Разширяват забранената за стари коли зона в София

Ограниченията влизат в сила на 1 декември, обхващат и Голям ринг

OFFNews 12 November 2025 в 16:13 3119 1

Снимка БГНЕС/архив

Нискоемисионната зона (НЕЗ) за автомобили в София влиза в сила от 1 декември, като тази година тя е с разширен обхват и освен досегашния “малък ринг” ще обхваща и т.нар. “голям ринг”. 

Както досега в зоната “малък ринг” ще бъдат въведени ограничения за движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа, а придвижването в разширения “голям ринг” ще е забранено само за автомобили от най-замърсяващата - първа екогрупа. Забраната има за цел да спомогне за подобряване качеството на въздуха в столицата и ще важи в периода от 1 декември 2025 г. до 28 февруари 2026 г. 

Тази година контролът ще се осъществява автоматично от 180 камери, разположение на входовете на Големия ринг.

“Най-важното е гражданите да разберат, че въвеждането на НЕЗ за автомобили не е антисоциална или дискриминираща мярка, както някои се опитват да внушат. Точно обратното е. Колата е удобство, но здравето е безценно и няма да правим компромис с това, включително и с въвеждането на по-строги мерки”, заяви г-жа Надежда Бобчева, зам.- кметът по направления “Зелена система, екология и земеползване” по време на брифинг по темата.

Зоната с ограничения “малък ринг“, обхваща територията между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. “Опълченска”.

Зоната с ограничения - “голям ринг”, е заключена между: бул. „Сливница“; бул. „Данаил Николаев“ ; бул. „Ситняково“; бул. „Михай Еминеску“; бул. „Пейо Яворов“; бул. „Никола Вапцаров“; ул. „Атанас Дуков“; ул. „Люба Величкова“ ул. ; „Сребърна“; ул. „Хенрик Ибсен“; бул. „П. Ю. Тодоров“; бул. „Иван Ев. Гешов“; бул. „К. Величков“.

Граничните булеварди НЕ са част от нискоемисионната зона и преминаването по тях на всички превозни средства е позволено без ограничение, а указателни табели ще помагат на шофьорите да се ориентират в движение, припомнят от Общината. 

“Въвеждането на НЕЗ за зимния сезон 2024-2025 показа висока ефективност. В същото време данните ни показват, че трафикът не се е увеличил извън зоната за периода на забраната миналата година. Затова сме уверени, че тази година със затягане на мярката, резултатите ще са още по-добри за качеството на въздуха и няма да има негативен ефект по отношение на трафика. ”, каза Виктор Чаушев, заместник-кмет в направление “Транспорт и градска мобилност”

По данни на Столична община, въвеждането на нискоемисионната зона в “малкия ринг” е довело до значителен спад в нарушенията – от около 20 000 навлизания дневно на най-замърсяващите автомобили през ноември 2024, до малко над 2 000 през февруари 2025. Това представлява близо десетократно намаление само за няколко месеца.

По отношение на глобите за нарушителите Чаушев уточни, че до момента са обработени около 3000 от издадените актове за административни нарушения, а през този сезон санкциите ще продължат да се налагат съгласно Закона за чистота на атмосферния въздух. Актовете ще се изпращат на нарушителите по пощата от Столичния инспекторат. За физически лица глобата е от 50 лв. за първо нарушение, а за юридически лица – от 1000 лв. По служебен път, Столичната община ще изпраща уведомленията на нарушителите, чийто постоянен адрес е извън столицата.

Често задавани въпроси за НЕЗ

За абсолютно всички автомобили ли важи забраната?

● Забраната не важи за автомобили, чиито собственици са с постоянен адрес в зоните на двата ринга и имат винетка за локално паркиране в синя или зелена зона. В случай че постоянният адрес на собственика или ползвателя на автомобила е в зоната на “малкия” или “големия” ринг, но автомобилът няма винетка за локално паркиране, следва водачът да подаде заявление в ЦГМ, за да бъде добавен към изключенията.
● Забраната не важи и за лицата с увреждания, които притежават карта за преференциално паркиране (инвалидна карта), издадена от Столична община или от друга община в България. Те също ще бъдат добавени към изключенията, след като подадат заявление в ЦГМ.

За да контролира спазването на ограниченията, Столичната община разчита на 180 камери, разположени на външните точки на двата ринга, а специализиран софтуер автоматично ще извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група и собствеността на всеки автомобил.

Какви са алтернативните начини за придвижване?

В София има изградени пет буферни паркинга на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, която спестява време и неудобства на жителите и на гостите на София. Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.

Въвеждането на НЕЗ е част от комплексния пакет от мерки на Столичната община за повишаване на чистотата на въздуха, като забраните, свързани с тях се налагат в изпълнение на “Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община“, приета от Столичния общински съвет в края на 2022 г. 

Зоните с ниски емисии са сред най-ефективните мерки, които градовете могат да предприемат за подобряване на качеството на въздуха. В резултат на въвеждането им намаляват емисиите на фини прахови частици (ФПЧ2,5, ФПЧ10), азотен диоксид (NO2) и (индиректно) на озон (О3). Именно това са трите основни замърсители на въздуха, които предизвикват здравословни проблеми в цял свят. Нискоемисионната зона в София е една от близо 400 в Европа, като до 2025г. се очаква броят ми да надмине 500. 

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3905

    1

    Някойси

    12.11 2025 в 19:52

    90% от " НОВИТЕ коли " евро 4 и 5 са с изкорубени катализатори и замърсяван в пъти повече от старите. Няма държава само фиктивни прегледи и събиране на пари за прасетата. Б
     
    X

    Все повече руснаци напускат Крим. Фронтова линия с Камен Невенкин 24.06.2026