С пълно съгласие от 178 гласа "за" депутатите приеха обща декларация във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между Северна Македония и България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в Скопие.
След втората почивка за деня народните представители решиха да приемат документа в пленарната зала, след като Комисията по външна политика изготви проектодекларацията.
След закритото заседание председателят на комисията Бойко Борисов заяви, че тя ще бъде приета още днес. Така точката влезе в дневния ред на парламента.
В декларацията е записано следното:
1. Потвърждава политическо намерение и стремеж за довършване на изграждането на Паневропейски коридор VIII от българска страна и призовава правителството на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти и договорености с цел навременно изграждане на участъците от трасето на Паневропейски коридор VIII на нейна територия.
2. Настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на Република Северна Македония позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България в Република Северна Македония.
З. Потвърждава волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности предвид богатата обща история на двете държави. Изразява категорично несъгласие с отричането на общата история на Република Северна Македония и България от страна на членове на Правителството на Северна Македония, което представлява директно нарушение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 г.
Депутатите приеха и редакционно предложение - вместо РСМ, в декларацията да е записано Република Северна Македония.
В преамбюла на декларацията се отправя призив институциите в Република Северна Македония, в духа на европейските ценности и свободи, да се въздържат от решения и действия, които сериозно биха навредили на отношенията между двете държави и техните граждани. Потвърждава се фундаменталното значение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 г. и значението на двустранните Протоколи от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от 2019 г. и 2022 г., както и решението на 47-ото Народно събрание във връзка с разширяването на Европейския съюз и процеса на преговори с Република Северна Македония от 24 юни 2022 г., както и декларацията от 2 февруари 2023 г. във връзка с ескалиращите агресивни антибългарски прояви в Република Северна Македония.
На 18 септември македонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски направи остър коментар по повод разразилия се скандал с липсата на македонското знаме при неформалната среща между президентите Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова в София. Николоски заяви, че "по-мизерни от тях (българите-б.р) са само онези слуги у нас, които се подписаха, че македонският и българският народ имат обща история, каквато нямат".
След като днес депутатите приеха декларацията, Павела Митова от ИТН поиска проверка на кворума. Регистрираха се 112 депутати, което не е достатъчно, за да продължи заседанието. Председателят на парламента Рая Назарян даде 15 минути почивка, след което отново ще извърши проверка на кворума.
По-рано, след проведен председателски съвет, лидерите на парламентарните групи са взели решение да отпаднат четири точки програмата за деня. Това са законопроектът за Закона за защита на потребителите, както и трите доклада, свързани с годишната дейност на ДАНС, ДАТО и "Военно разузнаване".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1020
1
26.09 2024 в 18:26
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир