Пак скандали в СОС, викат Терзиев за Войнишкия паметник

Юлиана Ончева 05 юли 2024 в 09:26 2825 4

Проектът предвижда Войнишкият паметник да се върне на мястото на съборения

Снимка НАГ

Така изглежда възстановеният Мемориал по проекта на "Гебуплан"

Кметът Васил Терзиев ще бъде изслушан днес на извънредно заседание на комисиите по култура и по архитектура в СОС заради спирането на процедурата по възстановяването на Войнишкия паметника в парка на НДК. 

Заседанието е свикано по инициатива на Мирослав Боршош от ГЕРБ, който е председател на комисията по култура.

„Мотивите за спирането на проекта трябва да бъдат обосновани пред цялото общество и пред нас, общинските съветници от ГЕРБ-СДС, които от години се борим за възстановяването на паметника“, подчертава Мирослав Боршош. 

Кметът на София обяви във фейсбук, че е взел решение за прекратяване на процедурата на 2 юли. Ще проведем нов конкурс, написа Терзиев. 

Решението предизвика остри реакции.  

Паметникът е дълго чакан от наследниците на загиналите за Освобождението и обединението на България. Поколения българи чакат възстановяването на нашата памет, унищожена от безродните комунисти, наследници, на които днес виждаме в управата на столицата ни. Това е обидно!, заявиха в позиция общинските съветници от ГЕРБ-СДС. 

Те цитират част от доводите на Терзиев за промяна на мястото на войнишкия паметник:

"В съвремието паркът на НДК е утвърдено място за социални контакти на предимно млади хора и място за фестивали и изложения. В близост е и детският кът и кино на открито. Всички тези дейности са в ярък дисонанс с експонирането на мемориала във вида, в който е бил изграден. Липсата на адекватно вписване в съществуващата градска среда нарушава светостта му. В тази връзка се предлага преосмисляне на мястото, където да бъде издигнат достоен мемориал с нов прочит, където могат да се провеждат чествания и да се отдаде наистина почит с вечен огън и далеч от градският шум, където можем да помълчим и да благодарим на тези хиляди жертви, отдали живота си за нас."

"Наследниците на ДС и комунистите явно искат да набутат паметника, символ на героичните подвизи на Първи и Шести пехотен полк, в някой краен и тъмен ъгъл, така както са го правили години наред, избивайки и потискайки военните, интелигенцията и българския дух", пишат още от ГЕРБ-СДС и искат оствактата на Васил Терзиев.

Срещу решението се обяви и депутатът Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ. Във фейсбук тя коментира, че решението на кмета за Войнишкия паметник е проблем за нея. Защото:  

1. Мемориалът е знаков паметник на българската военна слава и символ на свобода и смелост. Поради точно тази причина е първо обруган, а после и разрушен от комунистическата власт, за да не помним кои сме и на какво сме способни. На негово място идва най-злощастният пример за монумент, наричан с ужасни имена от почти всички софиянци.

2. Възстановяването на мемориала беше бавено с години и години от миналите управи на града, но най-сетне се стигна до някакво решение, за което бяхме щастливи, проведе се процедура и тя беше към финала си... за да потъне отново в пясъка.

3. Лично аз чаках години, за да бъде възстановен този мемориал точно какъвто е бил, защото основната му стойност е възстановяването на честта на поруганите и забравени имена, изписани върху него.

Решението, което е взето, идва изневиделица. Липсата на комуникация не просто създава напрежение, а произвежда политически проблем, въпреки обясненията и паметта на героите ни ще стане дъвка за политическа злост. Никой не разбра откъде и как този проект стана неприемлив, несъвременен, неподходящ и въобще, започна да пречи.

След толкова години и надежди, че ще мога да ида с децата на мемориала и да им разкажа как сме били достатъчно достойни да изградим наново разрушеното от тоталитарния режим, този момент се отдалечава, а и може въобще да не настъпи, ако бъде взето съвсем друго решение.
А що се отнася до аргументите, че ни трябвало нещо модерно, би било редно да възстановим мемориала и да съобразим цялата среда около него, така че да бъде и хубаво и съвременно, като във всяка произволна европейска държава.

И най-мъчното е, че живеем в страната на съветските тоталитарни паметници, които се извисяват навсякъде из страната - символ на страдание и нищета, и дори не съумяваме да вдигнем наново един паметник, разрушен от същия този тоталитарен режим.
"...и те за теб достойни, майко, бяха...", ние да му мислим.

Проектът на студио "Гебуплан"

През май беше съобщено, че проектът на студио "Гебуплан" на арх. Филипа Гугучкова за възстановяването на паметника е класиран на първо място в архитектурния конкурс, организиран от Направление "Градоустройство и архитектура" (НАГ) на Столичната община. 

Проектът на архитектурно студио "Гебуплан" предвижда Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк да се разположи пред НДК на мястото на демонтирания паметник "1300 години България". Ръководител на екипа на студиото е арх. Филипа Гугучкова.

Второ и трето място в конкурса не са присъдени от журито, тъй като останалите участници не са получили минималния брой точки за класиране съгласно регламента на конкурса, съобщиха тогава от НАГ. 

Спечелилият проект предлага оформяне на "основно ритуално пространство посредством П-образно разполагане на стриктно възстановените по оригинални чертежи мемориални стени. Те трябва да са разположени максимално близко до тези от унищожения оригинален мемориал. Нов елемент ще е създаването на "водни площи, влизащи в композиционно взаимодействие със съществуващите такива и съдействащи за постигането на по-благоприятен климат в силно ослънчената през лятото зона". Предвижда се на гърба на мемориалните стени да се създадат "зелени ивици" с цел "визуалното продължение на прилежащата зелена площ и във вертикална равнина".

Основното тяло на мемориала ще се изгради от стоманобетон. "Буквите за големите надписи се отливат от химически патиниран бронз с тъмен нюанс, а венци и кръстове за храброст с по-лека патина. Оригиналните табла са метални емайлирани. Новите се изпълняват от лазерно гравирани черни гранитни плочи. Модулната хексагонална структура се изпълнява от армиран бетон, като ядрата остават кухи за оптимален вариант цена – качество – здравина", пише още в проекта.

Проектите на участниците бяха разгледани и оценени от жури в състав: д-р Валентина Иванова – представител на Съюз на възпитаниците на военните на негово величество училища, школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство; Марта Георгиева – общински съветник в Столичен общински съвет; арх. Маргарита Трендафилова – гл. експерт в отдел „Недвижимо културно наследство“, дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“, Министерство на културата; Мариана Каракостова - гл. експерт в отдел „Недвижимо културно наследство“, дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“, Министерство на културата; инж. Райна Костова-Гиргинова – РК София-град, секция КСС, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране; инж. Петър Вълчев – председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите; Христо Христов – специалист по военна история, уредник в отдел „Нова и най-нова история XIX-XX в.”, Национален исторически музей; арх. Любомир Петров – ръководител на отдел „Недвижими културни ценности“, Регионален исторически музей - София; арх. София Лостова-Топалова – гл. експерт в отдел „Недвижими културни ценности“, Регионален исторически музей - София; арх. Вангел Михалев - началник отдел „УТКРКС“, район „Триадица“; Мария Механджиева - главен юрисконсулт в Направление „Архитектура и градоустройство“, Столична община.

Представители на Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България и Съюза на българските художници не са включени в състава на журито поради отказ от тяхна страна да участват в журирането на конкурса. 

"Щом ще се възстановява нещо, защо тези чиновници и радетели на историцизма организират конкурс? Изумително изобщо е допускането на идеята, че нещо старо, останало назад в миналото, може да бъде буквално, формално, изкуствено и частично възкресено в центъра на съществуващата повече от четири десетилетия паркова композиция (около НДК), създадена в съвсем друг дух и с коренно различен подход, на мястото на отдавна разчистения терен на бившите казарми, пишат от трите организации до кмета Терзиев през декември 2023 година. 

    Юлиана Ончева

    Юлиана Ончева е журналист в OFFNews от 2014 г. (Около) 25 години по-рано работи във в. "Демокрация". На читателите - извинявайте за премълчаното през всичките години. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1010

    4

    Ендевър

    05.07 2024 в 12:37

    Народът е казал: "От маймуна - маймунки, от кратуна - кратунки"!
    Какво сте очаквали от отрочето на ДС, да направи нещо друго ли?

    485

    3

    Stoyancho

    05.07 2024 в 10:43

    Той си заслуава всчико

    1020

    2

    ПР

    05.07 2024 в 10:03

    Елисавета Белобрадова-на суперниво,както винаги.Имаше хора,които трябваше да бъсат издигнати за Кмет.Напр.,тя,Г-жа Тодева/чест и почитания/ и ред други.
    България има един много велик,исторически период за нацията.1912-1918 г.Единение,идеал,повиг,чутовна саможертва и непремерен,общо-национален героизъм.
    Паментикът пред НДК няма да е само на Първи и Шести на Н.В.,полкове-той ще е символ на всичкото,което написах.
    БКП/БСП/ДС/ДКМС са национални палачи,предатели,престъпници до поне 3-то коляно.И нямат нищо общо с идеалите,да които написах.Срам и позор.

    1005

    1

    craghack

    05.07 2024 в 09:56

    С две думи комунделите от казионните и много близки до БКП организации на художници и архитекти си искат непокътнато творението на социалистическата държава и нейната принцеса - Людмила Живкова. Не може някакъв си паметник на българската бойна слава да им се пречка. В този ред на мисли решението на Терзиев е позор!

     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите