В хода на започналата на шести август внезапна настъпателна операция украинските войски овладяха и понастоящем удържат значителен плацдарм на територията на Руската федерация – основно в Суджанския район на Курска област.
С овладяването на района на Суджа и с развитието на настъплението в североизточно направление бяха унищожени стационарните мостове през река Сейм (в Кариж, Званное и Глушково) и повечето от развърнатите допълнително понтоните преправи в съседния на запад Глушковски район.
В географско отношение конфигурацията на Глушковския участък е крайно неблагоприятна за отбраняващите се: на запад и на север той опира в значителната водна преграда река Сейм, на юг граничи с територията на Украйна, а на изток е блокиран от позициите, които бяха овладени от украинските войски от началото на тяхното настъпление.
През първата фаза на украинската операция руското командване съсредоточи усилията си за отразяване на настъплението срещу най-застрашените участъци по направлението Суджа-Коренево-Лгов и за недопускане разширяването на украинския плацдарм в югозападно направление, успоредно на държавната граница.
Но руската групировка се оказа „разсечена“ в два изолирани участъка северно и южно от река Сейм без възможности те да взаимодействат за твърда отбрана на плацдарма южно от Сейм. И което е по-критично, съвместно да прикрият направленията Коренево – Рилск и Коренево – Лгов.
За стабилизиране на обстановката и за отразяване по-дълбоко украинско вклиняване на най-застрашените участъци, руското командване прехвърли допълнителни сили от Херсонкото, Харковското и Купянското направления и бяха подведени новосформиращи се резерви от състава на Ленинградския военен окръг. В това число: отделни подразделения и съответни усиления от състава на две десантно щурмови дивизии, от две морско десантни бригади, от една мотострелкова дивизия и от една отделна мотострелкова бригада.
Към края на август общият състав на руската групировка на новосформираното оперативно обединение „Курск“ достигна 62 подразделения с ранг батальон, при обща численост около 35 000 души.
Допълнително бяха предприети и спешни мерки за развръщането на двуешелонен боен ред на силите в района чрез оборудването на батальонни отбранителни рубежи и на опорни пунктове по направленията Суджа-Рилск и Суджа-Лгов.
Без да е постигнало надеждно стабилизиране на обстановката в района на плацдарма, със съсредоточените допълнително сили и след прегрупиране, на 10 септември руското командване предприе контраудар от оперативен мащаб по няколко направления и постигна успех с овладяването на Снагост – важен опорен пункт южно от Коренево.
През първите дни на операцията беше обявено, че тя е начало на „освобождаването“ на Курска област. Досегашният ход на руското настъпление и направленията за съсредоточаване на усилията обаче съответстват на значително по-ограничени цели: деблокиране на руската групировка в Грушковския район чрез надеждно осигурен сухопътен коридор източно от Глушково по направлението Коренево- Снагост, без в перспектива руските комуникации в района да зависят изцяло от крайно уязвимите понтонни преправи на река Сейм западно от Глушково.
В по-общ план тези настъпателни действия целят преди всичко стабилизиране на положението на собствените войски в участъка на украинския плацдарм, ограничаване на възможностите за маневрени бойни действия от украинска страна и създаване на предпоставки за последващо настъпление за ликвидиране на плацдарма.
Една седмица след началото на руското настъпление, по численост, състав и окомплектованост, задействаната групировка за нанасянето на контраудар в Курска област се оказа недостатъчна за стабилизиране на фронтовата линия и за завоюване на инициативата.
До срив в изпълнението на руския замисъл се стигна след като на 12 септември украинските сили проведоха нов внезапен удар през държавната граница в района на Павловка – Нов път и овладяха още един, но тактически плацдарм южно от Весьолое, който застрашава западния фланг на настъпващите на юг и на изток от Снагост руски сили. Украинското вклиняване е на дълбочина 4-5 километра, но то отстои на само 7-8 километра югозападно от ключовия районен център Глушково.
Този украински контраудар промени радикално обстановката около основния украински плацдарм в Суджанския район:
Възникват предпоставки за последващо украинско настъпление по направлението Весьолое – Глушково, което би довело до оперативната изолация на целия Глушковски район южно от река Сейм.
На този етап не се очертават перспективи за развитие на руския контраудар по направлението Снагост – Любимовка и югоизточно за разсичане на основното украинско логистично направление Суми – Суджа. Руското командване е принудено да заделя сили и средства за прикритието на други застрашени участъци от държавната граница, в това число и северно от река Сейм по направлението Глухово – Рилск. Симптоматично в това отношение е и решението за евакуацията на гражданското население от Рилския административен район.
Като цяло руското командване не успява да установи стабилна линия на бойно съприкосновение. Украинските войски освен в отделни опорни пунктове изграждат отбраната си чрез активен маньовър с подвижни подразнения като сковават в района на двете си вклинявания действията на значителни руски сили.
Обстановката през последните дни е динамична. Понастоящем снабдяването на руските войски южно от Сейм се извършва изключително чрез понтонни преправи, които се намират под постоянните удари на дронове и артилерия. Напредването им южно и югоизточно от Коренево на практика е прекратено.
Украинските войски продължават да водят маневрена отбрана. Като главната цел е не само да защитят надеждно плацдарма, но преди всичко да сковават руски резерви, които биха могли да се използват на други активни участъци на фронта в Украйна, където руските войски имат изразен превес.
Координаторът на украинската платформа „Информационна съпротива“ Констянтин Машовец (полковник от резерва) отбелязва:
„Не е тайна, че през есента, възможно през октомври или ноември, руското командване подготвя „окончателното решаване“ на въпроса за Курск. За тази цел обаче на Курското оперативно направление трябва да бъдат развърнат не „конгломерат“ от „набързо събрани“ подразделения на въздушно-десантите войски и на морската пехота, а структурно пълноценни сили на мотострелковите и на танковите войнски.
За тази цел е необходимо в най-скоро време да започне развръщането на подобна групировка и да бъде създадено ново командване, условно „Курск“, извън рамките на Оперативното командване „Север“, с пряка подчиненост на Генералния щаб.
Всичко това налага комплекс от мероприятия по назначаването на райони за съсредоточаване и развръщане, по материално-техническото и логистичното осигуряване на войските. Както и за подготовката на театъра на тази операция от оперативно-стратегически мащаб. В това число за възстановяването на поне един стационарен мост на река Сейм и подготовката на няколко нови комплекта понтонно – мостови паркове.
В настоящия момент на оперативното направление Суджа групировката на противника наброява около 40 000 души.
Само през последната седмица са прехвърлени още два парашутно-десантни полка, един от Краматорското направление и един от оперативния резерв на Командването „Център“. От Харковското направление се прехвърлят артилерийски подразделения.
В перспектива на близките един два месеца от състава на Лениградския военен окръг допълнително може да постъпи една дивизия, но не с щатна, а с „орязана“ численост от около 10 000 души. С два, вместо три мотострелкови полка и с танков батальон, вместо танков полк.
В близките дни активните настъпателни действия на противника ще продължат основно по направлението Снагост – Любимовка.
Очевидно руското командване и принудено „да се захване“ по същество с решаването на „проблема в Курска област“, ако не веднага, то в близко бъдеще. И това ще бъде пряко свързано с операциите на руските войски в цялата Източна оперативна зона. И на първо място това засяга разпределението на резервите.
В момента руското командване не е в състояние да „прекрати“ едновременното настъпление на Покровското, на Торецкото, на Кураховското и на Купянското направления, където счита, че се очертават перспективи за оперативен успех. И очевидно основната част от наличните и от подготвящите се резерви имат назначение да развиват настъплението по тези направления.
Но ако проблемът „Курск“ бъде оставен на самотек, забавянето на решаването му крие стратегически рискове за Кремъл.
През заключителната фаза на лятно-есенната кампания 2024 г. която наблюдаваме в момента руското командване отдава приоритет на продължаващия „седем километров пробив“ на Покровското направление без да реагира адекватно на „внезапно възникналия проблем“ в Курск. Но в момента е принудено да предислоцира в Курска област сили и средства, основно резерви, които по първоначални разчети имаха друго назначение.
А когато противникът подготвя стратегически пробив на ново направление, трябва да осигури превъзходство не само в момента на провеждане на контранастъплението, но да осигури съответните резерви за развитието на успеха, поне на участъка на пробива.
В този смисъл намеренията и през есенно-зимната кампания да се настъпва активно по три, дори по четири оперативни направления, изискват наличието на огромни ресурси и най-вече време за тяхното формиране, подготовка и развръщане“, заключава Констянтин Машовец.
За обстановката в контролираните от руските войски населени места в Курска област свидетелства колективното обръщение на жителите на Кореневския район до президента Путин. В обръщението, публикувано от руския телеграм-канал „Досие на шпионина“ специално се подчертава, че Кореневнския район „нито за ден не е бил окупиран от украинските войски“, но:
„Всички магазини, бензиностанции, аптеки, оцелели къщи са разбити и разграбени. Да, режимът на „Контратерористичната операция“ разрешава безпрепятственото проникване във всяко помещение. Но този режим не разрешава на участниците да извършват престъпления – да грабят и да крадат. Хората лично са свидетели как мъже във военна униформа разбиват домове, разстрелват кучета (когато на двора е имало куче, което не ги е пускало да влязат), нахлуват в къщи, магазини, аптеки, складове и изнасят и откарват имущество“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)