Срещата на върха на НАТО в литовската столица Вилнюс даде на Украйна гаранции за сигурността на страната, но Киев ще трябва да почака за пълноправното си членство в алианса, което ще се случи след като завърши войната срещу руските агресори.
Това е основният извод от преговорите до момента.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства обявяването на гаранции за сигурност от страна на Г-7 за Украйна, но също така подчерта, че тези гаранции не могат да заменят бъдещото присъединяване на Украйна към НАТО. Преди ден украинският президент беше далеч по-критичен.
"Гаранциите за сигурност са много важни за украинския народ, но това са гаранции за Украйна по пътя ѝ към присъединяването към НАТО", а не "вместо (присъединяване към) НАТО", заяви Зеленски на съвместна пресконференция с генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг.
Според него "най-добрата гаранция за Украйна е да бъде в НАТО".
"Ще направим всичко възможно това да стане факт", добави той.
Членовете на Г-7 (САЩ, Обединеното кралство, Франция, Канада, Германия, Италия и Япония) ще представят днес план за дългосрочни ангажименти за сигурността на Украйна.
Гаранциите за сигурност на Украйна са част от дългосрочна стратегия за подкрепа на Киев, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц.
"Става дума за партньорство в областта на сигурността, което е спешно необходимо и което ще даде възможност на участващите страни да конкретизират своя принос (към Киев), включвайки този принос в по-дългосрочна стратегия, на която Украйна може да разчита", каза Шолц пред репортери в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.
Американският президент Джо Байдън бе още по-категоричен.
"Ще помагаме на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо", заяви той.
Застанал до американския си колега, украинският президент Володимир Зеленски каза, че многостранното споразумение, което проправя пътя за двустранни преговори със страните, е "значителна победа в областта на сигурността" за Украйна.
"Когато Русия нахлу в Украйна, руският президент Владимир Путин подцени смелостта на украинския народ, куража на украинските сили и решителността на украинското ръководство. Но той подцени и единството и силата на НАТО", заяви Столтенберг на пресконференцията със Зеленски.
Той също бе категоричен по отношение на подкрепата за Киев.
"Алиансът ще остане с вас колкото дълго трябва", каза Столтенберг и допълни, че съюзниците са предоставили десетки милиарди помощ.
Той подчерта, че Украйна вече има обещание да стане член на НАТО.
"Приехме нова програма за трансформиране на украинските въоръжени сили от такива от съветската епоха в такива с оперативна съвместимост с НАТО. Украйна е по-близка с НАТО от когато и да било, премахнахме изискването за План за действие за членство – една от стъпките, които трябва да бъдат изпълнени от всяка държава кандидат", каза Столтенберг.
Т. нар. "план за действие" представлява списък с политически, икономически и военни цели, които другите източноевропейски държави трябваше да изпълнят, преди да се присъединят към алианса. Това на практика премахна едно от препятствията по пътя на Украйна към НАТО.
Решенията във Вилнюс са нов етап от отношенията НАТО-Украйна, днес се срещаме като равни. Очаквам с нетърпение деня, в който ще се срещнем като съюзници, каза в заключение генералният секретар на алианса.
От своя страна Зеленски посочи, че страната му се нуждае от оръжия с голям обсег, за да се бори с руските сили в Украйна и че ще повдигне въпроса в преговорите с американския президент Джо Байдън.
Президентът на Украйна допълни, че гаранциите за сигурност ще покрият сфери, в които Киев вече е получил подкрепа, но ще има и допълнителни аспекти като противовъздушна отбрана и самолети.
Точно по тези теми във Вилнюс имаше развитие още днес. Германия се ангажира да достави още ПВО системи Пейтриът, а Нидерландия - много бързо да започне да обучава украински пилоти на изтребители F-16.
"Искам да постигна успех на тази среща на върха за всички – за нашите войници, за нашите граждани, за нашите деца и особено гаранциите за сигурност, които са толкова важни за народа", каза Зеленски.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3655
12
12.07 2023 в 21:14
От една страна НАТО не беше убедено, че украинците искат да са в Европа, от друга дадоха буфер на Русия, но фашистката хунта в Кремъл не се нуждае от буфери, а от още крепостни селяни и ресурси, които да заграби.
Единствените "гаранции", които Евразийската фашистка кочина приема сериозно са ракети, въоръжение и армия по-големи от собствените и.
Мястото на Украйна е в НАТО веднага след мирния договор с Русия!
-10095
11
12.07 2023 в 20:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10095
10
12.07 2023 в 19:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
9
12.07 2023 в 19:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
8
12.07 2023 в 19:48
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
7
12.07 2023 в 19:44
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
6
12.07 2023 в 19:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2994
5
12.07 2023 в 19:32
710
4
12.07 2023 в 19:25
-10100
3
12.07 2023 в 19:19
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург