На закрито заседание на представители на Европейската комисия и дипломати в петък вечер в Брюксел ЕК е представила противоречива интерпретация на това, по какъв начин страните от ЕС могат да плащат за руски газ в рубли, без да нарушават наложените от съюза санкции, съобщи полската телеграфна агенция ПАП. Позицията на Комисията е била подкрепена в частност от Германия и Франция. Критично към нея са се отнесли Полша и Холандия, твърдят източниците на агенцията.
Франция, която е начело на Председателството на Съвета на Европейския съюз неочаквано е свикала в петък вечерта среща на работната група на дипломатите на страните членки на ЕС, посветена на плащането за руския газ в рубли. Това е било голяма изненада за част от европейските столици. „Организирането на такава среща на работно равнище в петък вечер преди уикенда си е чиста проба номер.“ – коментира пред ПАП един от дипломатите.
"Може да се плаща за газа в рубли"
На срещата ЕК е представила инструкция по какъв начин страните от ЕС могат да плащат в рубли за руската суровина така, че да не нарушават санкциите.
Въпросът от седмици предизвиква противоречия след като президентът на Русия Владимир Путин издаде декрет, в който поиска страните от ЕС да плащат за руския газ в руска валута.Това предизвика протеста на много страни от ЕС, които сочат, че става дума за нарушаване на договорите за доставка на руски газ, уреден в евро или долари. Следствие от този спор беше прекратяването от страна на Русия на доставките на газ за Полша и България.
Съвсем различна позиция
След издаването на указа критичното си отношение към него изрази шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тогава тя каза, че плащането на руски газ в рубли, ако не е предвидено в договора, нарушава санкциите, наложени от ЕС. Според информацията на ПАП обаче на заседанието в петък Комисията е представила съвсем различна позиция. В нито един момент в дискусията тя не е информирала, че не е съгласна с плащането на газа в рубли.
Вместо това е информирала страните от ЕС, че откриването на сметка в евро или долари в Газпромбанк от компании, внасящи газ от Русия, не нарушава санкциите. Комисията посочила, че нарушение на санкциите няма да е и конвертирането на валута между сметка в евро и сметка в рубли на компания от ЕС в Газпромбанк. Комисията обаче не е отговорила на въпроса дали отварянето на сметка в рубли от компании от ЕС, внасящи газ от Русия, вече ще наруши ограниченията.
ЕК също така е представила предложение за декларация, която компаниите от ЕС, внасящи газ от Русия, ще подават в Газпром, което ще бъде законова гаранция, че при плащането на газа те не нарушават ограниченията на ЕС.
Сметка в рубли
Франция от своя страна била посочила на срещата, че за да се съобразят с указа на руския президент, компаниите вносители на газ също трябва да открият сметка в рубли в руска банка и било важно на срещата в петък държавите-членки да признаят че това е съответстваща на санкциите на ЕС възможност за купуване на газ от Газпром.
Според неофициалната информация на ПАП представителят на Германия бил благодарил на Комисията и казал, че вече е консултирал позицията на Европейската комисия с всички германски компании, внасящи газ, макар да били минали само няколко минути от изявлението на ЕК. Германските компании - както казал представителят на Берлин – му били потвърдили, че според тях позицията на Европейската комисия е. Комисията останала доволна, че германските компании приемат нейното предложение.
На срещата унгарският представител бил подчертал, че според унгарските компании и банки прехвърлянето на плащания в евро и конвертирането в рубли не нарушава европейските санкции. Италия също подкрепила плащането на руски газ в рубли.
За някои страни членки неочаквано представената в петък вечер позиция на Европейската комисия и Германия, Франция и Унгария, била голяма изненада. В Брюксел се чули гласове, че всички индикации сочат, че сценарият на тази среща най-вероятно е бил договорен по-рано между Комисията, Берлин, Париж и Будапеща.
Някои държави смятат, че тълкуването на плащанията в рубли като газ от Комисията е несериозно, предвид ситуацията, в която се намира Украйна.
Холандия и Полша не са съгласни
Сред критичните гласове бил този на представителя на Холандия, който започнал да задава въпроси на Комисията, в т.ч относно това дали страните от ЕС трябва да позволят на Газпром сам да превежда и конвертира пари в две сметки, които в крайна сметка са собственост на европейски компании, де факто без техен контрол.
Разговорите на ПАП с дипломати показват, че Полша не е съгласна с позицията на Комисията . Тя е подкрепила Холандия, припомняйки, че продължава да не получава газ от Русия, а Газпром е закрил сметките, които досега са били използвани за плащания по Ямалския договор, настоявайки Варшава да промени съдържанието на договора и да отвори две сметки.
Според неофициална информация полският представител на срещата е поздравил германския представител, че в рамките на няколко минути от съобщението на ЕК е успял да се консултира с фирмите в Германия и да потвърди, че интерпретациите на Комисията относно плащанията в рубли са приемливи за тях.
Позицията на Комисията не е приемлива. Все пак указът на Путин е анти санкция. Случаят е толкова спорен, че вече е достигнал най-високото политическо ниво каза един от дипломатите, цитиран анонимно от ПАП.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
440
7
15.05 2022 в 21:17
-5910
6
15.05 2022 в 17:38
2000
5
15.05 2022 в 14:00
Диверсификацията е политически избор и би трябвало
да се прави плавно, без резки сътресения и кризи.
1220
4
15.05 2022 в 12:01
И докато поляците са си опекли работата и получават газ даже по-евтин от преди, ние ще пълним гушите на разни посредници и пак руски газ, поне засега, ще ползваме !
-60
3
15.05 2022 в 10:17
Ние сами се поставяме в ролята на аутсайдери, които чакат да видят какво ще "спуснат" големите. В края на крайщата нашия глас тежи колкото германския и френския! Ако има някой с "глас и топки" там де...
-11295
2
15.05 2022 в 10:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2114
1
15.05 2022 в 09:08
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара