
Бургаската рафинерия Лукойл Нефтохим вече няма да работи на ишлеме с руския нефт, купувайки и продавайки чрез фирми посредници, а ще е директен вносител и износител. Така цялата печалба на дружеството ще остава в България.
От 1 януари догодина "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" прехвърлят икономическата си дейност, приходите и данъците в България, а не както досега - в Холандия и в Швейцария. Това заяви вицепремиерът по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев.
Днес той, министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов и заместник-министърът на финансите Людмила Петкова се срещнаха с ръководството на "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас". От страна на Лукойл присъстваха Илшат Шарафутдинов ("Лукойл Нефтохим Бургас"), Андрей Матюхов ("Лукойл България") и Александър Величков.
Правителството работи целенасочено и приоритетно за борба с инфлацията, включително овладяването на цените на горивата, каза Алексиев.
Разчетите показват, че след изземване на свръхпечалбите може да разчитаме в бюджета тази година да влязат 100 млн. лв., а догодина - 700 млн. лева, каза Христо Алексиев. Парите ще се използват за компенсиране доходите на най-уязвимите групи хора в страната, добави той.
Отстъпката от 25 стотинки на литър при горивата ще остане, но не е съвсем справедлива. Сега хората ще бъдат компенсирани вътрешно, а не с данъците на всички нас, посочи министърът.
Миналата година "Лукойл Нефтохим Бургас" е внесъл в хазната 3,5 млн. лева, тази година се очаква да внесе в бюджета данък печалба от 100 млн. лева, а догодина - 600-700 млн. лева, каза Алексиев.
Тази стъпка отваря вратата в страната да влизат повече данъци, каза министърът на икономиката Никола Стоянов.
Потвърждавам, че проведохме тези конструктивни преговори, каза Илшат Шарафутдинов, изпълнителен директор на "Лукойл Нефтохим Бургас". Считаме, че е справедливо данъците от дейността на компаниите да остават в България, заяви той.
Заводът в Бургас работи по тази схема от 2020 година, за да може финансовите приходи да остават в България. Икономическата реалност оттогава не позволяваше да има такава свърхпечалба. След промяна на бизнес схемата на предприятието трябва да си даваме сметка, че е важно да се запазят макроикономическите условия – такива, каквито имаме днес. Другото важно условие е заводът да бъде максимално натоварен с нефта сорт "Уралс", каза Илшат Шарафутдинов.
Много внимателно сме прочели директивите на Европейската комисия за вноса на руски петрол. Реекспортът на суров петрол остава абсолютно забранен, но износът на петролните продукти е разрешен, каза Алексиев. Тези продукти са български, обясни той.
Това ще помогне на нашето външнотърговско сало и от вносител ще станем износител на горива. Това ще помогне и на приходите в бюджета. Ние имаме най-ниските цени на горива в ЕС, включително и спрямо тези на Сърбия и в Гърция, каза Алексиев. С това, което правим, облагаме разликата в цената между сорта "Брент" и "Уралс". В решението няма нищо политическо, то е чисто икономическо, защо да не се възползваме от дерогацията, за която се е преборило редовното правителство, каза още Алексиев.
Новата бизнес схема всъщност означава, че рафинерията купува нефта, преработва го и продава нефтопродуктите, каза Илшат Шарафутдинов.
Нефтопродуктите, произведени от нефта "Уралс", ще са с произход България и може да се изнасят, каза Людмила Петкова.
"Тази година "Лукойл Нефтохим Бургас" ще има рекорден обем преработен нефт: до декември 6,6 млн. тона нефт и 7,1 млн. тона до края на година. Около 50-55 процента от произведената продукция се изнася, тоест заводът не може да работи, ако се въведат ограничения за износа на нефтопродукти. Ако се въведат ограниченията, обмисляме затваряне на рафинерията. Пълним си складовете и затваряме", каза Илшат Шарафутдинов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-575
24
23.11 2022 в 17:28
Печалба= Приходи от продажби - Разходи за дейноста.
Просто питам, верни ли са всичките писания по темата Лукойл?
Ако някой знае, да напише.
1005
23
22.11 2022 в 22:00
-575
22
22.11 2022 в 17:23
1005
21
22.11 2022 в 16:21
-575
20
22.11 2022 в 14:38
Виж: Саудитска Арабия, Емирствата, Русия, САЩ и други притежатели на нефтени залежи.
Така, че по-спокойно по тази тема.
-575
19
22.11 2022 в 14:32
Те могат единствено да не внесат данък върху печалбата, ако няма такава.
Това е възможно поради това, че суровината е тяхна и се преработва на ишлеме.
Готовата продукция е собственост на Ишлемедателя.
Когато сменят схемата без ишлеме, ще играят с цената на нефта, тъй, че тази радост за бъдещ данък печалба е прибързана и може да не се случи.
Собственикът печели и определя правилата на играта.
Имаш крава - пиеш мляко!
15869
18
22.11 2022 в 14:21
Ако България имаше практика и инфраструктура да внася горива - руският анклав в Бургаската Народна Република нямаше да е стратегически.
156
17
22.11 2022 в 13:55
1019
16
22.11 2022 в 13:29
1005
15
21.11 2022 в 22:24
Последни коментари
Джендо Джедев
Конверсия по руски. Заводът на ''Форд'' в Санкт Петербург става дъскорезница
Джендо Джедев
Противоракетният щит SAMP/T поема защитата на небето над Киев до 7-8 седмици, лови и балистични ракети
ImBlack
Еврокомисията връща наблюдението на България за върховенството на закона
Джендо Джедев
Опасност от провал на Олимпийските игри през 2024 г.: 40 държави може да ги бойкотират
AntiZ
Петима депутати от ДБ пратиха сигнал до СЕМ да разследва Волгин