване на успешен бизнес. Тя няма такива инструменти, защото определени правителства пречат на ЕС да го стори. А са го направили за своите собствени държави. Европа има единен пазар за бекон и автомобили, но няма за финансови услуги. Това е спряно тогава от редица държави, но най-вече от Великобритания, която държи да запази статута на Сити-то като международен финансов център, а не европейски такъв.

На второ място Германия, която вижда във Франкфурт неофициалния финансов център на Европа, което ѝ дава огромно предимство в нейното икономическо развитие (макар той да е предимно германски център, обслужващ и голяма част от континента). А Нидерландия винаги е разглеждала себе си като световен търговски хъб, а не като европейски. Освен това холандската международна търговия се листва на световни борси, тя не се интересува само от Европа.

Важно е да отбележим, че съпротивата намалява, но все още я има. Нито една държава в Европа обаче не може да е конкурентоспособна самостоятелно на световния пазар, особено в сравнение със САЩ и Китай. Затова трябва да работим заедно като блок.“

Според Радан Кънев по-слабата икономическа позиция на Стария континент обаче си има и своите плюсове: в Европа се живее по-добре отколкото Щатите и Китай именно заради по-краткото работно време, по-дългите отпуски, по-добрите социални придобивки и регулациите в защита на потребителите и работниците:

„Повечето европейски регулации не са лоши. Но забавят ли бизнесите – да. GDPR е типичен пример. Той е определено добра стъпка, но грешката беше в неговата подробност към малките и средни фирми. Той накара фризьорката да попълва папки с документи за личните данни на клиентите си. Това е излишно. Очаква се в идния ЕП това да бъде коригирано и GDPR да бъде олекотен за малките и средни предприятия.“

Евродепутатът изтъква, че се намираме във все по-сложни и враждебни времена, които поставят под въпрос бъдещото световно развитие.

„Ако през 90-те години дебатът беше докъде ще ни доведе глобализацията, икономическата криза постави въпроса какво следва после? Дебатът сега повече прилича на този от края на 19-и и началото на 20-и век, а не на 20-и срещу 21-и век: най-вече по отношение протекционистката индустриална политика и масивните публични инвестиции в частни предприятия.

Глобалната сигурност също изглежда да повтаря картината от началото на миналия век с все по-зачестяващи войни, и то старомоден тип война. Миграционната криза бе напълно предвидена преди десетилетия от целия развит свят, но сега се разгръща в пълните си мащаби. Комуникацията също се движи на съвсем различно ниво отпреди десетилетия. Нормално е, когато сигурността, икономиката и комуникацията са различни – политиката също да е различна.

Тенденцията към засилен протекционизъм в американската политика започва от мандата на Барак Обама. Тръмп просто е по-директен и открит. Докато Обама и Байдън провеждат тази политика много по-прикрито. Но разлика практически няма. Америка се върна към политиката на централни субсидии и външен протекционизъм заради икономическата криза 2008 г. Камала Харис не е много по-добре в това отношение. Европа също ще втвърди своята позиция, но доколко и как, предстои да разберем първите месеци на новата ЕК.

Европа се намира в световно състезание по протекционизъм, в което сме куцият участник. Ние сме шахматист на боксов мач“, заключва Радан Кънев.
Затова според него ресорът, който България получи в ЕК - "Стартъпи, проучвания и иновации" – не е „девета глуха“, а е „много повече, отколкото сме заслужили“. Именно в състоянието на все по-враждебна икономическа и финансова атмосфера този ресор е ключов. Той се очаква да управлява значително повече от 50 милиарда евро (макар точната сума да не е сигурна все още), а личността и уменията на еврокомисаря е от първостепенно значение. Тук вече се прокрадват съмнения относно капацитета на Екатерина Захариева, която беше предложена от България. Урсула фон дер Лайен обаче не е човек, който би приел неподготвени кандидати в комисията си:

„Урсула не е слаб председател на ЕК, напротив – тя е твърде силен. Тя често пъти микроменажира дейността на своите комисари и налага мнението си по много въпроси. По време на криза това е добре, защото позволява гъвкавост и вземане на бързи решения, което е огромен проблем на ЕС. Но също така е зле, тъй като в много отношения бързите решения не дават най-добрите резултати. Нека да дам пример: решения, които трябва да отнемат 3 часа, в ЕС традиционно се взимат за 3 месеца. При Урсула това отнема 3 седмици, което е огромно подобрение. Но също така решения, които е редно да отнемат 3 месеца, се вземат също за 3 седмици, което не е хубаво“, коментира Радан Кънев.

Ако това видео Ви е харесало и искате да помогнете за разпространяването му, харесйте го, споделете го, коментирайте и се абонирайте за канала ни!

---------------

Други участия на Радан Кънев в подкаста на OFFNews:

Опорките за Европа, разгромени една по една от Радан Кънев в подкаста на OFFNews

Ще бъде ли изключена Унгария от ЕС? Орбан руски актив ли е или полезен идиот? Разговор с Радан Кънев

    Калоян Константинов

    Калоян Константинов е журналист, главен редактор на сайта КлинКлин. Работил е за OFFNews и е завършил Софийския университет и King's College London. Сега е докторант към БАН.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -40

    5

    Far Rider

    26.09 2024 в 14:58

    Тупан Кънев е магаре което се кандидатира за диригент на Оркестъра на отбраната! Има същите познания по всички теми и материи!

    7525

    4

    Trabajo

    25.09 2024 в 23:55

    браво на Радан Кънев, това беше интересно.
    с някои неща бих поспорил, в някои бих се усъмнил - но това не отнема.

    липсва коментар на плана "Драги" - който явно стои зад много от казаното; но не може всичко )))

    1246

    3

    БотоксПутю

    25.09 2024 в 16:06

    Де да имахме повече образовани и разумни политици като Радан Кънев. Беше удоволствие за мен да изслушам подкаста.

    11948

    2

    зора

    25.09 2024 в 15:21

    Да ме прощават ПП-тата, но не мога да посоча 1 техен човек на нивото на Радан! Явно паралелната държава прозря , че той се очертава като истински лидер, с ораторски качества и предвидливо беше насочила цялата гнусотия срещу него! Да не говорим на неговия фон как простеят разни хитреци като бат Бойко, а с ДП даже и сравнения е обидно да се правят.

     
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите