Йордан Лечков беше оправдан окончателно по пето дело, в което той беше подсъдим. Върховният касационен съд (ВКС) остави в сила оправдателната присъда срещу бившия кмет на Сливен по обвинението, че е ощетил общината с над 671 000 лева, съобщава "Правен свят".
Това дело за трети път бе гледано от ВКС, който два пъти го връща на Апелативния съд в Бургас. Лечков бе подсъдим за престъпление по служба. Според обвинението той е е нарушил Закона за общинската собственост и Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинска собственост в периода август 2008 г. - февруари 2010 г., като е предоставил за ползване без наем общински имот - бившия зенитен полк - на четири частни фирми. Бившият кмет е допуснал дружествата "Хидросистеми", "ЛТБ България", "Еко бул агро" ЕООД и "Булгейт" на територията на поделението в Сливен, без да проведе публичен търг или публично оповестен конкурс и без сключени договори.
Миналата година ВКС върна делото, което бе стигнало до последна инстанция с условна присъда за бившия футболен национал. Тогава обаче върховните съдии откриха, че председателят на Бургаския апелативен съд Георги Кошничаров, който го е гледал, не само не е отстранил пропуските в отмененото веднъж решение, а го е преписал, заедно с техническите грешки в него.
След като беше върнато отново, делото е било разпределено на състав с председател Златина Иванова и докладчик Деница Вълкова, които напълно оправдават Лечков, а ВКС вече няма забележки.
"В мотивите на новата присъда личи, че съдът е приел за необходимо да посочи конкретните констатации за допуснатите нарушения, както и указанията в отменителното решение на състава на ВКС за отстраняването им, което не е нарушение. Наред с това подробно и задълбочено е направил самостоятелен анализ на доказателствените материали като ги е съпоставил поотделно и в съвкупност, включително и показанията на посочените свидетели, които установяват относими към предмета на доказване обстоятелства. По ясен и недвусмислен начин е обосновал извода, че относимите към предмета на доказване обстоятелства-начина на извършване на нарушението, изразяващ се в устно разпореждане, не е установен и не може да бъде установен от показанията на тези свидетели. Няма едностранност при оценката им в полза на подсъдимия и правилно е приел за негодни доказателствени източници, в които се съдържат твърдения, основани на предположения, на логически изводи или установяващи факти, които са им станали известни от слуховете, (както са поддържа в протеста, "… в [населено място] се говори упорито…"), поради което не са възприети", се казва в решението на ВКС.
До оправдателната присъда на Лечков се е стигнало и заради сбъркано обвинение. В обвинителния акт съдът е констатирал "недопустимо смесване на двете форми на изпълнителното деяние по чл. 282 ал.1 НК - "наруши" или "не изпълни служебните си задължения" като по този начин подсъдимият е бил поставен в невъзможност да организира ефективно защитата си. В същото време обаче в съдържанието на обвинителния акт имало данни за продължавано престъпление по служба в период, за който пък Лечков няма повдигнато обвинение. Наскоро Йордан Лечков обяви, че на свой ред завежда дела срещу държавата за вреди.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода