Изчисляването на прогнозния размер на паричното обезщетение за бременност и раждане засяга много голяма част от жените в България. Най-лесно майчинството може да бъде изчислено в сайта на Националния осигурителен институт, като важно уточнение е, че НОИ не предоставя услугата, ако обезщетението вече е отпуснато.
Как се изчислява майчинство
Право на обезщетение имат майките, които са осигурени, като майчинството зависи от доходите през последните 24 часа. Осигурената майка има право на два основни вида обезщетения:
- при бременност и раждане, който се изплаща 410 календарни дни,
- за отглеждане на малко дете, който се изплаща до навършване на 2-годишна възраст на детето.
Обезщетението, което се изплаща от НОИ, е 90% от среднодневния осигурителен доход на майката за последните 24 месеца, но не повече от среднодневното нетно възнаграждение за същия период. Тези 24-те месеца се броят от месеца, предхождащ месеца на започване на първата година.
Съществува възможност майката да се върне на работа след навършване на 6-месечна възраст на детето. Тогава тя може да не прехвърли остатъка от отпуската си на бащата или бабата или дядото на детето, като има право на обезщетение за остатъка от периода до 410 дни.
Отпускът по майчинство задължително започва 45 дни преди термина за раждане.
Изплащане на обезщетението за майчинство
В чл. 41 от КСО са определени правата на майките, като според Кодекса за социално осигуряване обезщетението се изплаща в 10-дневен срок от постъпване на изчислените данните в НОИ.
Когато данните обхващат повече календарни месеци – то финансовата помощ за майките се изплаща до 5 дни след изтичане на месеца. Законодателят е предвидил възможност, ако правоимащото лице живее в държава членка на ЕС или друга държава, с която България има договор за износ на парични средства – обезщетението да се изплаща по банкова сметка.
Размерът на майчинството - изчисляване
За да има право на обезщетението, майката трябва да има внесени социални осигуровки най-малко 12 месеца преди очакваната дата на раждане. Тези вноски обикновено се удържат автоматично от месечното възнаграждение. Чрез това изискване се гарантира, че обезщетенията се разпределят между тези, които са направили достатъчно вноски в социалната система.
Според КСО правото на отпуск имат и майките, които осиновяват деца.
Изчисляването на размера на майчинство е въз основа на среднодневния осигурителен доход за 24-те месеца преди началото на отпуска по майчинство. Общият осигурителен доход през тези 24 месеца се разделя на общия брой дни през този период, като резултат се получава средният дневен доход.
Обезщетението е 90% от този дневен доход и се изплаща за цялата продължителност на отпуска по майчинство.
Документи за майчинство
Изисква се представянето на специфични документи, които удостоверяват правото на обезщетение и потвърждават начина на изчисляване на майчинство.
Основният документ е болничен лист. Това удостоверение трябва да потвърждава бременността и да посочва очакваната дата на раждане. Болничен лист се издава:
- за периода от 45 дни преди терминa на майката;
- след раждането до 42-ия ден на детето;
- за периода от 42-ия до 135-тия ден.
След този период майката, чрез работодателя трябва да подаде декларация в НОИ за изплащане на обезщетението до 410-тия ден от началото.
Всички документи трябва да бъдат подадени в сроковете, определени от НОИ, за да се гарантира своевременното обработване и изплащане на майчинството.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)