Обединеното кралство напусна Европейския съюз на 31 декември 2020 г. и с това страната загуби редица привилегии, с които се ползваше по време на 47-годишното си членство. Великобритания въведе собствени правила за влизане и пребиваване, както и своя имиграционна система, включваща визи.
Имиграционната система приоритизира най-висококвалифицираните работници, квалифицираните работници, студентите и редица други специализирани професионални направления, включително предприемачите и инвеститорите. С тази система ще се намалят възможностите за нискоквалифицирана и временна или сезонна заетост. Тя присъжда точки при предоставяне на предложение за работа (с ниво на уменията), владеене на английски език и спазване на съответния праг на минимална работна заплата.
В същото време Обединеното кралство въведе и специални схеми за подпомагане на повече учени, висшисти, здравни работници и хора от селскостопанския сектор, за да пристигат по-лесно в страната. Правителството се е ангажирало да разшири пилотната схема за сезонните работници в селското стопанство, която ще се учетвори по размер до 10 000 места.
Великобритания възнамерява и да продължи да надгражда споразуменията за младежка мобилност, като обсъди схемата с ЕС или с отделни държави членки - като част от текущите преговори за постигане на търговско споразумение.
Новата точкова система обхваща и студентите, които искат да учат в страната след 1 януари 2021 г. Бъдещите студенти ще трябва да представят предложение от акредитирана образователна институция, да владеят английски език и да са в състояние да се издържат по време на обучението си във Великобритания.
През учебната 2020/2021 година студентите от ЕС продължиха да се възползват от текущите такси и достъпа до финансиране, като тези гаранции се прилагат за целия срок на обучението им. Българските студенти, започващи обучението си след лятото на 2021 г., ще трябва да заплащат студентски такси в пълен размер и няма да имат достъп до държавногарантирани студентски заеми. Размерът на таксите ще се определя от отделните университети и може да има варира спрямо отделните части на Великобритания – Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
При краткосрочните пътувания до 90 дни, свързани с бизнес и туризъм, няма да се изисква виза. Виза няма да се изисква и за обучение до 6 месеца. Условието е то да не е в държавно финансирано училище или академия.
Дали трябва да кандидатствате за виза, може да проверите ТУК. При краткотрайното пътуване, нямате право: да започнете работа; да използвате социални помощи от държавата; да живеете в страната, като се пътува често; да сключвате брак на територията на Великобритания.
Ако дългосрочно пътувате често до Великобритания, този безплатен вариант не може да се ползва и тогава ще ви е нужна виза. Цените на визите за българи варират от 40 до 3751 евро.
Туристическите визи, валидни и за деца, варират от 422 евро до 961 евро. Най-малко струва визата, валидна до 2 години (422 евро), до 5 години (765 евро), до 10 години (961 евро).
Всички са валидни за еднократно или многократно влизане в страната.
Университетски преподавател, гостуващ от 6 до 12 месеца, ще плати за виза 219 евро.
Виза за посещение на сватба струва 110 евро, а за медицинско лечение с престой от 6 до 11 месеца - 219 евро.
Родители, чиито деца учат в Обединеното кралство, също ще имат нужда от виза. Тя е валидна за престой до 12 месеца и струва 595 евро.
Има и т.нар. транзитна виза, която е необходима, ако се сменя полет във Великобритания и не се преминава през граничен контрол в страната - 40 евро.
Студентските визи варират от 215 до 595 евро. За краткосрочна виза с престой до 11 месеца цената е 215 евро. Подходяща е за учащи, които отиват в страната за семинар, симпозиум или обмен на знания.
Визата за студенти и ученици струва 402 евро. За нея могат да кандидатстват лица на 16 и повече години. Най-рано за този вид виза може да се кандидатства три месеца преди началото на учебната година. Решението се получава в рамките на 8 седмици след подаване на документите. Срокът за престой с визата зависи от продължителността на обучението. Удължаване на визата струва 475 паунда. За достъп до здравеопазване се доплаща. С тази виза студентът може да покани съпруг/съпруга и детето си (ако то е под 18-годишна възраст). Цената за допълнителната виза струва 475 паунда на човек, може да се наложи и доплащане от 19,20 паунда за взимане на пръстови отпечатъци и снимка.
Най-скъпи са бизнес визите за инвеститори (1873 евро) и предприемачи (1178 евро). Работните визи варират от 204 до 1408 евро. Най-ниски са таксите за кандидатстване за квалифицирана работа, с недостиг на работна ръка в Кралството, а най-високи са за работниците по обменни програми на кадри. Между 218 и 282 евро струва визата за временни работници. По-скъпи са визите за "стригач на овце" и за "рибар, ловящ риба в териториалните води на Великобритания" (595 евро). Всички видове работни визи можете да видите ТУК.
Има и семейни визи, които позволяват на член от семейство, живеещо във Великобритания, да пребивава повече от 6 месеца в страната. Цената за кандидатстване извън Великобритания е 1758 евро.
Безплатните визи са за дипломати и за членове на международни организации.
Статут на уседналост във Великобритания
Гражданите на ЕС, които са придобили временен статут на уседналост в Обединеното кралство, имат право да отсъстват от страната в продължение на две поредни години, освен ако не искат да получат постоянен статут на уседналост.
За постоянен статут на уседналост се изисква в рамките на пет последователни години гражданинът да не е отсъствал повече от 6 месеца във всяка от тези години от Великобритания. Разбира се, всеки случай се разглежда индивидуално и се допускат изключения, като болест, раждане, държавна служба и т.н.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1000
1
26.11 2023 в 15:06
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара