Кои световни лидери отказаха да поздравят Джо Байдън като президент
В неделя Джо Байдън бе обявен за новият президент на САЩ на фона на претенциите за нередности в изборния процес от опонента му, действащият президент Доналд Тръмп и неприключилото във всички щати броене на гласовете. Много световни лидери побързаха да поздравят новия държавен глава, други се въздържаха. Трети направиха непремерени изказвания и това коства една министерска оставка.
Кои лидери демонстрираха резервираност
Руският президент Владимир Путин
Преди четири години Путин беше сред първите поздравили Доналд Тръмп за изборната му победа, но за Байдън няма нито туит, нито телефонно обаждане, нито съобщение по друг канал. Точно обратното. Реакцията е меко казано студена. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че причината за отлагането са правните претенции към честността на изборите, отправени от екипа на Тръмп. "Смятаме, че правилното нещо би било да изчакаме официалните резултати от изборите", изясни той пред репортерите.
Кореспондентът на Би Би Си в Москва Стив Розенбърг обаче подозира, че липсата на поздрав отразява факта, че Москва не е ентусиазирана от резултата от вота. Байдън е явен критик на Москва и наскоро посочи Русия като най-голямата заплаха за Америка. За разлика от него, Тръмп рядко критикуваше Русия или Путин. В този контекст Розенбърг напомня обвиненията към Русия, че се е намесила в президентските избори в САЩ, когато беше избран Доналд Тръмп.
Министър-председателят на Словения Янез Янша
Премиерът Янша не крие подкрепата си за Тръмп и дори написа поздравление към действащия президент в сряда, много преди броенето на гласовете да е приключило. Оттогава той повтаря обвиненията на Тръмп за изборни измами, отправяни към демократите в САЩ. В събота той изглеждаше по-отстъпчив, описвайки САЩ като стратегически партньор на Словения и казвайки, че отношенията между двете страни трябва да останат приятелски независимо от това кой е президент. Но въпреки това той все още не е поздравил Байдън.
Янша е представител на крайнодясната антиимигрантска Словенска демократическа партия и е съюзник на унгарския министър-председател Виктор Орбан, който в миналото също е изразявал подкрепата си за Тръмп.
Допълнителен детайл към картината е фактът, че съпругата на Тръмп Мелания е словенка.
Други словенски лидери, включително президентът Борут Пахор, поздравиха Байдън, както, впрочем, направи и Орбан.
Естонският вътрешен министър Март Хелме
Хелме обяви, че подава оставка в понеделник, след като той и синът му, финансовият министър Мартин Хелме, отправиха обвинения за нередности в провеждането на американските избори. Двамата говориха в радио предаване в неделя. Хелме старши повтори неподплатени с факти обвинения в корупция срещу Байдън и сина му Хънтър. Хелме син заяви, че "всички нормални хора трябва да повдигнат въпроса" за предполагаемите фалшификации.
"Няма смисъл да говорим за каквато и да било демокрация или върховенство на закона, ако изборите могат да бъдат толкова грубо и масово фалшифицирани", добави той.
И двамата са членове на крайнодясната Консервативна народна партия, на която Хелме син е и лидер.
Министър-председатеят Юрий Ратас разкритикува двамата и поздрави Байдън. Но не ги уволни и според критиците му причината е, че разчита на партията им, за да остане на власт. Подавайки оставка, Хелме старши заяви, че го прави заради "клеветата", на която е подложен от естонските медии.
Бразилският президент Жаир Болсонаро
Болсонаро често е бил определян като съюзник на Тръмп, до такава степен, че е бил описван като "Тръмп на тропиците". И в този контекст отказът му да поздрави Байдън едва ли е изненадващ. Според бразилските медии той планира да изчака всички правни процедури, предизвикани от Тръмп с цел блокиране на официалното обявяване на Байдън за президент, и чак тогава да изпрати поздравителен адрес до американския президент.
Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор
Лопес Обрадор е още един латиноамерикански лидер, който се опитваше да поддържа добри отношения с Тръмп въпреки напрежението заради суровата политика на американския президент към мигрантите, изразила се и в изграждане на стена по границата межу двете страни. Затова мексиканският лидер беше предпазлив относно американските избори и в неделя обяви, че ще изчака всички правни въпроси да бъдат разрешени, преди да каже каквото и да било за резултата от тях.
"Не искаме да бъдем неразумни. Не искаме да действаме необмислено", каза той на пресконференция и добави, че Мексико има "много добри отношения" с двамата кандидат-президенти.
Позицията на Лопес Обрадор привлече критики от няколко сенатори от американските демократи, включително конгресмена от Тексас Йоакин Кастро, който определи изявлението на Лопес Обрадор като "изумителен дипломатически провал".
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху
Нетаняху е друг световен лидер, който никога не е крил симпатиите си към Тръмп. И докато поздравяваше Байдън, наблюдатели отбелязаха липсата на думите "избран за президент" и "избрана за вицепрезидент" в неговото послание.
"Бих искал да започна с поздравления към Джо Байдън и Камала Харис. От близо 40 години аз имам лични, дългогодишни и топли отношения с Джо Байдън и го познавам като голям прияел на държавата Израел", каза той във видео изявление.
Нетаняху завърши посланието си, почитайки Тръмп за неговото приятелство към Израел и към него лично и благодарейки му за признаването на Йерусалим за столица на Израел, преобръщайки десетилетна американска политика. Нетаняху благодари на Тръмп и за твърдата му позиция към Иран.
Саудитският коронован принц Мохамед бин Салман
Саудитският коронован принц Мохамед бин Салман поздрави Байдън за изборната му победа, но 24 часа след обявяването ѝ. Това бе изтълкувано знак за отношението му, тъй като по същото време принцът поздрави веднага преизбрания президент на Танзания. Вероятно това отношение се дължи на факта, че Байдън обеща да направи преоценка на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия и заради убийството на саудитския журналист Джамал Хашогджи, и заради гражданската война в Йемен.
Председателят на Китайската народна република Си Дзинпин
Си Дзинпин изпрати поздравление към новоизбрания през 2016 година Доналд Тръмп в деня след победата му. Но този път Китай се въздържа от каквато и да е реакция по отношение на американските избори. Говорител на външното министерство отбеляза, че г-н Байдън е декларирал победа на брифинг, но допълни, че Пекин ще наблюдава дали и след съдебните искове тя ще бъде потвърдена. Това може да се дължи на очакването Байдън да бъде по-премерен в отношенията си с Китай от Тръмп и същевременно да поддържа твърда позиция.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун
Няма абсолютно никаква реакция от страна на Ким Чен Ун за изборните резултати в САЩ. Северна Корея коментира победата на Тръмп през 2016 г. два дни след изборите. Мълчанието напомня как Байдън е описвал Ким Чен Ун като "главорез" и е заявявал, че не е заинтересуван от никаква лична дипломация с него. Севернокорейският лидер, от своя страна, е наричал Байдън "глупак с нисък коефициент на интелигентност".