Кодексът за социално осигуряване и Наредбата за отпускане и изплащане на обезщетения са ключовите документи за отпускането на обезщетение за безработица и начина за изплащане на борсата. Право на получаване на пари от държавата имат хората с прекратени договори, осигурявани най-малко 12 месеца през последната година и половина. Трудовият стаж не играе роля.
Условията за борсата са:
- Да сте се регистрирали като безработен в бюрото по труда;
- Да не сте пенсионер за осигурителен стаж и възраст или да ви е отпусната пенсия за старост в друга държава или да не получавате пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер или професионална пенсия;
- Да не упражнявате трудова дейност, за която подлежите на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава. Изключение се прави за сключилите трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа за един ден.
Ако отговаряте на тези условия, имате право на борса.
Необходими документи за борса
След прекратяване на трудовото им правоотношение безработните имат 7-дневен срок да се регистрират на борсата за безработни. Получаването на обезщетенията става въз основа на заявление-декларация за регистрация в дирекция Бюро по труда. То може да бъде подадено до избрано от безработния териториално поделение на НОИ.
Въпросното заявление може да се подаде по електронен път с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ. Ако това не ви устройва, имате още една опция - на хартия в дирекция "Бюро по труда" по постоянен или настоящ адрес.
Това са изискванията за борса.
Как се изчислява обезщетението за безработица
Парите имат пряко отношение към трудовия стаж и към осигурителния. Докато за трудов стаж правилата са ясни, то за осигурителен стаж се зачита времето след 31 декември 2001 г., през което човек е осигуряван за безработица.
Минималното обезщетение е 18 лева дневно, а максималното - 107,14 лева на ден.
Месечният размер се определя по проста формула - дневната сума се умножава по броя на работните дни в месеца. Например: 20Х18 прави 360 лв.
Дневното обезщетение за безработица е 60% от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са направени вноски за безработица за последните 24 месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването и излизането на борсата. Но обезщетението не може да е по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението.
Имайте предвид, че парите от държавата ще са значително по-малко, ако:
- сте съкратен по взаимно съгласие или виновно поведение;
- не са изтекли поне 3 г. от последната ви регистрация в бюрото по труда.
И в двата случая важи правилото, че обезщетението е в размер на минималната сума на обезщетението за срок от 4 месеца.
Срокът за получаване на обезщетението се определя от продължителността на осигурителния, а не на трудовия стаж - времето след 31 декември 2001 г., през което сте осигурявани за безработица.
Както забелязвате, в законодателството се говори за минимален осигурителен стаж, а не за минимален трудов стаж въобще. Връзката между безработицата и борсата е пряка.
За период на осигуряване и отиване на борсата се зачита:
- платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
- временна нетрудоспособност, бременност и раждане, както и осиновяване на дете до 5 г.;
- неплатен отпуск до 30 дни за една календарна година;
- зачетеното за трудов стаж от друга държава след сключен двустранен договор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-80
1
04.01 2025 в 21:07
Последни коментари
Дежа вю: ГЕРБ прекрати преговорите за кабинет и ни праща на избори (обновена)
Защото е жена: Сирия замаза германския външен министър на снимките с Ахмед ал Шараа
Защото е жена: Сирия замаза германския външен министър на снимките с Ахмед ал Шараа
Дежа вю: ГЕРБ прекрати преговорите за кабинет и ни праща на избори (обновена)
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания