Да си различен и да отстояваш себе си, да се стремиш към свобода, да се влюбваш, да си част от общество и да те е грижа. Такива са темите в есенната селекция на Дискусионния клуб за българско и европейско кино „София Филм Фест за учащи”, включваща 15 заглавия.
„Гуча!” на режисьора Душан Милич е филмът, който ще открие есенното издание още на 10 септември. Историята е „Ромео и Жулиета” по сръбски, с много музика (изпълнена и записана от най-добрия сръбски духов оркестър - на Бобан и Марко Маркович) и комични моменти, а прожекцията ще е на открито. Мястото е ОКИ - Дом на културата „Искър”, бул. Кръстю Пастухов 23, до езерото в квартал Дружба. Начало – 20:30 часа.
„Белгийският крал” на режисьорския тандем Джесика Удуърт и Петер Бросенс ще бъде представен два пъти в есенната програма – на 15 септември на открито пред Културен център Люлин (бул. Захари Стоянов, бл. 324-325 , до входа на 33 ОУ, начален час – 20:30) и на 25 септември в Дома на киното. Почти изцяло заснет в България, той ще даде възможност за среща с актьорите Нина Николина и в Валентин Ганев, изпълняващи ключови роли в киноразказа за екстравагантното пътешествие през Балканите на кралската свита.
„Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”, превърнал се в любим на поколения българи, ще има специална прожекция на открито в двора на 103 СУ „Васил Левски” в квартал Филиповци на 16 септември. Неговият режисьор Стефан Командарев наскоро представи последния си филм „Посоки”, получавайки международно признание в Кан и Сараево. Началният час на прожекцията на „Светът е голям...” е 20:30 часа.
„Безбог” на Ралица Петрова, донесъл на България отличието „Златен леопард“ от Локарно, ще има своята среща с младежката публика на 4 декември. Прожекцията ще се състои броени дни преди церемонията по връчването на Европейските филмови награди, за които филмът е номиниран.
Нарастващият интерес към документалното кино е причина за присъствието на три родни заглавия. Колоритният, но нелек живот извън софийските предели е тема и на трите филма:
- „Пустиняци” на режисьора Цветан Драгнев за реалността в северозападна България;
- „Хляб и зрелища” на емблематичното трио Джеки (Георги Стоев), Джони (Георги Пенков) и Чарли (Христо Илиев) за ромската махала в Кюстендил;
- „Пощальонът” на Тонислав Христов за живота в покрайнините на България и търсещите убежище бежанци.
„Куче” и „Синът” на младите режисьори Владимир Петев и Христо Симеонов са двете късометражни заглавия в програмата. Филмите са носители на най-голямото отличие в категорията си „Златна роза“ – съответно през 2015 и 2016 г.
Две са финландските заглавия. „Другата страна на надеждата” на Аки Каурискамки е актуален филм за срещата между северната европейска реалност и бежанец от Сирия, за топлината и съпричастието, които споделят добрите хора, независимо от това какъв е произхода им. „Най-щастливият ден в живота на Оли Маки” на Юхо Куосманен е прекрасна история за силата на любовта, заснета в черно-бялата гама, но излъчваща сила и чар, каквито подобават на един истински виртуоз на боксовия ринг.
Италианското кино присъства с филма на Паоло Дженовезе „Перфектни непознати” – филм за четирима приятели, жените им и неразкритите тайни, които дебнат в ежедневието. Какво се случва, когато отворим „черната кутия” на нашето съвремие – мобилния телефон.
Немското кино е представено с особено силна доза хумор – „Тони Ердман” на Марен Аде, абсолютен фаворит на Европейските филмови награди през 2016 година и номиниран за чуждоезичен Оскар. Отново абсолютно актуален – за съвременния млад човек, стремящ се към кариера и все по-отдалечен от себе си и семейството, любимите му близки хора.
Важна е срещата и с остро социалното британско кино, представено от носителя на „Златна палма” от Кан ‘16 „Аз, Даниел Блейк” на майстора-ветеран, режисьора Кен Лоуч – това е увлекателен и важен филм за достойнството и отстояването на личността въпреки бремето на бедността и самотата.
Ксавие Долан - най-вълнуващият съвременен глас в канадското кино, е автор на поредния си визионерски филм „Това е само краят на света”, включен в програмата на Дискусионния клуб. В ролите са Гаспар Юлиел, Натали Бай, Леа Сейду, Венсан Касел, Марион Котийар.
Финалът на есенното издание е с „Лунна светлина” на Бари Дженкинс, носител на Оскар ’17 за най-добър филм.
Лектори са изтъкнатият преподавател и режисьор проф. Георги Дюлгеров и директорът на Българската национална филмотека и киновед Антония Ковачева.
Пълна програма
На открито:
10 септември (неделя), 20:30 часа
на открито пред Дом на културата „Искър”,
бул. „Кръстю Пастухов” № 23
"Гуча!", режисьор Душан Милич
15 септември (петък), 20:30 часа
на открито пред Културен център Люлин , ж.к. Люлин 3,
бул. „Захари Стоянов”, бл.324 - 325 П, /в близост до входа на 33 ОУ
"Белгийският крал", режисьори Петер Бросенс и Джесика Удуърт
16 септември (събота), 20:30 часа
на открито в двора на 103 СОУ Васил Левски, ж.к. Люлин, кв. Филиповци
"Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", режисьор Стефан Командарев
Програма в "Дом на киното"
25 септември, 18:00 часа
"Белгийският крал", режисьори Петер Бросенс и Джесика Удуърт
2 октомври, 17:30 часа
"Пустиняци", режисьор Цветан Драгнев
9 октомври, 18:00 часа
"Хляб и зрелища", режисьор Георги Стоев-Джеки
16 октомври, 18:00 часа
"Пощальонът", режисьор Тонислав Христов
23 октомври, 18:00 часа
"Другата страна на надеждата", режисьор Аки Каурисмаки
30 октомври, 18:00 часа
"Най-щастливият ден в живота на Оли Маки", режисьор Юхо Коусманен
6 ноември, 18:00 часа
"Перфектни непознати", режисьор Паоло Дженовезе
13 ноември, 18:00 часа
"Тони Ердман", режисьор Марен Аде
20 ноември, 17:00 часа
"Аз, Даниел Блейк", режисьор Кен Лоуч
27 ноември, 18:00 часа
"Куче", режисьор Владимир Петев / СИНЪТ, режисьор Христо Й. Симеонов (късометражно кино)
4 декемврия 18:00 часа
"Безбог", режисьор Ралица Петрова
11 декември, 18:00 часа
"Това е само краят на света", режисьор Ксавие Долан
18 декември, 18:00 часа
"Лунна светлина", режисьор Бари Дженкинс
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
4I4ATA
Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето
230 млрд баксов
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри
Moirae
Какво разказват местните медии за прякорите, които само МВР не знае
prikobzon
Камала Харис беше помолена да назове три добродетели на Тръмп, но не можа да посочи нито една
динозавър
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри