Университетът за национално и световно стопанство се похвали на брифинг днес с новопостроения си учебен корпус, чийто градеж предизвика публичен скандал през 2019 г., който бе последван от нов, станал непосредствено преди парламентарните избори от 4 април и завършил с оставката на преподавател.
Копусът
„Сградата е ново поколение в строителството. По енергийна ефективност тя се доближава до пасивните сгради. Да ни е честита новата придобивка“, каза ректорът проф. Димитър Димитров.
Новият 4-етажен корпус "К", разположен на 2 300 кв. м. застроена и над 8 500 кв. м разгърната площ. Общата стойност на проекта е 11 706 200.00 лв., от които европейско съфинансиране 3 824 077.72 лв., национално съфинансиране 674 837.24 лв. и собствено финансиране 7 207 285.04 лв. Той има 4 аули, всяка с по 250 места. На всеки етаж има по още 3 учебни зали, съответно за 120, 80 и 40 души. 19 кабинета за преподавателите и два тестови центъра, всеки с по 250 оборудвани с компютри места. Соларна система ще осигурява захранването с топла вода, а съвременна климатична система ще позволява поддържането на различна температура във всяка зала. Осигурен е достъп на хора с увреждания, включително паркоместа за тях, се казва в прессъобщение на „Ламбаджиев Стандарт“ООД. Фирмата има договор за осигуряване на публичност за проекта.
Дoгoвopът за изграждането му е сключен c Mиниcтepcтвoтo нa peгиoнaлнoтo paзвитиe и блaгoycтpoйcтвoтo в ĸpaя нa 2016 г. Toгaвa ce провежда и oбщecтвeнa пopъчĸa зa избop нa изпълнитeл, с който е cĸлючeн договор cъщaтa гoдинa.
Къде беше проблемът?
Градежът на "новата придобивка" съвсем не беше безпроблемен, напротив. През пролетта на 2019 г. тогавашното ръководство на УНСС обяви публично, че университетът е пред фалит, защото Министерството на финансите отказва да плати 7,5 млн. лева съфинансиране. Ресорният тогава министър Владислав Горанов отговори, че УНСС ще види не пари, а инспекция, защото има проблеми и при изготвянето на проекта, и при провеждането на обществената поръчка, и при изпълнението. Министърът обясни, че проектът, с който е спечелено финансирането, се е оказал неизпълним, защото под терена имало главен топлопровод и електроинсталация, които трябвало да бъдат преместени. Не било възможно там да се строи, камо ли - сграда с подземен паркинг. Топлопроводът и елинсталацията липсвали в схемите, които проектантите получили от главния архитект - твърдеше тогавашният ректор проф. Стати Статев, който така обясни направените сериозни промени в проекта. От своя страна Горанов заяви, че в хода на проектирането и изпълнението е имало "смущаващи обстоятелства", които са довели до 10% финансова корекция от Управляващия орган. Отделно се наложило допълнително възлагане на фирмата изпълнител след първоначалния кръг, което будело съмнение.
На фона на публично разменените остри реплики и обвинения в опит да потуши напрежението премиерът Борисов заведе и Горанов, и образователния министър Красимир Вълчев, и медии на инспекция в строящия се корпус. На място той обеща държавата да даде 7,5 млн. лева за градежа въпреки угрозата те да не бъдат възстановени от европейското финансиране, а да излязат от джоба на българския данъкоплатец. Борисов обясни решението си с думите: "Не може да оставим този строеж да стои като "паметник на културата" в този му вид. Ако ги оставя да продължат да спорят - Финанси, МРРБ, университетът - да си налагат санкции, корекции и това ще остане така", каза Борисов, обясни, че се води от мисълта за студентите и преподавателите. А също - защото публичният спор през медиите "не ми е приятен".
Тогава министър Горанов предупреди, че компромисите на правителството за корпуса може да са за сметка на данъкоплатеца. "Смислен е въпросът кой ще плати корекциите. Ето, виждате – по отношение на европейските средства има изградена система за управление и когато се констатира нередност, европейският бюджет е предпазен (бел. ред. - парите не се превеждат, вместо това ги покриват националните бюджети). Кой ще предпази българския бюджет? Вие искате да ми кажете, че аз трябва да платя с вашите пари тази финансова корекция, и то при положение, че не съм възложител", ядоса се той.
От днешното прессъобщение на "Ламбаджиев Стандарт" става ясно и в крайна сметка кой колко е платил: 2 324 077,72 лв. са европейски пари; националното финансиране е 674 837,24 лв., а собственото - 7 207 285,04 лв.
Въпреки скандала от 2019 г. точно преди парламентарните избори тази неделя, на 2 април 2021 г., премиерът отново посети корпуса, този път за да го покаже на медиите завършен. Това предизвика гнева на преподавателя доц. Мартин Осиковски, който разчете в този ход предизборна кампания "на гърба" на университета. Преподавателят изрази възмущението си публично така:
"...беше допуснато един български университет да се превърна в снимачна площадка за #ЖипкаTV. Намирам това за обидно по отношение на автономията като цяло, на толкова много хора, които работят или учат тук и които се чувстват, меко казано, дискомфортно от това, че неволно са превърнати в домакини на предизборна обиколка навръх последния ден от предизборната кампания на Политическа партия ГЕРБ.
СРАМ!
Университетите, с които животът ми е свързан от младини и в които съм учил, прекрасните студенти, с които работя, и законите на Съвестта не ми позволяват да подмина това с невнимание – другояче не мога. Поради тази причина, като символичен израз на несъгласие и протест, с настоящото заявявам, че:
Подавам оставка от „ръководната“ длъжност „главен секретар по уеб комуникации“ на Университета
Оттеглям се като член на редколегията на „Научни трудове“ и „Годишник на УНСС“
Оттеглям се като член на атестационната комисия на факултет „Икономика на инфраструктурата"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища
Бедстващи без ток от пет дни излизат на протест, блокират пътища