
Павилиони и атракциони работят с години без разрешителни в столичните паркове. Липсата на стройни правила за разполагането им превърна много паркове от приятни места за разходка в грозни панаирджийски площадки.
Освен че е естетически, проблемът е особено наболял сред родителите с малки деца. Заради безразборното разполагане на батути, колички, сергийки, надуваеми замъци и пр., посещението на парка се превръща в скъпо удоволствие. Затова много родители избягват тези места.
OFFNews реши да провери доколко законни са тези съоръжения в големите столични паркове.
Почти напълно незаконни - е краткият отговор за Борисовата градина, на която е посветена първата част от поредицата ни.
Само 4 са издадените разрешителни за търговски обекти на открито в парка, показа справка, предоставена на OFFNews от кметството на район "Средец". С редовни документи са една витрина за сладолед, две колички - за пуканки и царевица, и павилион за хотдог. Според разрешителните те трябва да са разположени на кръговата алея до детската площадка "Слончето" (вижте схемата).
Обектите в Борисовата обаче са доста повече, се вижда с невъоръжено око. Сред тях са няколко фризера за напитки в района на езерото "Ариана", комплексът от детски атракциони до "Слончето", рикши и спортни колички. Те са без редовни разрешителни, показа проверката. Това не пречи на някои от тях да са там по десетина години и да се разрастват.
Цял незаконен лунапарк
От десетина години точно до "Слончето" действа малък лунапарк с батут, бънджи, надуваеми замъци и др. Според кмета на район "Средец" Трайчо Трайков съоръженията са незаконни и предстои тяхното премахване. Процедурата е на финалната права - общината е издала предписания за премахване, процедурата по обжалване е приключила, както и срокът собствениците доброволно да премахнат обектите. Според Трайков следва главният архитект на София да разпореди премахването.
На въпрос на OFFNews как е възможно някой с години да упражнява търговска дейност в парка без разрешително, Трайков обобщава най-честите сценарии: търговецът е имал договор, който не е подновен, но въпреки това всеки месец внася наема си в общината. Или пък търговецът е имал разрешително, но се е разположил на по-голяма площ с допълнителни обекти. Или ги е преотдал. По думите му инспекторатът не санкционира търговците с обяснението, че трябва да ги "хване", докато работят. Те обаче не работели през цялото време и не можело да се докаже..., че работят.
По-рано тази година община "Средец" вече премахна по реда по ЗУТ павилиони в Борисовата градина, пл. "Света Неделя", на ъгъла на ул. "Цар Иван Асен II" и бул. "Еминеску", на ул. "Мизия", както и паметна плоча от Княжеската градина.
Според кмета Трайков целта не е да се опразни паркът от павилиони и атракциони, които някои хора намират за необходими. "Каквото и решение да се вземе, важното е то да става според реда и той да се спазва", обяснява той.
Действително, мнозина смятат павилионите и атракционите за необходими. Мнозина се оплакват, че в горната част на парка, откъм кв. "Изток", положението е обратното - няма откъде да се купи дори вода през лятото.
Много от сегашните съоръжения в парка обаче са със съмнителна изправност и хигиена, разрешителни за тях се издават от различни места, няма единен регистър или контролен орган, който да следи как работят. В този административен батак търговците, изглежда, виреят както могат, а това създава среда за корупция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Pongo76
Терзиев отказа на АЕЖ достъп до записите от камерите от нощта на кървавия протест
alcom4
Кремъл опитва да вербува украинци в България за ''протест за мир''
edin slep
Йотова очаква здравният министър да си подаде оставката
edin slep
Терзиев отказа на АЕЖ достъп до записите от камерите от нощта на кървавия протест