Борисов: Няма да затягаме мерките, вирусът сега е по-слаб

Премиерът призова да се спазват дистанцията и хигиенните мерки

OFFNews 19 юни 2020 в 13:46 6730 5

Няма да затягаме мерките, трябва да свикнем да живеем с вируса. Сега той е по-слаб и е добре повече хора да го изкарат, каза премиерът Бойко Борисов на извънреден брифинг по повод ръста на заразени и починали с COVID-19 от последните дни.

"Когато отхлабихме мерките, знаехме какво ще се случи. Винаги съм се водил от това, че вирусът сега е по-слаб, болниците са с по-голям капацитет, подготвени са технически и с медикаменти, които дават някакви резултати. Ваксини и лекарства за коронавирус няма, милиарди са заделени за 400 млн. ваксини срещу COVID-19 за всеки европейски гражданин", коментира той.

Борисов уточни, че никога не са казвали, че вирусът си е отишъл или че пандемията е свършила. Той призова да не се паникьосваме от увеличения брой заразени, тъй като оздравелите са "многократно повече".

"Всичките 6 човека, които са починали през последното денонощие, са с тежки съпътстващи заболявания и дихателни, и сърдечни. Това са много тежко болни хора", каза Борисов. По думите му бройките показват, че мерките са били правилни, "когато ги разхлабим, резултатите се повишават, но не са така критични, за да предприемем нещо повече".

"Считам, че ако сега започнем да затягаме мерки, ще внесем паника и ще има много по-голям риск за целия стопански живот", категоричен бе премиерът.

"Думите "задължавам", "забранявам", вече месеци наред носят други психологически ефекти. Ние умоляваме, доказано е, препоръчано е, че когато сме близко един до друг, ако имаш маска, проблемът е решен. Нищо не пречи да ги носим, препоръчваме, а не ги задължаваме да ги носят", каза премиерът.

Ако бяхме продължили с тези мерки, щяхме да поболеем населението. Ако сложим КПП-та на София, ще го понесе ли народът - попита Борисов. Трябва да свикнем да живеем с това, има ли заразен, трябва веднага да се лекува, категоричен бе той.

Директорът на УМБАЛ "Александровска" проф. Костадин Ангелов обясни, че в момента коронавирусът не е силно вирулентен и тежестта на заболяванията, които предизвиква, са с по-малка разрушителна сила. 

"За да оцелее, вирусът трябва да се приспособи към нас, гостоприемниците, трябва да не ни убива, за да може да съществува", коментира той.

"Разполагаме с достатъчни количества антиретровирусна терапия, с достатъчно медикаменти, които се използват за лечение на други вирусни инфекции, имаме дексаметазон. Имаме медикаменти за така наречената цитокинова буря и не на последно място с достатъчно количество лични предпазни средства. Всичко онова, което е разписано по протоколите за лечение, го имаме в болниците", заяви проф. Ангелов.

По отношение на дексаметазона професорът обясни, че той е достъпен в аптеките от много години. Има мощен противовъзпалителен ефект, но е имуносупресивен медикамент (потиска имунитета) и трябва специфично и професионално да се избере в кой етап от заболяването да се включи.

Здравното министерство и щабът са в непрекъсната връзка с РЗИ и болниците от страната, особено в регионите с по-голямо разпространение на заразата. Следим не само хората, които са в болници, но и тези, които са под карантина", каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той допълни, че са засилени мерките "по състоянието на болниците" и строго се следят хората под карантина. 

По думите му огнищата са основните места, където се е увеличил броят на вирусоносителите. Ананиев даде пример с Кюстендил, където заразата в ромския квартал "Изток" е била внесена от двама братя, завърнали се от чужбина. Той каза още, че от директора на местната здравна инспекция е разбрал, че от 12 юни до днес в това огнище има 34 души с положителни проби. 

Министърът напомни, че ведомството му продължава да плаща по 1000 лева на медиците, които са на първа линия, и ще го прави, докато има необходимост.

За наличието на по-голям брой изследвания Ананиев обяви, че броят се е увеличил, тъй като се е увеличил самият брой и вид на тестовете, а и различни сектори, отрасли, министерства, общини са проявили желание да тестват своите хора от гледна точка на сигурност.

Ананиев даде пример с министъра на земеделието, който иска да тества служителите в областните служби, които от своя страна ще проверяват земеделските стопани.

"Капацитетът, който имаме като брой тестове и лаборатории, дава основание да разширим кръга", каза министърът.

Той заяви, че всеки ден РЗИ-тата дават информация за заетите легла. Към този момент интензивните легла са заети не повече от 18%, а общо леглата, предвидени за респираторни заболявания, са заети на 35%. Министерството е готово да увеличи двойно капацитетът на леглата, ако се наложи.

Министърът подчерта, че пациентите, влизащи в болница не дължат никакво плащане за тестване на COVID-19 и изискването за тест за коронавирус е незаконно, Той съобщи и че засега няма сигнали за случаи на коронавирус от хора, посещавали нощно заведение. РЗИ наблюдават нощните барове, дискотеки и т. н. На въпрос кога ще бъдат отворени спа центровете Ананиев отговори, че ако се отворят, това ще стане през юли.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3810

    5

    Пенчо бре

    19.06 2020 в 14:39

    И умрелите са по-живи!

    6774

    4

    ЛАФЪРДИЕВ

    19.06 2020 в 14:24

    " Едно теле или агне има свойството да расте и ако не се изнесе навреме в определените килограми и норми, след това става крава, бик или овен и тогава тези хора няма какво да ги правят. Това не е нещо, което да изчака във времето.", изригна Бойко Борисов с поредния си „екзактен бисер“.
    " Здраве да е, другото ще се оправи – свлачища, срутища…", подметна преди това. Имаме премиер като слънце, от всичко отбира – това здравеопазване, енергетика, банки, да не говорим за пожарната и МВР, а вече и от вруси отбра.
    Отвя експерта по „цели полупроводници“ Т.Ж.

    8074

    3

    JustSoYouKnow

    19.06 2020 в 14:19

    Абе хора стига се палихте с тоз корона вирус. Това извънредно положение го обявиха в този формат да се класират за европомощи. Класираха се повече няма да се занимават. Да не мислите, че им е пукало. От европейските пари знаят как да крадат, пък и е явно най-лесно.
    Защо им е да измислят някакви функциониращи мерки, че да се контролират нещата и да си върви и икономиката, айде няма нужда.

    17158

    2

    aviatora

    19.06 2020 в 13:52

    Пълно и реално разследване за кражбите ти, мутро!!! Компромиси и прошка за теб, НЕ.

    18551

    1

    Нострадамус

    19.06 2020 в 13:49

    Така е, и ще става по-лошо!
    Започнахте да се ровите в далаверите на Вожда, показвате неща от живота му, разкривате истинската му престъпна същност същност...
    И той се разсърди и СПРЯ да ни пази от Коронавируса.
    И резултата не закъсня!
     
    X

    Историята на коледните лампички